Dobřichovice – město ve Středočeském kraji


Skoro všichni známe českého hudebníka, baviče a komika Ivana Mládka, ale málokdo ví, že pochází z Dobřichovic, města vzdáleného od Prahy zhruba 23 kilometrů.

Město Dobřichovice

V Dobřichovicích se každoročně konají vinařské a divadelní slavnosti. V roce 2008 zde dokonce vznikla Dobřichovická divadelní společnost. Mezi její členy patří například studenti, právníci, maminky na mateřské dovolené, radní a podnikatelé. A co mají všichni společného? Všichni se převážně těší z pohybu, dobré náladě a smíchu. Jednou z tváří, která se objevila v jejich řadách je například i bývalá moderátorka Událostí Jolana Voldánová. Letos v říjnu se dokonce hra Sladké tajemství odehrála v Divadle Bez zábradlí.

Toto město ležící ve Středočeském kraji na obou březích Berounky má něco málo přes 3 tisíce obyvatel. Zajímavostí je, že Dobřichovice po celou dobu své existence patřily řádu rytířských křižovníků s červenou hvězdou. Je to jediný církevní rytířský řád, založený v Českých zemích, a ještě k tomu založený ženou, Anežkou Českou v roce 1233.

Zámek + památky

Bohatý příslušník šlechtického rodu Berků z Dubé, Zbyněk, nechal v Dobřichovicích po roce 1590 postavit na místě bývalé tvrze renesanční zámek. Ten ale bohužel roku 1799 vyhořel a v témže roce byl přestavěn do dnešní podoby. V dobřichovickém zámku a v jeho okolí se každoročně konají různé akce, například středověké slavnosti spojené s Královským průvodem z Prahy na Karlštejn.

Mezi další zajímavé památky například patří sousoší Kalvárie, vily č.p. 105 a 143 a socha svatého Jana Nepomuckého u zámku.

Dobřichovice několikrát v řadě čelily celkem velkým záplavám, a to v letech 1872, 1941, 1947 a 2002. Při největší povodni, a to v roce 2002 byla povodní zničena lávka pro pěší ze 70.let. Dnes na jejím místě nelezneme lávku novou, která slouží i cyklistům.

Dobřichovice výlet vlakem i autobusem

V druhé polovině 19. století se slavnostně otevřela železniční trať z Prahy do Plzně. Trať je využívána i dnes a vlakem je možné se dostat z Prahy do Dobřichovic za zhruba necelou půl hodinku. Pozor, jeďte vlaky s cílovou stanicí Beroun. Nástupiště v Dobřichovicích má dokonce podchod, který doporučujeme využít a zároveň si o několik minut zkrátit cestu do města. Také je možné v Dobřichovicích využít z nádraží autobus. Nevýhodou je, že autobus nejede tak často. Proto je rychlejší a určitě příjemnější cesta pěší. Město uvidíte z druhého břehu Berounky jako na dlani.

Nabídka ubytování

Fotogalerie

Kam dál v okolí: