Dolní Morava – tip na víkend


Dolní Moravu zná každý hlavně jako lyžařské středisko. Ale proč nepřijet i v létě? Krásná netknutá příroda je tu jako na dlani. Rozkládá se mezi Orlickými horami a Jeseníky. Hlavní dominantou je Králický Sněžník, část obce leží ve stejnojemnné národní přírodní rezervaci.

Pod vrcholem hory pramení Morava, která protéká i touto obcí.

Ubytování

Bydleli jsme v tříhvězdičkovém Sport hotelu Dolní Morava. Ubytování bylo krásné. Pokoj byl prostorný, dokonce v pokoji byla i vybavená kuchyňská linka. Koupelna byla hezky upravená. Výhled z jedné strany pokoje byl na druhý hotel a z druhé strany pokoje jsme se dívali na kopce Dolní Moravy.

Jídlo bylo vynikající. První den jsme měli k večeři boloňské špagety a druhý večer byl na výběr holandský řízek nebo vepřo, knedlo, zelo. Snídaně byly famózní a čekal nás obrovský výběr jídel, od müsli, přes salámy a sýry až po několik druhů zeleniny. Obsluha byla velmi příjemná. Dvoulůžkový pokoj stojí na jednu noc od 990 Kč. Jediná nevýhoda je, že hotel je daleko od „centra“ Dolní Moravy, asi 4 km.

Co navštívit na Dolní Moravě

První den jsme si trochu zalenošili a jenom jsme se kochali. Došli jsme do centra Dolní Moravy, přesněji k hotelu Vista, a okoukli jsme lanový park, horolezeckou stěnu, bobovou dráhu, půjčovnu segway, letní lanovku, Mamutíkův vodní park, kde se děti opravdu vyžijí, single trails a disc golf park. Myslím si, že Dolní Morava opravdu nabízí mnoho využití pro všechny věkové kategorie i v létě. V zimě kromě několika sjezdových drah, můžete využít bobovou nebo sáňkařskou dráhu, dětský ski park a několik běžeckých tras.

Výlet na Sněžník

Druhý den jsme si řekli, že pokoříme Králický Sněžník. Vyrazili jsme k penzionu Na Rozcestí, odkud vedla modrá značka až pod Klepáč. Odtud nás čekala cesta na CZ/PL hranice a potom po hranicích až na Klepáč, po červené. Potom pořád po hranicích až na Králický Sněžník (1 424 m n. m.).

Za sebe musím říct, že nejhorší bylo stoupání na Klepáč, potom už to šlo dobře a výšlap na Králický Sněžník nebylo tak hrozný, ale velmi dlouhý. Ale ten výhled opravdu stojí za to. Polsko a Morava jako na dlani. Člověk si tam nahoře uvědomí, kolik je v naší zemi krás a jak je Morava hornatá a Polsko placaté. Pokud vám vyjde počasí, můžete se těšit, že zahlédnete v dálce vrcholky Krkonoš.

Po delším odpočinku jsme šli k pramenu Moravy a ke Slůněti. A pak už nás čekalo jen klesání, po žluté značce, naučnou stezkou Králický Sněžník až do Dolní Moravy. Celá cesta měla 27 km. Možná je to podle vás hodně, ale když se podíváte do mapy, tak zjistíte, že je to na Králický Sněžník daleko odkudkoliv.

Procházka podél potoka

Třetí den jsme jenom šli po poli 3,5 km do Červeného potoka na vlak. Protože v neděli z Dolní Moravy autobus nejezdí. Proto doporučuji mít auto, jinak je to hodně složité.

Hodnocení

I na Dolní Moravu bych se ráda jednou vrátila, ale tentokrát autem. Určitě stojí za to se podívat na Slamník, Sušinu, do Stříbrnic, Vojtíškova, Králík a taky do Polska. Zdejší netknutá příroda je opravdu nádherná.

Ubytování na Dolní Moravě

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Fotogalerie

Související: