Doprava v Houstonu – Texas USA


Pokud se chystáte do Houstonu, tak první dostanete varování, že tu není MHD. Ona je sice v centru města, ale my plavčíci pracujeme v metropoli Greater Houston, kde je to opravdu trochu složitější. V tomto článku si popíšeme veškeré možnosti.

Jízdní kolo

Kolo je náš hlavní dopravní prostředek do práce. Dá se použít i na nákupy, ale tam preferuju spíše chodit pěšky. Každopádně bez kola si tu člověk ani neškrtne, pokud se nerozhodne koupit auto nebo motorku. Cena kola je 100-150 dolarů ve Walmartu, nafouknutí gum vyjde na dolar. Jinak bezúdržbová záležitost a na každodenní ježdění jsem si zvykl po 2 týdnech.

Uber

Aplikaci Uber tu používají snad všichni. Je to nejlevnější “taxi služba” v Americe a i v Česku. Cena ze Sugar Landu nebo Tomballu do centra vyjde na cca 20 dolarů, cesta z Tomballu do Sugar Landu cca 40 dolarů. Pokud si objednáváte ten nejlevnější typ auta, kde se vejdete 4. Pokud vás jede víc je potřeba objednat větší a dražší auto.

Autobusy

Do okrajových částí Houstonu jezdí i autobusy. My máme třeba zastávku 20 minut pěšky. Dostat se do centra je však cesta na 2-3 hodiny a jede se kolem 100 zastávek. Autobus však stojí pouhý dolar. Ovšem nejezdí po 9 večer a protože tu všichni jezdí auty, tak zde potkáte různá zvláštní individua.

Půjčení auta

Pokud chceme hodně jezdit a spočítáme, že se Uber nevypatí, tak si půjčíme auto. Vyjde to na cca 100 USD na den + benzín, který tu stojí polovinu co v Česku. Samozřejmě čím větší a novější auto tím dražší. Doporučit se dá firma Rentalcars.com, ale asi stejně vyberete podle toho, kterou půjčovnu máte nejblíže u apartmánu.

Doprava v Houstonu v Texasu
Doprava v Houstonu v Texasu

Nákup auta

Auta tu jsou velice levná a benzín taky. Problém při nákupu je jejich pojištění, které může být až ve výši ceny auta. Další problém je, pokud si koupíte auto v 6 lidech a každý máte bazén jinde, tak že se budete hádat. Asi nevím o nikom, kdo si auto koupil, i když se o tom hodně mezi plavčíky mluví. Jeden kluk si tu koupil motorku. Na konci léta samozřejmě prodáte.

Supervizoři

Pokud si uděláte dobrý vztah se supervisory, tak vás občas zdarma někam hodí. Nejčastěji k nim domů na párty, ale dá se domluvit na čemkoliv. Když jim dáte na benzín, tak máte cestu 4x levnější jak Uber a to se vyplatí. Zpřátelit se se supervizory má spousty výhod.

Info od Pepy:

Houston MHD má přes 1220 autobusů a 70 tramvají na 3. trasách metra. http://www.ridemetro.org/Pages/PhotoDownloads.aspx

Nejblíž je Bus 44, ktery jede od University uz ve 4:10 ráno a v centru Houstonu je za 1,5 hodiny.

Opačně z centra Houstonu jede poslední bus ve 23:40 a do University přijede v 1:13 ráno po půlnoci.

Mezitím to jezdí každých 20 – 40 minut. Tady je jízdní řád.

A dá se jet i na letiště za $1.50: https://goo.gl/maps/rJPPsbMfrq82

Napsat komentář