Snad každý z nás si Dominikánskou republiku představuje jen jako turistický ráj plný hotelů a nádherných pláží, ovšem i tato země má svou vlastní, jedinečnou kulturu a tedy i krásné památky, nicméně nadmíru zajímavá je zde také příroda, jež zahrnuje hned několik nej celé karibské oblasti.
Nejvyšší horu, nejúrodnější údolí, největší jezero, nejvíce národních parků a samozřejmě nejdelší palmové pláže. Uznejte, není škoda strávit sedm nebo více dní střídavě na pláži a v hotelovém areálu, když vám toho Dominikánská republika může tolik nabídnout?
Santo Domingo
Hlavní město Dominikánské republiky leží na jižním pobřeží a bylo založeno už roku 1496. Až do začátku 20. století sahaly jeho hranice jen po původní obvodové hradby, poté se začala metropole prudce rozrůstat: přibývaly byty, výškové budovy, nákupní centra…dnes se Santo Domingo rozkládá na 105 km² a žije tu na 1 milion obyvatel.
Památky
El Álcazar
Palác ve stylu maorské gotiky pocházející ze 16. století sloužil původně coby královské sídlo, čemuž odpovídá také mobiliář: ve 22 sálech ho sice tvoří vesměs napodobeniny, některé kousky jsou však pravé, vyrobené v 16.-18. století, to se týká i nástěnných koberců.
La Atarazana
Ve stejnojmenné ulicí stojí zrekonstruovaný, 500 let starý komplex budov, v němž dnes najdete převážně galerie a restaurace.
Casa Rodrigo de Bastidas
Bývalý vojenský objekt je místem příležitostných výstav děl dominikánských umělců (stojí za to vidět!), k příjemné procházce pak vybízí krásná zahrada se staletými stromy.
Casa de Tostado
Rezidence ve stylu gotiky, pojmenovaná po svém někdejším majiteli, spisovateli Franciscu Tostadovi, dnes sídlí rodinné muzeum starého nábytku.
Fortaleza Ozama
Jedná se o nejstarší vojenskou stavbu v Americe – její součást, Ovační věž, byla vybudována v letech 1502 až 1507.
Muzea
Acuario
Název asi netřeba překládat, v jednotlivých akváriích jsou zastoupeny snad všechny druhy živočichů žijích v Karibském moři, muzeum se může pochlubit také podvodním tunelem.
Faro de Colón
Maják postavený při příležitosti oslav 500. výročí objevení Ameriky stojí v parku del Este a skrývá ostatky samotného Kryštofa Kolumba. Oheň majáku, hořící ve tvaru kříže, je působivý hlavně v noci.
Zajímavá místa v okolí města
Los Tres Ojos
Coby kamenem z města dohodil se nachází unikátní jeskynní systém s lagunami (ojos) naplněnými průzračnou vodou z říčních pramenů. První dvě laguny, Modrou a ,,Lední jezero“ lze přeplout na voru a díky tomu se dostat ke třetímu ,,oku“, nad nímž začíná krápníková jeskyně.
La Caleta
Nedaleko letiště Las Americas se rozkládá zcela ojedinělý muzejní park. V obyčejném domku pokrytém palmovými listy jsou vystaveny archeologické nálezy kultury zdejších původních obyvatel, Tainů. Z La Calety se dá lodí dostat do podmořského parku Parque Submarino, který vlastně vznikl náhodou: v 80. letech minulého století se tu totiž potopila loď, na níž vznikl jakýsi ,,umělý útes“ a právě na něm se vědci snaží podporovat rozmnožování korálů a ostatních vodních živočichů.
Jihozápad Dominikánské republiky
Jezero Enriquillo
Jezero a chráněná krajinná oblast kolem něj se nachází přímo na hranici Haiti a Dominikánské republiky. Největším turistickým lákadlem je ostrov Cabritos uprostřed jezera, kde jako na jediném místě v D. republice žijí krokodýli, ovšem k jeho návštěvě je potřeba povolení (vydává se v kanceláři v Santo Domingu). Máte-li štěstí a povolení dostanete, jediný způsob, jak se na ostrov dostat, představují loďky kotvící u mola v městečku La Azufrada. Pokud se však na ostrov nedostanete, nezoufejte a zkuste štěstí v kanceláři rezervace v La Descubirertě, za malý poplatek s vámi možná někdo vyjede do oblasti v severní části jezera. Jestliže vám ani tohle nevyjde, pak zkuste třeba léčivou sirnou lázeň u kotviště člunů, nebo si vyfoťte nádherné přírodní scenérie v okolí jezera.
