Je důležité nezametat své sny pod koberec. Mnohdy se můžou zdát nedosažitelné, ale přesto se jich nevzdávejme. Protože občas nám mohou ony samy nečekaně vstoupit do cesty.
Obsah článku
Dobrovolnictví v zahraničí – zachraň prales
Tak by se dal uvést i příběh, který se odehrál a stále ještě odehrává na daleké Sumatře v Indonésii. Před několika lety jsem se čirou náhodou přimotala na přednášku spolku Prales dětem ohledně jejich projektů Green life a Blue life. Informace, fotografie i podstata projektů byly jednoznačně uchvacující. Odletět do zapadlého sumaterského městečka a dopravit se hlouběji do nitra země místní linkovou dopravou nebo s tamějšími taxikáři, následně dojít z nedaleké vesnice řekou a zarostlým terénem až do srdce sumaterského deštného pralesa s nabalenou krosnou na zádech, volně se pohybovat po nedotknutém území podél národního parku Gunung Leuser a poté přejet na nepříliš osídlené panenské ostrovy v souostroví Pulau Banyak.
A zejména být nerušeně tři týdny obklopena pouze pár stejně naladěnými Čechy a Slováky, divokou a zatím ještě neponičenou přírodou a věnovat se přímé práci výrazně přispívající k ochraně, resp. záchraně ohrožených druhů divokých zvířat jako je kriticky ohrožený tygr sumaterský nebo mořské želvy karety a kožatky. Avšak vědomí výše mzdy průměrně vydělávající Češky mi nedovolilo žádné velké snění o tom, že bych se i já mohla do tohoto dobrovolnického dobrodružství zapojit.
Někdy je dobré zjistit více… a prostě vyrazit
O to více bylo po kratším pátrání na internetu překvapující zjištění, že člověk nemusí být úplný milionář, aby se snění stalo realitou. Jde v zásadě pouze o to dobře natrefit na obousměrnou letenku do Kuala Lumpuru nebo Singapuru. Což se vám při troše štěstí může podařit v rozmezí 12 000,- až 17 000,- Kč (pokud nepožadujete v letadle nejvyšší standard). Pak už jen pořídíte u místních aerolinek letenku do malého sumaterského letiště Medan a připočtete nějaké drobné na dopravu do vesnice, ze které se vypravujete s ostatními dobrodruhy přímo do pralesa.
Samotný třítýdenní pobyt v pralese a na ostrovech stojí pouze vaši aktivní pracovní účast, příspěvek na bydlení a jídlo.
Ten v roce 2018 činí 11 500,- Kč za dobu celých tří týdnů a zahrnuje i náklady na přejezd z pralesa na ostrovy.
Je však dobré předem upozornit „masožravce“, že strava na dobrovolnickém programu je s ohledem na filosofii ochrany zvířat ryze veganská, tedy bezmasá a nepoužívají se žádné suroviny živočišného původu. Což vlastně ve finále většina lidí kvůli klimatu a možnostem skladování potravin ocení. Mohu však z vlastní zkušenosti garantovat, že hladem nikdo určitě trpět nebude a dají se vyřešit i speciální stravovací požadavky (intolerance na určité potraviny, alergie). Není výjimkou, že si uprostřed pralesa dáte k snědku veganskou, ale velmi chutnou variantu bábovky, buchtiček se šodó, segedínském guláše s houskovými knedlíky nebo třeba čerstvě upečený chléb s pomazánkou.
Protože se dobrovolníci do vaření zapojují, máte unikátní možnost si z cest přivézt i kulinářskou inspiraci – já dodnes peču doma rychlý a přitom výborný chléb. Co se týká pracovního vytížení, ani z toho není potřeba mít obavy. Vstávání kolem sedmé ranní se dá jistě zvládnout, zejména za doprovodu zvuků probouzející se přírody. Poté vás čekají asi dvě hodinky činnosti následované dlouhým obědem často provázeným rozmanitým popovídáním a odpolední siestou s kávou. Odpolední zhruba tři hodiny další práce pak střídá vydatná zasloužená večeře při západu slunce a další diskusní dýchánek. Spánku ve vyvýšených polootevřených chatkách s nenahraditelným doprovodem pralesních či oceánských zvuků se můžete věnovat dle vašich potřeb.
Vše se dá považovat vlastně za jakýsi restart, přirozenou mentální očistu od stresu a starostí západního světa, sociálních sítí a digitálních technologií. Nemusíte řešit systémové obtíže.
Vše je dokonale jednoduché a největší starostí jsou existenční záležitosti jako je organizace práce, co uvařit, aby se nezkazily suroviny rozvržené na celý týden a kdy je vhodný čas v řece vyprat propocené šatstvo, aby nepřilákalo divoké včely.
Člověk má často pocit, že se opravdu vrací sám k sobě, k podstatě života a opět nachází spojení s přírodou, kterému se v poslední době v civilizované společnosti bohužel vzdalujeme.
Proč volit místo osvědčeného letoviska cestu dobrovolnické dovolené?
Mnoho lidí se často diví, proč není program úplně zdarma, když jako dobrovolník pomáháte. Svým příspěvkem na stravu a ubytování pokrýváte náklady svého pobytu a případné zbylé prostředky mohou jít do potřebných záležitostí.
Tím je například vykupování pralesa dříve, než to učiní společnosti těžící tropické dřevo a zakládající plantáže s palmou olejnou.
Dále na podporu tzv. protipytláckých hlídek, které významně omezují výskyt pytláků v národním parku a na ostrovech a následný prodej jimi ulovených divokých zvířat na „černý“ trh. Ať už kvůli čínské medicíně, masu či do domácností jako mazlíčky. Podstata dobrovolnické pomoci je aktivně se účastnit pěších výprav, monitorovat pomocí fotopastí pohyb zvířat a popřípadě pytlácké aktivity, technicky udržovat dobrovolnické zázemí i pěší stezky na území celého projektu, čistit pláže ostrovů od odpadků naplavených z moře, pomoci tvořit odpadový systém, monitorovat na ostrovech situaci mořských želv kolem kladení vajec, která jsou hojně vykrádána a nelegálně prodávána pytláky. Zní to velmi akčně a pracovně, ale během dobrovolnické aktivity vás určitě nemine ani možnost průzkumu tropického deštného pralesa, spatření dosud nepopsaných druhů divokých orchideí, koupání v křišťálově čisté řece s malými přírodními přepady sloužícími jako sprcha, rafting na řece s místními obyvateli, euforie z toho, když narazíte na nějaké zvíře a podaří se vám ho v pěkné pozici zachytit na fotografii, dále koupání v průzračném moři s mnoha odstíny modré, šnorchlování u korálových útesů, ochutnávka čerstvých kokosů anebo sledování nejkýčovitějších východů a západů slunce.
Prostě cokoli, co by se vám ve spojení se slovy prales a ostrov mohlo vybavit, netrváte-li na klimatizaci, plné penzi, pohodlných autech, ale pokud ve vás žije dobrodružné „já“, které chce poznat něco víc mimo proslulé turistické oblasti.
Související
Indonésie – základní údaje a praktické informace
Přečtěte si ještě