Toužíte se vydat na dovolenou do Chorvatska, ale zároveň nechcete opustit svého chlupatého člena domácnosti? Rádi byste si v létě užívali sluníčka, moře, pohody a zároveň měli nablízku svého psíka? Chorvatsko může být ideálním řešením. Jak si takovou dovolenou se psem užít, na co si dát pozor a co nesmíte opomenout, se dočtete v dnešním článku.
Obsah článku
Dovolená se psem a nezbytné formality
Jak už to tak v dnešní době bývá, i v tomto případě je nezbytné držet se určitých pravidel a splnit potřebné podmínky. Samozřejmostí je, že pes musí být očkován a vše musí být vyznačeno v očkovacím průkazu. Nejdůležitější je zde platné očkování proti vzteklině, provedené minimálně před třemi měsíci. K prokázání původu psa slouží jednak tzv. petpas, který dnes bývá součástí očkovacího průkazu, a jednak identifikační čip. Tetování vám v Chorvatsku neuznají. Při cestě do středomoří je pro vašeho psího miláčka velkým rizikem tzv. Dirofilarióza, neboli srdeční červivost. Jedná se o napadení parazitickou hlísticí, jehož následky bývají většinou smrtelné. Důležitá je tedy prevence. Za tímto účelem se používají některé z tzv. spot-on přípravky. O výběru vhodného produktu byste se měli v každém případě poradit s veterinářem. Další info najdete na webu Muj-pes.cz.
Cestování se psem
Věci máte zabalené, všechno nachystáno a hoříte nedočkavostí nad tím, jak se ponoříte do křišťálově čisté slané lázně. Před vámi je ale vcelku dlouhá cesta a váš mazlíček jí nemusí snášet tak snadno jako vy. Samozřejmě je ideální, pokud psa na cestu připravujete tím, že ho autem vozíte na nejrůznější cesty, čím delší tím lepší.
Vzhledem k letním teplotám a pravidelným dopravním kolapsům na cestě do Chorvatska, doporučuji vydat se na cestu v noci. Jednak se vyhnete kolonám a jednak se pes nebude přehřívat a většinu cesty pravděpodobně prospí. Zapotřebí jsou rozhodně pravidelné zastávky, kdy se provětráte vy i váš zvířecí společník.
Chorvatsko se psem – kam se vypravit?
A jaké je ideální místo pro vysněnou psí dovolenou? Nejvíce psích pláží se nachází na severně položených ostrovech Krk a Mali Lošinj. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit také ostrov Cres, který se nachází mezi dvěma výše zmíněnými. Při výpravách na psí pláže mějte na paměti, že se nejedná o běžné městské pláže a tudíž je velká pravděpodobnost, že tam nebudou slunečníky ani další vymoženosti.
Další výhodou kombinace Krk-Cres-Lošnij je jejich geografická poloha.
Jedná o nejseverněji položené chorvatské ostrovy. Díky tomu zde nejsou teploty tak extrémní a zároveň cesta není tak daleká.
Ubytování
Během naší dovolené v Chorvatsku jsme vyzkoušeli dva druhy ubytování se psem. Kemp a apartmán. Obojí má své pro a proti. V kempu budete mít možná o něco menší pohodlí, ale zaplatíte méně a nemusíte se bát, že váš miláček něco zdemoluje.
Nutno zmínit, že za psa musíte zaplatit příplatek a volné pobíhání může být zakázáno.
Spát můžete v autě, ve stanu či jen tak pod širákem. Pokud zvolíte apartmán, za vyšší cenu si budete moci užívat takového luxusu, jako je vlastní sprcha, postel či kuchyňka.
Kempy v Chorvatsku
Apartmány v Chorvatsku
Se psem k moři
No a teď to nejdůležitější. Moře! Když jsme na pláž dorazili poprvé, ta naše nádhera se zběsile rozeběhla vstříc vlnám. Dva velké skoky a žbluňk! První ochlazení a teď se rychle napít. Na ten výraz, kdy smočila jazyk, zašklebila se a ublíženě se podívala naším směrem, nikdy nezapomenu. Od té doby nás s nedůvěrou sledovala pokaždé, když jsme jí z lahve nalévali vodu do misky.
Každý pes sice snáší vysoké teploty jinak, ale pro všechny to může být velice nebezpečné. Než se tedy ráno vypravíte k moři, pamatujete na to, abyste měli dostatek vody a promyšlený způsob, jak pro vašeho chlupáče zajistit dostatek stínu v horkém dni.
Přečtěte si ještě