Do Chorvatska bez cíle


Již brzy nastane doba článků ohledně tématu cesta do Chorvatska. Z tohoto důvodu se ráda podělím o své zkušenosti a o zážitky z oblasti Smokvica a Novi Vinodolski.

Ubytování

Rozhodla jsem se pro dovolenou v Chorvatsku bez ubytování a bez plánované trasy, takže jsem noci trávila spánkem v autě. Avšak pokud bych v průběhu dovolené změnila názor a chtěla se nechat ubytovat, domnívám se, že by to nebyl žádný problém, jelikož sehnat volné místo v hotelu či v apartmá by nečinilo žádný problém. V okolí pobřeží Jaderského moře se nachází spousta nabídek na ubytování.

Smokvica

Oblast, kde jsem se rozhodla pobýt nejdelší dobu se nazývala Smokvica. Jedná se o osadu, která získala jméno po středozemním ovoci – fíku (fíkovník smokvoň), který byl v minulosti ve zdejší oblasti nejdůležitější plodinou, a to společně s hroznovým vínem. Osada se nachází poblíž oblíbeného letoviska Novi Vinodolski (Crikvenica). Jako další zajímavost můžeme spatřit i olivové sady, kdy se nedaleko těchto sadů olivy i lisují.

Moře

Daná lokalita je vhodná jak pro rodiny s dětmi, kdy se zde nachází upravené pláže s oblázkovým povrchem, ale také pro cestovatele, kteří neplánují pouze ležet u moře a opalovat se, ale i cestovat a prozkoumávat okolí.

Klenovica

Klenovica je místem, kde se nachází jedna z mnoha pláží a je výjimečné malým ostrovem, na kterém se vyjímá maják. Jedná se o ostrov, ke kterému je vybudovaná cestička. Voda v okolí malého ostrova je hluboká, a proto je možné zde vidět ryby. Krásný je zde především západ slunce.

Klenovica Chorvatsko - pláž

Vyhlídka KUK

Krásné místo k odpočinku po dlouhé cestě, či místo sloužící jen tak k rozhlédnutí se po okolní skalnaté krajině. Cesta nahoru vede po kluzké, kamenité cestě a její délka činí maximálně 300 metrů od silnice.

Vyhlídka Kuk Chorvatsko

Ledenice

Na úplném počátku se jednalo o starobylou budovu, která byla postupně přestavěna na středověké opevnění. Majitelem opevnění Ledenice se stala ušlechtilá chorvatská rodina. Nyní zde vidíme pouze pozůstatky opevnění.

Ledenice Chorvatsko