Dolní Kounice – výlet za historií


Nedaleko Brna v údolí na řece Jihlavě leží městečko Dolní Kounice. Malé, nenápadné, přesto velice rozmanité a plné pamětihodností. Romantickou atmosféru mu dodává také okolí, lemované střídavě lesy a vinicemi.

Klášter

Prohlídku města začínáme u zříceniny gotického kláštera Rosa Coeli.

Byl postaven roku 1181 a sloužil premonstrátkám. Přestože od 16. století prakticky chátral, tak jsou pořád části stavby, které jsou dokonale zachovalé. Nejkrásnější je pak tzv. Rajský dvůr a některé křížové chodby.

Pokud je Vám toto místo povědomé, je to proto, že se zde natočilo nespočet pohádek, seriálů a celovečerních filmů. Mezi ty nejznámější patří pohádka O statečném kováři, či seriál Četnické humoresky.

Židovská čtvrť

Po návštěvě kláštera se vydáme prozkoumat bývalou židovskou čtvrť. Dolní Kounice měly v 17. a 18. století významnou židovskou základnu. Sjížděli se zde rabí z celé Moravy. Ve čtvrti byla kromě synagogy a hřbitova také škola pro židovské děti, různé obchody apod. O historii celé čtvrti se dozvídáme v synagoze z výkladu paní průvodkyně.

Kaple

Dalším cílem prohlídky je barokní Kaple svatého Antonína, která je spolu s křížovou cestou vedena jako kulturní památka České republiky.

Bývá otevřená většinou pouze při mších a poutích, ale i tak stojí za to vyjít až k ní nahoru, naskytne se Vám krásný výhled na celé město.

Zámek

V neposlední řadě zavítáme na renesanční zámek, dříve gotický hrad, který se tyčí nad městem. Ačkoli není zámek ve vlastnictví státu a prochází rozsáhlou rekonstrukcí, je zpřístupněn veřejnosti. Za návštěvu stojí hlavně díky rozsáhlému a zachovalému podzemí.

Na procházce městem a po všech prohlídkách toho, co nabízí jen tak posedíme s kornoutem zmrzliny na lavičce u řeky. Přesto že je červenec a sezóna je v plném proudu, příliš mnoho turistů jsme za celý den nepotkali.

Fotogalerie

Levné ubytování v okolí