Dovolená autem po Evropě. Jeďte do Slovinska !

Pokud zvažujete dovolenou autem, ale nechce se vám cestovat příliš daleko, nabízí se středoevropské destinace. Jsou buď poměrně drahé (Rakousko), nebo snad až moc blízké (Slovensko). Ideální alternativou se zdá být Slovinsko, které je neokoukané, není příliš drahé, ale zato je velmi atraktivní.


Charakteristika státu

Slovinsko je zemí nepřeberných možností. Jednou z nejatraktivnějších lokalit jsou slovinské Alpy, Slovinsko toho ale nabídne mnohem více. Historická města, skály, jezera, moře i vinice.

Slovinsko dovolená autem

Co navštívit

Jedno z nejkrásnějších míst, která jsme měli možnost navštívit, bylo jezero Bled.

Pokud sem zavítáte o víkendu, rozhodně doporučuji přijet brzy ráno. Během dne je jezero obsypané lidmi a  město zachvátí dopravní kolaps.

Dalším atraktivním jezerem je jezero Bohinj. Kousek odtud je vhodné výchozí místo k vodopádu Savica.

slovinsko dovolená autem 3

Dalším z míst, která stojí za návštěvu, je Lipica, místo, kde se chovají lipicáni. Kousek odsud, u městečka Škocjan, nalezneme jeskyně. Nejsou ve Slovinsku jediné, další nalezneme v Postojné. Odtud zase doporučuji krátkou zajížďku na Predjamský grad, středověký hrad, který je nejimpozantnější z dálky. Turisté jistě ocení soutěsku Vintgard.

Největším zklamáním pro mě bylo slovinské pobřeží, buď je skalnaté, nebo písčité, vždy je ovšem přeplněné.

Slovinsko má totiž velmi krátké pobřeží – o to vyhledávanější je.

Ubytování

Během naší cesty po Slovinsku jsme vyzkoušeli různé způsoby ubytovávání se, tedy kromě jediného: nikdy jsme neměli rezervované ubytování předem. Nicméně to nebyl problém, ubytování v soukromí jsme vždy vybrali dle našich představ a požadavků, vyzkoušeli jsme také kemp (velmi slušná úroveň poskytovaných služeb) a jednu noc jsme strávili venku, v krajině jsou zde totiž přístřešky pro turisty.

Kdo chcete mít jistotu, rezervujte ubytování na Booking.com

slovinsko dovolená autem 2 slovinsko dovolená autem 4

Doprava po Slovinsku

Cena pohonných hmot je ve Slovinsku státem regulovaná, tedy není nutné řešit, u které stanice budete čerpat, všude budou pohonné hmoty stejně drahé.

Na dálnicích a rychlostních silnicích je povinná dálniční známka. Doprava je obecně ve Slovinsku velmi pohodlná, silnice nejsou přeplněné a pro dovolenou autem je to tedy zcela ideální destinace.

Na co se připravit

Ve Slovinsku se platí eurem. Oproti ČR může turistům Slovinsko připadat dražší – a také nepatrně je, ale oproti okolním státům (Rakousko nebo Chorvatsko) je stále ještě přijatelné.

Během cesty jsme se vždy setkali s přátelským a milým přístupem, a to jak v infocentrech, tak na ubytování i u místních obyvatel.

Je ovšem potřeba počítat s tím, že o víkendech jsou zavřené obchody. Čerpací stanice ovšem fungují normálně.

Kudy do Slovinska autem popisuje tento článek.

Napsat komentář