Dovolená na Maltě u moře


Zálivy a útesy, historie týkající se nejen Maltézských rytířů, opevnění, kostely i megalitické chrámy – to vše a mnohem více čeká turisty na Maltě. Maltské ostrovy jsou ideální destinací jak pro milovníky odpočinku, tak i pro aktivní jedince či milovníky gastronomie.

Ostrov Malta – základní informace

Azurové okno - ostrov Malta

Oficiálním názvem Malty je Maltská republika. Úředním jazykem je nejen maltština, ale i angličtina a řada obyvatel mluví také italsky. Malta je členem Evropské unie od roku 2004 je nejmenším státem v unii.

Díky své poloze ve Středozemním moři je Malta oblíbenou a vyhledávanou turistickou destinací. Leží zhruba 95 kilometrů na jih od Sicílie a necelých 300 kilometrů od afrického Tuniska.

Stát Malta je tvořen třemi ostrovy:

  • Malta
  • Gozo
  • Comino

Dále jsou zde neobydlené malé ostrovy Cominotto, Filfla a St. Paul´s Island. Pobřeží maltských ostrovů je skalnaté. Nejvyšším vrcholem je Ta‘ Dmejrek (253 m. n. m.). Hlavní město Malty je Valletta. Byla založena už v roce 1566 a dnes je celé město a seznamu UNESCO. Procházka historickým jádrem města představuje skutečně poutavou podívanou nejen pro milovníky historie. Za nejvýznačnějším stavbám patří katedrála sv. Jana, Palác velmistrů, Cassa Rocca Piccola, Pevnost sv. Elma, Národní archeologické muzeum, či zahrada Upper Barracca. Obdivovat můžete také díla malíře Caravaggia.

Podnebí je mírné, horké léto s minimálním počtem srážek se střída s mírnou zimou. Díky své poloze ve Středozemním moři má Malta ideální polohu pro příjemné podmínky pro návštěvu téměř v průběhu celého roku.

Vyberte si zájezd na Maltu.

Zajímavosti

Jelikož je Malta bývalou britskou kolonií, řídí se zde vlevo. Další zajímavostí je že, zásoby sladké vody jsou na Maltě nedostatečné. Malťané proto odsolují vodu z moře, nebuďte proto překvapení, když z vodovodu poteče voda zvláštní chuti. Není závadná, jen poznáte rozdíl oproti vodě, na které jste zvyklí z domu.

Dovolená Malta

Mdina

Původní hlavní město Malty Mdinu, rozhodně nevynechejte. Už jen procházka malebnými uličkami Mdiny stojí za to. Přezdívá se jí „tiché město“, neboť do centra mají automobily zakázaný vjezd.

Mdina Malta

Dwejra

V západním městečku Dwejra se kdysi tyčilo tzv. Azurové okno, skalní brána, která ale v březnu roku 2017 spadla. Dodnes ale na tato a další zajímavá místa na Maltě jezdí celá řada turistů.

Azurové okno Malta

Blue Grotto

Populární turistickou destinací je jeskyně Blue Grotto na jihovýchodním pobřeží Malty.

Blue Grotto Malta

Dingli Cliffs

Útesy, ze kterých se vám naskytne dechberoucí výhled na jasně modré moře.

Dingli Cliffs Malta

Ostrov Gozo

Z přístavu Cirkewwa jezdí pravidelné trajekty na ostrov Gozo, které nejsou nijak závratně drahé, takže návštěvu ostrova určitě zařaďte do svého programu, stojí to za to. Gozo je klidnější a zelenější než samotný ostrov Malta. Na ostrově o rozloze 67 km² žije asi 30 000 obyvatel. Údajně je to právě Gozo mýtickým ostrovem, na kterém žil Odysseus s nymfou Kalypsó. Hlavním městem ostrova Gozo je Victoria, někdy také nazývaná Rabat. Zde nevynechejte návštěvu citadely a okolního opevnění. Poblíž města Xaghra se nacházejí megalitické chrámy Ggantija Temples. V letní sezóně se na Gozu konají populární festivaly a karnevaly plné hudby, tance a ohňostrojů.

Maltské jídlo

Typickými maltskými pokrmy jsou jídla z králičího masa nebo různé sýry. Za ochutnávku také stojí vynikající maltská vína. Téměř v každém obchodě narazíte na typický kulatý chléb. Na tržnicích nakoupíte čerstvé a chutné ovoce. Vyhlášený je zejména nedělní trh v přístavní městě Marsaxlokk.

Doprava

Po celé Maltě je vybudovaná autobusová síť. Busem se dostanete téměř všude, počítejte al s tím, ne že vždy pojede váš spoj na čas. Mezinárodní lětiště se nachází v městě Luqa zhruba 5 kilometrů jižně od Valletty.

Aktivity

Maltě není nouze ani o sportovní aktivity. Můžete si zde vypůjčit kolo, kajak nebo si zaplatit projížďku na koni. Díky tomu, že je Malta poměrně malá, zvládnete ji pro projet celou i na kole. Malta je také populární destinací pro potápěče. Pokud máte rádi lezení po skalách, přibalte si vybavení, protože na Maltě jistě budete mít příležitost ho vyzkoušet.

Zájezdy, dovolená, ubytování

Zájezdy na Maltu vybírejte na Invia.cz

Ubytování na Maltě rezervujte na Booking.com

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář