Dovolená autem po Skotsku

Angličtinu jsem studovala již od druhé třídy a šla mi docela dobře. Na střední škole jsem ale zjistila, že sice perfektně ovládám nejrůznější gramatiku, ale říci souvislou větu je pro mě problém. Po maturitě jsem se tedy rozhodla někam vyjet a angličtinu si tak procvičit.


Rozmýšlela jsem se mezi USA a UK. Nakonec vyhrálo UK. Objednala jsem si schůzku v agentuře, spojila se s rodinou a do měsíce jsem odjela do Skotska.

TIP: Skotsko dovolenáubytovánípůjčovna aut

Na mé práci au – pair bylo nejlepší to, že jsem měla k dispozici auto, které jsem využívala jen já. Po pracovní době a o víkendech jsem si mohla jezdit, kam jsem chtěla. Dělala jsem tak různé menší výlety po okolí. Moje rodina se v létě rozhodla, že pojede na 14 dní na dovolenou do Francie. Auto mi nechali k dispozici a tak jsem toho využila. Pozvala jsem z Čech své dvě kamarádky a vydaly jsme se na tour po Skotsku.

skotsko hrad

Město Edinburgh

První zastávkou nemohlo být jiné město než to hlavní – Edinburgh. Královské město Edinburgh skrývá nepřeberné množství památek. Určitě nejzajímavější a nejnavštěvovanější památkou je edinburský hrad. Vstupné pro jednu dospělou osobu činí asi 17 liber (cca. 550 Kč). Není to úplně nejnižší částka, ale prohlídka celého hradu, nádvoří a přilehlých budov s vyhlídkami na město vám zabere polovinu dne.

Edinburgh hrad

A nelekněte se, každý den v 13.00 z tamního nádvoří zazní výstřel z původního lodního děla. Co se týká muzeí či galerií, tak většina z nich je po celém Skotsku pro návštěvníky zadarmo. Pokud máte rádi skotskou hudbu tak věřte, že téměř na každém rohu narazíte na tradiční dudáky oblečené v ještě tradičnějších kiltech.

Krásná je i tamní příroda.

Highland Games – Skotské hry

Když už jsme byly nedaleko Edinburghu, nemohly jsme se nezúčastnit oblíbených Highland games, neboli Skotských her. Ty se konají po celé léto téměř v každém skotském regionu.  Muži v tradičních  kiltech jsou samozřejmostí. Co mají (nebo respektive nemají) pod nimi jsem neměla možnost prozkoumat.

Highland games

A o co v těchto hrách vlastně jde? Soutěží se v mnoha disciplínách – tradiční skotské tance, hra na dudy a ti největší a nejsilnější borci předvádějí neuvěřitelné fyzické výkony. Je to taková malá olympiáda siláků. Hází se tu třeba balvany, přetahuje se lano a jako královská disciplína je hod kládou. Po skotském fotbalu jsou druhým nejoblíbenějším sportem skotské hry.

Jezero Loch Ness

Z východu jsme se autem přesunuli na západ. K nejznámějšímu skotskému jezeru. Protože kdo byl ve Skotsku a nenavštívil jezero Loch Ness, jako kdyby tam vůbec nebyl. Místo je to krásné. Za návštěvu stojí zřícenina hradu Urquhart, ze kterého je krásný výhled na jezero.

Urquhart hrad Lochness Skotsko

Mimo toho ale od tohoto místa víc nečekejte. Z nejspíš vymyšlené báchorky se toto místo stalo přímo turistickým trhákem.

Ale co kdyby se vám přece jen poštěstilo a spatřili jste příšeru?!

Mým kamarádkám jsem vyprávěla, že ve Skotsku žijí zvláštní krávy, které mají dlouhé chlupy. Říká se jim tu Hairy Coos (vlasaté krávy). A tím jsem si pěkně naběhla, protože poslední dva dny naší výpravy jsme sjezdily téměř celou skotskou vysočinu, abychom nějakou tu krávu našly a mohly se s ní vyfotit. Když už jsme nějaké zahlídly, tak byly tak daleko, že fotka nestála vůbec za to. S prázdnou jsme tak odjely domů. Naštěstí asi dvě vesnice před mým náhradním domovem se u silnice pásla dvě chlupatá telátka, se kterými jsme se vyfotily. Děvčata tak mohla s klidem odjet domů.

Hairy coos

Domů jsme si kromě nezapomenutelných zážitků, mokrého oblečení a bolavých očí od všudypřítomné zeleně odvezly ještě lahev skotské whisky. Protože když řídíte, nemůžete pít. A tak jsme si rády tento hořký mok vychutnaly v klidu a teple domova.

Dovolená, zájezdy, ubytování

Zájezd do Skotska vyberete na Invia.cz

Ubytování ve Skotsku rezervujte na Booking.com

Důležité odkazy

Půjčovna aut ve Skotsku, ale i v dalších zemích je Rentalcars

Nezapomeňte také na cestovní pojištění

1 komentář u „Dovolená autem po Skotsku“

  1. Článek s nulovou informační hodnotou. Dozvěděli jsme se cenu vstupenek na hrad v Edinburghu a že autorka viděla chlupaté krávy. Tak dlouhý článek a o ničem…

Napsat komentář