Dovolená na ostrově Hvar v Chorvatsku se vydařila


O ostrovu Hvar v Chorvatsku se říká, že na něm téměř pořád svítí slunce a že voní levandulí. To první potvrdit nemohu, protože jsem tam zatím trávila jen dovolenou, ale s vůní je to pravda.

Ovšem, když jsem poprvé připlula na Hvar, tak mi to ani nepřišlo. Čichala jsem a čichala a nic zvláštního necítila. Usoudila jsem, že je to trošku přehnaný reklamní trik. Až po návratu domů, jsem náhodou přičichla k levandulovému polštářku a hned se mi vybavila dovolená v Chorvatsku na Hvaru! A od té doby jsem „ulítlá“ na levanduli. Kromě této byliny je pro Hvar typické pěstování vinné révy a oliv.

Chorvatsko Hvar a výlety

Když už nás nudilo polehávání u moře, vyráželi jsme na výlety do okolí. Za návštěvu určitě stojí město Hvar a vyhlídka z jeho pevnosti Španjol. Kromě přilehlých ostrůvků je odsud krásně vidět rušný provoz v přístavišti.

Hvar Chorvatsko

Kouzelné jsou podvečerní procházky malebnými uličkami Hvaru. Na můj vkus tam ale bylo až moc rušno. Na trávení dovolené se mi jeví ideální o něco menší a klidnější městečko Jelsa. Má také přístaviště, útulné konoby a úzké uličky a docela živý večerní život. Na kopci nad Jelsou stojí kostelík s kamennou střechou – ze stavebního materiálu, kterého je na ostrově nejvíc. Podobné kostelíčky jsou typické pro většinu vesniček na ostrově.

TIP: Pokořte Svatého Nikolu! Nejvyšší horu ostrova Hvar

Letovisko Ivan Dolac

Stejně silné zážitky mám z dovolené v nedalekém letovisku Ivan Dolac. Od Jelsy sem vede cesta částečně tunelem. Protože je úzký, řídí provoz semafory. Tunel je sice na několika místech rozšířený, ale nikomu bych nedoporučovala riskovat a vjet do tunelu na červenou.  Skutečnost je ale taková, že někteří řidiči tu potřebu mají, takže cesta z letoviska do městečka na větší nákup a zpět se může stát docela adrenalinovým zážitkem.

Koupání v okolí

Samotný pobyt v Ivan Dolac mám spojený s projížďkami na člunu podél pobřeží a k nedalekým ostrůvkům. Díky člunu jsme si vybírali ke koupání krásné zátoky s průzračnou vodou, které byly přístupné většinou jen z moře a tudíž nepřelidněné. Nedaleký ostrov Ščedro býval obývaný, o čemž svědčí třeba torzo kostela. Dnes je tu přístaviště a několik restaurací. Z kopce nad letoviskem Ivan Dolac jsou na moři vidět ještě dvě malé tečky. To jsou ostrůvky Lukavce. Na jednom z nich je malé přístavní molo od kterého vede cestička k majáku. A je tu plno racků, kteří dělají mnohem větší randál, než neúnavné cikády.

Celý ostrov Hvar a jeho nejbližší okolí mám spojené s velkým vedrem a všude přítomným sluncem, ale také s velkou malebností. Člověk může v jednom kuse mačkat spoušť fotoaparátu a každá fotka bude stát za to!

Ubytování, apartmány i hotely si vyberte zde

Chorvatsko ostrov Hvar

Hvar je také ideální destinace pro robinsonády.

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář