Dordrecht – historické holandské město

Dordrecht je město nacházející se na samé hranici Jižního Holandska, jen půl hodiny jízdy autem od Rotterdamu. Žije zde více jak sto tisíc obyvatel a rozlohou odpovídá třeba českému Olomouci, avšak čtvrtinu plochy zabírá voda. Jeho centrum s typicky křivými cihlovými domy se nachází na břehu řeky a je protkáno vodními kanály.

Historické centrum

Procházkami po nábřeží města a přilehlými uličkami by se zde dalo strávit mnoho času. Dordrecht se nachází se na trase k Rotterdamu a tak na řece nikdy není klid. Je příjemné se posadit na lavičku u poklidné vody a sledovat projíždějící lodě.

dordrecht holandsko 1

TIP: Vlissingen – město v Holandsku v provincii Zeeland

dordrecht holandsko 2

Okolo vás budou projíždět lidé na kolech a výhled budete mít také na křivolaké domy z cihel přiléhající přímo k vodě.

dordrecht holandsko 2

Pokud se po nějaké době budete cítit promrzlí ze všudypřítomného větru, můžete se jít projít do úzkých uliček, kde od něho budete uchráněni. Odpočinout si budete moci v parcích, které se nachází snad na každém rohu.

dordrecht holandsko 1

Rozhodně však nezapomeňte zajít do obchodu se sýry a vybrat si alespoň jednu z nějakých holandských specialit. Pokud jste i fanoušky nakupování, potěší vás, že se zde přímo v centru nachází Primark, kde velmi levně nakoupíte hezké oblečení.

Unikátní mokřady hned za městem

Jen pár minut jízdy autem od hranic města se nachází národní park Biesbosch. K jeho návštěvnickému centru se dostanete dokonce i městským autobusem, lze sem však jet i na kole a pro auta je zde dostatek parkovacích míst. Pro děti jsou zde hřiště a naučná stezka ze života bobrů se stanovišti, ze kterých s trochou štěstí nějakého skutečně zahlédnete.

Čtěte: Další cestopisy z Holandska / Nizozemí.

Přímo po parku je jen velmi omezená možnost chůze, jeho okolí je však hodně podobné a tam si už můžete prozkoumávat plochou a vodnatou krajinu podle svého uvážení.

dordrecht holandsko 3

Vybrat si můžete zpevněné stezky vhodné i pro cyklisty, nebo můžete procházet loukami a lesy po úzkých pěšinách. Jen pozor, abyste nesešli a nezapadli do bažin.

Ubytování ve městě Dordrecht v Holandsku