Parque Nacional Jaragua
Národní park se rozkládá v nejjižnější části provincie Pedernales na jihu země. Oblast si všechny své návštěvníky získá ,,božským“ klidem a hlavně neobvyklou faunou a flórou – leguány, spoustou vodních ptáků, kaktusů,… Ve vnitrozemí byly nalezeny pozůstatky tainské civilizace, resp. jejich velké říše Xaragua, jež dala celému parku jméno.
Severní pobřeží Dominikánské republiky
Puerto Plata
,,Stříbrný přístav je největším městem na severním pobřeží země, jež bylo sice založeno už v 15. století, ovšem od té doby bylo také několikrát zničeno a znovuobnoveno, nicméně zachovaly se domy z 19. století, které dnes tvoří část zvanou Zona historica. Tyto domy se vyznačují architekturou tolik typickou pro středo- a jihoamerické země: barevností fasád a nápadnými ozdobami.
Zvlášť nápadný je v Puerto Platu kontrast mezi bohatstvím a chudobou – zatímco v jižní části města živoří v chudinských čtvrtích tisíce lidí, pobřeží lemují luxusní hotely, golfová hřiště a tenisové kurty pro zhýčkané turisty.
Památky
Brugal
Navštivte největší palírnu rumu v Dominikánské republice a odhalte tajemství výroby tohoto nápoje! :-)
Pico Isabel de Torres
793 metrů vysoká hora tyčící se nad městem se sochou Krista na vrcholu je v podstatě napodobenina slavného pahorku v Rio de Janeiru. Také se na ni dostanete lanovkou, nahoře se otevírá krásný výhled na město, zátoku a okolí.
Río San Juan
Desetitisícové městečko východně od Puerta Plata se řadí mezi nejoblíbenější turistické výletní cíle. Z laguny Gri-Gri totiž vyjíždí výletní lodě do hustých mangrovových lesů, skrze které se dostanou do moře a nádherných zátok lemovaných plážemi, jaké znáte z katalogů cestovních kanceláří.
Poloostrov Samaná
Santa Barbara de Samaná
Hlavní město provincie Samaná nepatří mezi oblíbené turistické cíle – ačkoliv se původně plánovalo učinit z tohoto přístavního města dominikánskou metropoli, z plánů nakonec nezbylo nic a tak zůstavá Santa Barabara i nadále jen nezajímavým městem s poněkud ospalou atmosférou. I přesto se tu dá zažít něco nevšedního:
Los Haïtises
Národní park Los Haïtises zahrnuje část zálivu Samaná i jeho jižní pobřeží. Návštěvníci parku by si měli sehnat průvodce, neboť se sem dá dostat jedině lodí, odměnou za to jim bude pohled na bizarní vápencové skály, jeskyně a mangrovové lesy, s trochou štěstí se dají ve vodě zahlédnout kapustňáci.
Jihovýchodní pobřeží Dominikánské republiky
Parque Nacional del Este
Národní park se rozkládá na ploše 403 km² a obývá ho na 112 druhů ptáků, ovšem velmi málo savců. Je považován za jedno z nejvýzmanějších chráněných území v Dominikánské republice.
Higüey
Higüey patří mezi jedny z nejstarších měst v celé Americe, ale málo se ví, že bylo založeno Evropany. Jeho největší atrakcí je poutní kostel, ke kterému se každý rok 21. ledna sjíždí všichni věřící z celé D. Republiky, aby vzdali hold patronce země, Nuestře Seńoře de Altagracii.
Altos de Chavón
Když v 70. letech 20. století prezident jisté nadnárodní společnosti nevěděl co s penězi, dal na svahu nad řekou Chavón postavit dokonalou kopii středomořské vesnice ze 16. století. Součástí vesnice je mimojiné amfiteátr se sedadly pro 5000 diváků, kde často vystupují místní i světoznámí umělci. V domech s vápencivými fasádami mají své ateliéry mnozí dominikánští malíři a sochaři, turistům jsou k dispozici obchůdky se suvenýry, umelecké galerie a muzea.
Vyhledat last minute zájezdy od všech cestovek na Invia.cz, Dovolena.cz
Související
Severní a jižní Peru, od Amazonek po nejstarší městské civilizace
Přečtěte si ještě