Dovolená na Floridě + NASA a zábavní parky


Florida nejsou jen krásné pláže a z televizních seriálů známé město Miami. Florida je zemí s těmi nejznámějšími zábavními parky na světě. Mimo zábavní parky je zde také obrovskou atrakcí středisko NASA.

Vzhůru do vesmíru

Mnozí si jistě vzpomenou na starty raketoplánů. Právě ty startovaly z mysu Canaveral, kde sídlí Kennedyho vesmírné středisko. První raketa ze zdejšího kosmodromu odstartovala již v roce 1950, a i když jsou raketoplány nyní již v muzeu, zdejší odpalovací středisko se používá stále.

Kennedyho vesmírné středisko NASA Florida Usa

Vesmírné středisko je otevřeno také návštěvníkům. Prohlídka má několik okruhů a mezi jednotlivými budovami převáží návštěvníky autobus. Za vidění kromě původního řídícího střediska pro starty, jistě stojí také obrovská hala, kde naleznete původní raketu používanou v programu Apollo.

Kennedyho vesmírné středisko NASA - raketa Apollo - Florida Usa

Walt Disney Word resort

Největší Disney park na světě najdete ve Floridském městě Orlando. Se svou rozlohou 101km2 a čtyřmi tematickými parky je opravdu impozantní. Otevřen byl v roce 1971 a zahrnuje také mnoho hotelů, vodních parků a nákupních středisek. Nepočítejte však, že byste zvládli projít tyto parky za jediný den, možná by se Vám mohlo poštěstit zvládnout zdejší atrakce alespoň za týden. Navíc koho by neuchvátilo potkat živou ježibabu ze sedmi trpaslíků nebo podívat se do Lego světa.

Nezapomenutelná jízda

Kromě Disney parku můžete vyrazit do Universal parku, který se nachází nedaleko. Velice populární je expozice Mužů v černém (Men in Black), kde si můžete zastřílet na mimozemské vetřelce. Navštívit můžete i jednu z adrenalinových horských drah. Na jízdu po této dráze jistě nikdy nezapomenete. Tuto jízdu však doporučuji absolvovat před obědem.

TIP: Filmová studia Universal můžete vidět i v Los Angeles.

Universal park Florida Usa

Kromě zábavních parků můžete na Floridě navštívit také mnoho přírodních rezervací, které zde naleznete ve velkém množství. Nádherný je národní park Everglades. Cestu si však naplánujte mimo období hurikánů, aby Vám zážitek nezkazil silný vítr a déšť.

Jeden den dovolené na Floridě

Dopoledne strávit nákupní maratonem v jednom z outletových obchodních center, odpoledne se ,,vyřádit“ třeba v Disneylandu, večer si lehnout na pláži a pozorovat nádherný západ slunce a pak se vydat do víru nočního života – ano, i takhle může vypadat jeden den dovolené na Floridě, státě, kde zábava nikdy nekončí a zimu tu skoro neznají. Na začátek je třeba podotknout, že pamětihodností a zajímavých míst je na tomto poloostrově tolik, že jsme se snažili vybrat opravdu jen ty ,,nej“, protože všechna by se nám do jednoho článku snad ani nevešla…

Pobřeží Mexického zálivu

Vody Mexického zálivu omývají pláže, které byly roku 2007 vyhodnoceny jakožto druhé nejkrásnější v USA. Pokud vás však pouhé povalování se na pláži nebaví, nic vám nebrání v tom, abyste vyzkoušeli třeba potápění nebo poznávali krásy zdejších přírodních rezervací.

Florida Miami

St. Petersburg

Město u zálivu Tampa Bay nemá se svým ruským jmenovcem nic společného, spíše je jeho pravým opakem: v červenci se tu teplota vzduchu i vody drží na 30°C a v lednu málokdy klesne pod 20°C, a proto nejen samotný St. Petersburg, ale i okolní ostrovy jsou oblíbenými rekreačními cíli.

Pamětihodnosti

Caladesi Island State Park

Roku 1921 byl tento ostrov oddělen hurikánem od Honeymoon Islandu a možná díky tomu je civlizací téměř nedotčený. V jeho středu rostou borové, dubové a palmové lesy, kterými vede turistická stezka; v hustých mangrovech na východním pobřeží hnízdí rozmanité druhy ptáků.

Boyd Hill Nature Preserve

Park na pobřeží jezera Lake Maggiore je protkán pěti kilometry naučných stezek vedoucímí různými ekosystémy – s lesem a prérií se zde střídají pobřežní a rákosové pásmo.

Tampa

S rozmachem výroby doutníků na konci 19. století se v Tampě rozrostla i kubánská komunita, která si vytvořila vlastní čtvrť s názvem Ybor City. Roku 1920 ale začal tabákový průmysl upadat a Ybor City se tak postupně měnila téměř v ruiny, teprve nedávno se místní rozhodli vrátit čtvrti zpět její historickou krásu a tak dnes Ybor City vytváří proti modernímu ,,business city“ v centru Tampy až neuvěřitelný kontrast.

Pamětihodnosti

Florida Aquarium

V tomto akváriu se můžete seznámit s všemi možnými druhy ryb od těch nejmenších až po největší, a to v různých vodních prostředích, například korálových útesech či mangrovech.

Adventure Island

Obří aquapark zahrnuje tobogány, tropický deštný les, vodopády a mnohé další atrakce, to vše pod širým nebem.

Muzea

Museum of Science and Industry

Zábavu pro celou rodinu nabízí nejmodernější muzeum vědy a techniky na Floridě: jsou zde simulátory síly hurikánu, úderu blesku nebo elektrostatického pole, dále letecký simulátor a vyzkoušet si můžete i řízení mise raketoplánu. Součástí muzea je také planetárium, kde můžete shlédnout laserovou show s planetami.

Fort Myers

Spíše než samotné město ležící 200 km jižně od Tampy jsou známé zdejší překrásné pláže na ostrovech Estero Island a Sanibel Island, živo je na nich především v létě, kdy se konají nejrůznější soutěže a jiné akce.

Výlety

Airboat&Aligators

Okružní plavba po jezeře Lake Trafford spojená s pozorováním krokodýlů je pro každého určitě nezapomenutelným zážitkem.

Key West

Key West leží v nejjižnější části řetězce ostrovů Floridy Keys a je proto nejjižnějším městem Floridy. Právě díky své ,,odříznutosti“ si zachovalo historický ráz a zdobí ho barevné domky z viktoriánských dob, vystavěné v ,,perníkové architektuře“.

Zajímavá místa

Duval Street

Přes den normální ulice plná hotelů, obchodů a stánků se suvenýry, v noci rušná tepna s hospodami a restauracemi doslova v obležení turistů – jedině tady, konkrétně na terase nejvyšší budovy ve městě Crowne Plaza La Concha, si můžete vychutnat zaručeně nejkrásnější západ slunce na Floridě.

Alternativou může být ,,sunset celebration“ (oslava západu slunce) v Mallory Square Dock s polykači ohně, žongléry a dalšími akrobaty.

Everglades National Park

Národní park rozkládající se na jižním cípu Floridy se řadí k nejrozmanitějším, ale zároveň k nejohroženějším chráněným oblastem v USA. Území parku je z velké části pod vodou – je tvořeno zejména močály a mangrovy – o přísun vody se stará řeka Shark River Slough, tekoucí rychlostí třiceti metrů za den. Jak už bylo řečeno výše, park stále více podléhá vlivu civilizace, stavějí se tu hráze a silnice a jen stav tažných ptáků se ve 20. století snížil o 90%….otázkou je, jak tohle půjde dál.

Možností, jak poznat krásy Everglades, je hodně: můžete využít služeb půjčoven kol (pro cyklistické výlety je ideální údolí Shark Valley), okusit rychlou jízdu vznášedlem, vypůjčit si kánoe nebo se nechat svézt výletním člunem. Více na www.nps.gov/ever.

Pobřeží Atlantiku

Miami

Miami je poměrně dost mladé město, založeno bylo roku 1836 – i když, založeno…toho roku byla na místě budoucího velkoměsta postavena pevnost Fort Dallas a do zdejší divočiny se odvážilo jen málo bělochů. Změna nastala na sklonku 19. století, kdy byla na jih Floridy zavedena železnice a Miami se začalo rychle rozrůstat, velkou roli v tom sehráli také kubánští emigranti, již se do města začali po revoluci na Kubě stěhovat ve velkém a dodnes jsou zde mají největší komunitu.

Miami v noci

Pamětihodnosti

Miami Seaquarium

Mořská zoologická zahrada láká návštěvníky na show s kosatkami, delfíny a lvouny v hlavní roli, místní akvária vás seznámí s podmořským životem Karibiku a Atlantiku.

Fairchild Tropical Botanic Garden

Nasedněte do výletního vláčku a nechte se svézt tropickým deštným lesem, zahradami a palmovými háji – v této botanické zahradě pěstují na 5000 druhů rostlin!

Fort Lauderdale

Po vodních kanálech protínajících město jižně od Miami se plaví výletní lodě podobné mississipským parníkům z 19. století, funguje tu dokonce i vodní taxi, které zastavuje na všech turisticky atraktivních místech.

Pamětihodnosti

Butterfly World

V jedné z největších motýlích voliér na světě se můžete procházet deštným lesem a sledovat přitom pestrobarevné motýly z jihu USA a tropů. Navštívit můžete také voliéru s kolibříky a insektárium.

St. Augustine

St.Augustine je nejstarším souvisle obydleným městem na americkém kontinentě severně od Mexika, stopy dlouhé historie jsou patrné například ve Španělské čtvrti, historickému skanzenu s  domy ze 17. a 18. stol. postavenými v koloniální architektuře, vybavenými dobovým nábytkem.

Pamětihodnosti

St. Augustine Alligator Farm Zoological Park

Návštěvníci této nevšední zoo chodí po dřevěných chodnících přes zelené mokřiny, v nichž žijí snad všechny druhy krokodýlů (nebojte, ze strany aligátorů vám zde žádné nebezpečí nehrozí).

Kennedy Space Center

Astronautská síň slávy, ,,živé“ odpočítávvání Apolla 8 a přistávání lunárního modulu programu Apollo 11, prohlídka rampy, z níž startují raketoplány, památník tragicky zahynulých astronautů….to vše a ještě mnohem víc můžete zažít a navštívit v Kennedyho kosmickém centru  na mysu Canaveral, 90 km východně od Orlanda.

Orlando

Třemi slovy se dá Orlando popsat jako ,,město zábavních parků“, ten první –  Magic Kingdom Disney World (Disneyho Kouzelné Království) – zde byl otevřen 1. října 1971 a tomuto dnu místní říkají ,,Disney day“, protože právě tehdy se obyčejné zemědělské město proměnilo doslova v turistický ráj, což platí dodnes.

Zábavní parky na Floridě

Disney´s Hollywood Studios

Kaskadéři a zvláštní efekty, Disneyho postavičky v životní velikosti, horská dráha, divadlo…Disneyho filmové ateliéry nabízí zábavu opravdu pro všechny věkové kategorie.

Disney´s Animal Kingdom

Tak trochu netradiční je spojení zoologické zahrady a moderního zábavního parku: uděláte si zde výlet 65 milionů let do minulosti a potkáte se s dinosaury, vyrazíte na dobrodružnou cestu kolem nejvyšší hory Afriky a adrenalin si užijete na horské dráze.

Magic Kingdom Disney World

Jedná se samozřejmě o nejznámější a nejnavštěvovanější zábavní park nejen v Orlandu, ale možná v celých USA. Z atrakcí jmenujme alespoň plavbu člunem ve Splash Mountains s patnácimetrovým sjezdem na konci, představení Pirátů z Karibiku, jízda na horské dráze tmavým vesmírem Space Mountain a tak dále a tak dále…

Universal Studios Florida

Filmové ateliéry vám odhalí třeba tajemství různých filmových triků, maskérů, užít si zde můžete jízdu na horské dráze, zažít zemětřesení o síle 8,3 Richterovy stupnice a spoustu dalších zajímavých atrakcí.

Další zábavní parky:

SeaWorld: zvířecí představení se tu konají několikrát denně

Wet´n Wild: velký aquapark s někdy až děsivě vypadajícími atrakcemi

Ubytování na Floridě, dovolená, zájezdy

Rezervujte ubytování na Booking.com

Vybírejte zájezd na Dovolena.cz

Napsat komentář