Do Frýdku-Místku za kulturou i sportem


Zvu vás do svého rodiště, do Frýdku-Místku. Kdo rád poznává česká města, rozhodně by ho neměl minout! Poradím vám, co určitě musíte navštívit, ať vyhledáváte památky, sportovní vyžití nebo kulturní události.

Frýdek nebo Místek? Jak to vlastně je

Mnoha lidem, kteří Frýdek-Místek neznají, nejde do hlavy jeho zvláštní název.  Původně se jednalo o dvě různá města.

Místek vznikl ve třináctém století, Frýdek až ve čtrnáctém.

Dohromady se města spojila až za druhé světové války. Do té doby měla společnou pouze řeku Ostravici, která mezi nimi protéká.

Kde Frýdek-Místek leží

Když už víme, že se původně jedná o dvě města, můžeme se bavit také o poloze. Řeka Ostravice kromě měst rozděluje také historické území Moravy a Slezska.

Město Frýdek-Místek
Město Frýdek-Místek

Takže zatímco starší Místek leží na Severní Moravě, Frýdek již náleží Slezsku. Nedaleko města se rozkládají Beskydy. Nejbližším větším městem je Ostrava.

Kam za historií

Jako první určitě navštivte frýdecké náměstí. Kromě krásných historických budov se na něm nachází dominanta města: zámek. V něm si společně s průvodcem můžete prohlédnout dobově zařízený interiér. Kromě toho se na zámku konají různé výstavy, které obvykle nějak souvisejí s frýdeckomísteckem.

Na náměstí také určitě navštivte kostel sv. Jana. O víkendech je možno vylézt na jeho věž. Za dobrého počasí budete za dřinu na schodech odměněni nádherným výhledem do okolí. Kousek od kostela sv. Jana stojí honosná barokní Bazilika navštívení panny Marie. 

V Místku by vás mohl zaujmout kostel sv. Jakuba, kostel sv. Jana a Pavla nebo stará zachovalá budova bývalé městské radnice.

Frýdecký zámek
Frýdecký zámek
Pohled z věže směrem k horám
Pohled z věže směrem k horám

Sportem ku zdraví

Milovníci kolečkových bruslí či koloběžek určitě ocení cyklostezku kolem přehrady Olešná. Jeden okruh má zhruba 4,5 km. Sportovci mají mnoho možností odpočinku na lavičkách či v hospůdkách. Při tom mají nádherný výhled na Beskydy. Na Olešné si najdou svoje i plavci. Aquapark Olešná má venkovní i kryté bazény, takže se vůbec nemusíte bát špatného počasí. V létě Olešná nabízí také možnost zapůjčení rodinných šlapadel či hraní pentanqu.

A teď za kulturou!

Kino? Divadlo? Koncert? Není problém. Stačí si vybrat z bohatého programu KulturyFM. Na jejich stránkách najdete přehled veškerého kulturního dění ve městě.

Chcete-li cíleně za hudbou, dorazte ve druhé polovině června. V té době se konají dva velké festivaly: Mezinárodní folklorní festival a multižánrový Sweetsen fest. Oba jsou velmi výjimečné, organizovány velmi pečlivě.

Web: www.frydekmistek.cz

Ubytování ve Frýdku Místku