Do Roháčů ve Vysokých Tatrách můžete vyrazit po celý rok


Roháče – místní název pro západní část Vysokých Tater patří k nejzajímavějším místům na Slovensku. Jsou krásné, drsné a neopakovatelné. A v porovnání s východní části Vysokých Tater nad Popradem trochu neprávem opomíjené.

Roháče – západní Tatry – Slovensko

Roháče nabízí vyžit po celý rok. V zimě jsou rájem pro lyžaře (ski centrum Spálená nebo Oravice), v létě pro pěší turistiku. V jarních a podzimních měsících bývají mnohé vysokohorské stezky uzavřeny, ale ty v údolích jsou dostupné celoročně.

Roháče - Západní Tatry - Slovensko

Navíc se zde nachází dvě termální koupaliště, obě v Oravicích, která nabízí skvělá místa pro pasivní odpočinek. To pod otevřeným nebem můžeme navštívit jen za českou stokorunu. A místo do hor se dá vyrazit i za jinými památkami, třeba na Oravský hrad.

Odkud vyrazit na vrcholy Roháčů

Nejznámějším výchozím bodem pro výšlapy do hor je Zverovka, místní část obce Zuberec. Zde najdeme poslední možná parkoviště, kde můžeme nechat automobil před výšlapem. Můžeme se zde i ubytovat a dobře najíst, zvlášť po túře. Doporučuji Penzion Šindlovec, jejich slovenské speciality jsou gurmánským zážitkem.

Roháče Slovensko nejlepší túry

Ze Zverovky se můžeme vydat na okolní vrcholy (či i různě dlouhé a náročné vrcholové hřebenovky, kdy vrcholů za jeden den zdoláme hned několik). Vrcholy Osobitá, Rákoň, popřípadě Volovec jsou vhodné i pro méně zdatné turisty; ti ostřílenější se mohou vydat na Ostrý Roháč, Blaníkov, Salatín, Sivý Vrch či Brestovou. Ať se vydáte kdekoliv, vyrazte co nejdříve ráno, některé výstupy na vrchol a zpět zaberou časově celý den. Rodiny s většími dětmi ocení výšlap ze Zverovky k jezerům – Roháčským Plesům; s kočárkem se dá jít po asfaltce Roháčskou dolinou k Tatliakově chatě, kde se nachází chata s občerstvením a menší půvabné jezero obklopené vrcholky okolních hor.

Roháče - Západní Tatry - Slovensko 2

Druhým výchozím bodem do Roháčů jsou Oravice. Rodiny s dětmi (bez kočárku) a méně zdatní turisté, zvláště senioři, ocení procházku Juráňovou a Bobroveckou dolinou. Na vrcholky se můžeme z Oravic vydat na Maguru či Skorušinu, jsou to túry středně náročné.

Roháče - Západní Tatry - Slovensko 3

Když se do Roháčů vypravíte jednou, budete se sem zase někdy chtít vrátit. Turistů je zde dost, ale stále ne tolik, jako v jejich východní části. Možná i proto vás Roháče budou bavit.

Levné ubytování

Čtěte také

Napsat komentář