Domácí úzkokolejná dráha Bažov u Kostelecké Horky

Doslova na hranici okresů Ústí nad Orlicí a Rychnov nad Kněžnou se nachází obec Smetana (spadající do katastru Plchovic), v jejíž severovýchodní části hraničí s osadou Bažov, patřící k obci Kostelecké Horky. A právě v této malebné části nalezneme úžasné místo, které potěší všechny milovníky železniční dopravy.


Jak se dostat do Bažova

Nejznámější cesta do této lokality je vedena z Chocně, kdy z Tyršova náměstí uprostřed města, urazíme přibližně 7,5 km po silnici č. 317 ve směru na Borohrádek. Z Chocně je také možnost vyrazit do cíle na jízdním kole, a to po cyklotrase č. 181 ve směru na Újezd u Chocně, kde odbočíme na značenou trasu č. 4229 vedoucí do Plchovic a poté do Smetany a Bažova. Tato cesta je sice trochu delší, má 10 km, ale ten, kdo si ji zvolí, určitě neprohloupí. Místy lemuje překrásné okolí Tiché Orlice a vzhledem k tomu, že není fyzicky náročná, hodí se jak pro sportovce, tak i tip pro rodiny kam s dětmi.

Koleje a vláček s vagónky

V cíli na nás čeká nevšední podívaná. Překrásná zahradní železnice, vedoucí v okruhu o délce 500 m na kolejích o rozchodu 450 mm. Na vytvořené trase nechybí ani taková místa, jakými je železniční most klenoucí se nad jezírkem, železniční tunel, přejezd se závorami a mnoho další návěstidel či jiných železničních značení. Na tomto okruhu pak jezdí vlastnoručně vyrobená mašinka majitelem zahradní dráhy, která má za sebou spřaženo několik otevřených vagónů, v nichž je možné příjemné a bezpečné svezení dětí. Raritou je pak vagón na mléko zbarvený do klasických fialové a bílé nebo několik nákladních vagónů, které stylově zapadají k této dráze. Pro děti předškolního věku je možné svést se na šlapací kolejové drezíně.

Kdy je otevřeno a kam v okolí

Dané místo nepatří k těm, které by bylo návštěvníky hodně vytíženo. Panuje zde většinou klid a příjemná atmosféra.

Otevírací doba je však pouze o víkendech a to v době od 9 do 17 hodin.

Vstupné je dobrovolné a samotná návštěva s vyzkoušením této atrakce nezabere víc než dvě hodiny. Pokud budete mít dost sil, vydejte se na 1,8 km dlouhou přírodní stezku, která vás dovede k rybníku Dešnov, umístěného vedle tvrziště z 15. století s názvem Těšnov. Rozlehlé okolní lesy a nedotčená příroda dodávají oběma místům pohádkový vzhled. Stezka je opět nenáročná s rovným terénem.

Fotogalerie

Kam dál v okolí: