Minulý rok jsme se rozhodli navštívit Island a procestovat ho. Zakoupili jsme si jen letenky a zbytek byla pouhá improvizace. Přiletěli jsme do hlavního města Reykjavik, které jsme dva dny pořádně prostudovali a pak pokračovali dál na venkov.
Nedotčená příroda, království ledu, vody a ohně, to je Island. Ostrov vynořivší se z hlubin Atlantiku před 20 miliony lety pořád ještě formují přírodní živly a zhruba každých pět let dochází na Islandu k sopečnému výbuchu, a právě zdejší příroda je důvodem, proč tuto pozoruhodnou zemi navštěvuje každý rok víc lidí, než kolik je zde stálých obyvatel.
Obsah článku
Reykjavík
Na rozdíl od ostatních světových metropolí není Reykjavík hlučícím velkoměstem plným smogu a možná to mu dává jeho nezaměnitelné kouzlo. Po roce 1989, kdy byla na Islandu zrušena pivní prohibice, se Reykjavík stal pro společenskou smetánku nejen z Evropy, ale také z Ameriky , vyhledávaným místem pro víkendové ,,flámy“, a díky zdejší tolerantnosti si město oblíbili i gayové z celého světa.
Památky a muzea v Reykjavíku
Hallgrímskirkja
Stavba katedrály tyčící se nad městem trvala celých 41 let (do r. 1987). Architektura Hallgrímskirkji v sobě mísí gotiku a přírodní prvky, např. čedič z lávových polí. Uvnitř katedrály se nachází varhany s 5275 píšťalami, údajně jedny z nejlepších na světě. Úžasná je také vyhlídka ze 75 m vysoké věže, na niž se dostanete výtahem.
Laugardalur
Největší zábavní areál v Reykjavíku zahrnuje termální koupaliště, minizoo a botanickou zahradu se 4000 druhy rostlin, včetně všech islandských.
Árbærjarsafn (čti Árberjarsafn)
Tento ojedinělý etnografický skanzen představuje islandskou architekturu 19. a začátku 20. století, např. kostelík porostlý trávou z r. 1842.
Zajímavosti v okolí města
Hafnarfjörður (čti hafnarfjerthur)
Město ležící na 7000 let starém lávovém poli si navzdory těsnému sousedství s islandskou metropolí zachovalo svůj maloměstský ráz, ale i tak zdejší přístav nejdůležitější a nejlepší na Islandu – je totiž domovským přístavem velké rybářské flotily a pravidelně odtud vyráží dřevěný kutr Húni II. za pozorováním velryb.
Modrá Laguna – Bláa Lónið (čti bláa lónith)
Lávová krajina 5 km severně od města Grindavíku je místem, kde se se na zemský porch dere pára o teplotě 240 °C se stejným obsahem soli jako mořská voda a rovněž s velkým obsahem minerálů. Pára ohřívá čistou pramenitou vodu, která po ochlazení na snesitelnou teplotu napájí zdejší luxusní lázně s lávovými ostrůvky a jeskyněmi, v nichž se dá koupat za každého počasí, navíc má voda léčebné účinky, pomáhá hlavně nemocným lupénkou.
Západ Islandu
Gullfoss a Geysir
30 metrů vysoký vodopád Gullfoss na řece Hvítá mění barvu podle ročního období: v létě ho zásobuje tající ledovec Langjökull mléčně šedou vodou, v zimě převažuje čistá pramenitá voda. Nehledě na roční období se každý den brzy odpoledne tvoří ve vodní tříšti duha, která vodopádu vysloužila přezdívku ,,Zlatý“.
Několik kilometrů na západ od Gullfossu leží údolí horkých pramenů Haukadalur, a právě tady se nachází gejzír, který dal jméno všem gejzírům obecně: Stóri-Geysir (Velký Gejzír). Původně tryskal až do výšky 60 metrů, dnes je to sice podstatně méně, ale i tak je to stále velkolepá podívaná. Nedaleko tryská další gejzír s názvem Strokkur neboli ,,Máselnice“, jehož erupce dosahují výšky ,,jen“ asi 20 metrů a opakují se každých pět až deset minut.
Snæfellsjökull
Hora Snæfellsjökull je (možná kvůli svému neobyčejnému dvojitému vrcholu) považována za jednu z nejkrásnějších hor na světě, jejíž ledovcem pokrytý vrcholek je od r. 2001 chráněn národním parkem. Snæfellsjökull můžete znát z románu Julese Verna, ve kterém si ji hlavní hrdinové zvolili coby výchozí bod ,,cesty do středu Země“.
Jih Islandu
Národní park Skaftafell
Hranice národního parku vymezují vysoká pohoří, na jihu je to masiv Öræfajökull s nejvyšší horou Islandu, 2119 m vysokým Hvannadalshnúkurem. Park je výjimečný především svou flórou, roste tu totiž asi polovina všech rostlinných druhů na ostrově, návštěvníkům parku se navíc nabízí úchvatné scenérie horských luk a ledovců lemujících areál Skaftafellu.
Skálafellsjökull / Vatnajökull
Už jen cesta terénním autobusem od hladiny moře až k chatě Jöklasel ve výšce 840 m. n. m. kolem ledovce Vatnajökull je pro mnohé nezapomenutelným zážitkem. I posezení v restauraci Jöklasel s výhledem na jižní pobřeží Islandu určitě stojí za to, hlavní atrakcí je ale samotný ledovec Vatnajökull, největší svého druhu v Evropě, z jehož vrcholku se otevírá pohled na okolní krajinu táhnoucí se až k pobřeží Atlantiku. Třešničkou na dortu pak může být jízda na sněžném skútru po ,,věčném ledu“.
Sever Islandu
Severní Východní fjordy
Poloostrov Melrakkaslétta je od severního polárního kruhu vzdálen jen 3 km, proto je zde v létě za jasných nocí nejdéle vidět slunce. Nenápadná vesnička Vopnafjörður je díky okolním lososovým vodám vyhledávaným cílem rybářů, občas sem dokonce zavítají známé tváře (třeba princ Charles). Kousek na sever od této vesnice se nachází termální koupaliště Seládur, cca 20 km jihozápadně od Vopnafjörðuru zase stojí nejdéle zachovaná usedlost na Islandu, jejíž stěny a střecha jsou zcela porostlé trávou.
Goðafoss
Vody nejkrásnějšího islandského vodopádu hučí nedaleko usedlosti Fosshóll u města Akureyri.
Jökulsárgljúfur
Největší atrakcí národního parku Jökulsárgljúfur je bezesporu 25 km dlouhý říční kaňon, v některých místech až 120 m hluboký a 500 m široký. Stěny kaňonu jsou tvořeny čedičovými sloupy a stupni neobvyklých tvarů, v jižním úseku hučí nádherné vodopády… Celým parkem vedou kilometry značených turistických tras.
Mývatn
Jezero Mývatn je zajímavé především z pohledů ornitologů, jelikož v jeho okolí žijí velmi rozmanité druhy ptáků; ti, které zdejší fauna až tolim netáhne, mohou zamířit do městečka Reykjahlíðu. Reykjahlíð se před téměř třemi sty lety stal dějištěm zázraku, v té době se totiž probudila k životu nedaleká sopka a zdálo se, že magma z ní zničí celé městečko, proudy lávy se však k velké radosti zdejších obyvatel zastavily přímo před místním kostelem.
V jeskyních Grjótagja a Stóragjá vyvěrá ze zemé voda o teplotě 130 °C, která se po ochlazení na příjemných 36-40 °C využívá v termálním a minerálním koupališti Jarðböðin við Mývatn (čti jarthbethin vith mývatn).
Severozápad Islandu
Látrabjarg
Na čedičových útesech v nejzápadnějším místě Evropy žijí obrovské kolonie ptáků, útesy jsou údajně nejvýznamnějším ptačím sídlištěm severního Atlantiku a jsou mimojiné domovem největší kolonie alek malých na světě. Někteří zdejší papuchalci jsou dokonce natolik ochočeni, že se nebojí příjít těsně k návštěvníkům a nechat se nakrmit!
Východ Islandu
Islandská vysočina je sice místem pustým a nehostinným, skoro bez jakékoliv vegetace, na zdejší krajině se však příroda opravdu ,,vyřádila“. Důkazem budiž třeba zatopený kráter Víti (Peklo), v němž se dá díky teplé vodě koupat, nebo fumarol Hveravellir na Stezce Kjölur s mnohobarevnými parami, a takových zajímavostí ukrývá Vysočina ještě mnohem víc.
Pokud se ptáte, jak jsme se všude dopravovali, měli jsme již z domova zarezervované auto, které jsme měli pronajaté na celý pobyt a objeli jsme autem opravdu celý Island, jak popisuje tento mini cestopis. Auto rezervujte na Rentalcars.com.
Kempy a stanování
Místo hotelů jsme se při cestování rozhodli pro místní kempy. Je to levné ubytování a přesto komfortní.
Kempy najdete na známém webu Booking.com
Na Islandu dost fouká, takže si ke stanu přibalte opravdu spolehlivé ukotvení, aby Vám stan vítr neodfoukl. Počítejte s tím, že v kempech se dá platit především v hotovosti. V každém kempu lze dobít své elektronické přístroje zadarmo.
Island je druhý největší ostrov v Evropě po Velké Británii. Od Skotska je vzdálen 800km, od Norska 950km. Ostrov Island je známý také tím, že je zde sopka Hekla, která měří 1491m.
Počasí
Island jsme navštívili v létě. V tomto období se teploty pohybují od 0 do 20 stupňů. V noci bývá opravdu zima, takže si přibalte teplé oblečení a výbavu do stanu. Vítr zde fouká opravdu silný a pokud spoléháte na místní předpověď počasí, ani ta nemusí vyjít. Počasí je zde opravdu nevyzpytatelné.
Lidé
Obyvatelé Islandu jsou opravdu milí, přátelští a láskyplní. Jelikož jsme se celých 14 dní potloukali po krajině a po kempech, často se nám podařilo zabloudit. Jakmile potkáte člověka, okamžitě se s Vámi chce dát do řeči, poradí Vám cestu, a snesl by Vám opravdu modré z nebe. Lidé zde jsou pohodáři.
Ceny
Co se týče suvenýrů, suvenýry jsou opravdu drahé. Jídlo vyjde zhruba na cenu jako u nás. Kempy byli cenově přívětivé. Co nás ale velmi potěšilo bylo to, že všechny turistické atrakce, i přírodní parky, apod. byly zadarmo a my opravdu nikde nezaplatili ani korunu.
Venkov a krajina. Island, to nejsou jen sopky
Z Islandu jsme viděli opravdu všechno důležité. Mně osobně nejvíce nadchnuly vodopády Skógafoss, které byly mým největším zážitkem z celé dovolené.
Poznali jsme i typickou krajinu Islandu, náhledli jsme do domácností, a zjistili jak se zde žije a co je pro islandský život typický.
Každému, kdo o Islandu uvažuje, mohu tuto cestu za poznáním jen doporučit. Pro mě to byla neobvyklá dovolená, na kterou nikdy nezapomemu a slovy se ani popsat nedá.
Kdy jet na Island
Turistická sezona je od června do srpna, takže cestování doporučuji právě v těchto měsících. Mimo sezonu je většina turistických atrakcí zavřena.
Ubytování
Ubytování na Islandu vybírejte na Booking.com
Letecké zájezdy
Poznávací zájezd na Island letecky vybírejte na Invia.cz
V nabídce nechybí ani Islandská mozaika s Janem Burianem (letecké víkendy).
Důležité odkazy
Rentalcars.com – půjčovna aut (car rental)
- Mapa – podívejte se, kde leží Island (Iceland)
- Wikipedie Island – Počet obyvatel, hlavní město Reykjavík, gejzíry, časový posun a další informace