Dovolená v Alanyii v Turecku: Hotel Güral


Odlet probíhá v noci, asi protože letadla přistávají za svítání a pak následuje celý den v nové zemi. Nebo protože je to země tisíce a jedné noci. Po téměř hodinové cestě autobusem se ocitám před hotelem.

Hotel Güral, Turecko Alanya

Dorazila jsem včas na ubytování a poté na oběd. Vybírám si z mnoha zeleninových salátů, především ty s koprem jsou typické pro Turecko. V ceně all inclusive je také několik hlavních jídel, ovoce a dezert. U bazénu ve čtyři hodiny odpoledne se podává svačina, výborné sladkosti, které mi po návratu domů chyběly. Večeře je také na výběr z více jídel. Nápoje alko i nealko do 21. hodin. Zmrzlina přes den za příplatek.

Hotel Gural Alanya Turecko

Pokoj s koupelnou a sociálním zařízením. Balkon s výhledem na moře. Každý den vyměňují ručníky a povlečení v bílé barvě. Pobyt All inclusive. Snídaně, oběd, svačina a večeře. Z jídel je velký výběr, půl hodiny před koncem večeře se začíná uklízet ze stolů. Vzít si můžete co hrdlo ráčí, prázdné talíře odnese personál. Bazén je v ceně. Vhodný pro děti i dospělé. Rozdělený na dvě části podle hloubky. Otevřen stejně jako bar s alkoholem do jedenácté hodiny večerní. Hotel můžu doporučit.

Moře

Překvapily mě obrovské vlny. První den trávím u bazénu, ale pak se odhodlám vstoupit do slané vody. Přece jen není chlorovaná. Sto metrů od břehu žijí v hloubce obří želvy karety, občas některá vystrčí hlavu nad hladinu. Doplavu k nim na lehátku. Je to nádherný pocit. Pak odpočívám na rozehřátém písku, nedivím se, proč si všichni roztáhli slunečníky, to vedro je k nesnesení. Místní jsou sice opálení, ale jakoby z nich slunce vytáhlo veškerou vodu, nejsem tu sama kost a kůže. Další dny už střídám pobyt na slunci a ve stínu. Při opalování používám faktor 30 a více. Slunce dává najevo, kdo je tu pánem.

Fakultatviní výlet na džípech

Pozor na nabídku fakultativních výletů v Turecku. Každá cestovní kancelář jich má v rukávu hodně, ale za jaké ceny. U místních si vyberete také. Stačí se večer projít a vybrat si. Výlet na džípech je nezapomenutelný, hodí se i pro malé děti s rodiči.

Džípy Turecko Alanya

Sedí vepředu a ostatní pak za nimi. Navíc jsou po stranách láhve s vodou, aby nám nebylo vedro. Nejprve se džípy seřadí, stejně se pak neustále předjíždějí.

Džípy Turecko Alanya 2

Nad městem při první zastávce pořídím panoramatické foto. Návštěva mešity ve vesnici s průvodcem je poučná.

Hasanova mešita

Na trhu nabízejí venku ovoce a v chatě je zábavný program. V džípu sjíždím k přehradě, kde si někteří zkusili projížďku na velbloudu. Nakonec si vybírám z ryby nebo masa na grilu v restauraci na plovoucích sudech na hladině řeky. Kdo chce, může si ještě zaplavat. Návrat kolem třetí hodiny odpolední a maximální spokojenost zaručena.

Bazar

Na trh se dá dojet autobusem téměř od hotelu. Koná se každý pátek. Kromě ovoce a zeleniny si můžu koupit suvenýry. Náramky, oblečení, boty, sladkosti. Smlouvá každý. Bez toho se neobejdu, a protože mi to nejde, vyrážím s kamarádkou. Díky ní jsme navíc dostaly Aláhovo oko, skleněný amulet pro štěstí. Zkuste v jednom krámku nakoupit více věcí, první bude za plnou cenu, ostatní mnohem levnější. Typické pro Turecko je koření, vodní dýmky, kožená obuv, oblečení na břišní tanec, fezy.

TIP: Alara Grand Bazaar – Okurcalar Turecko

Jeskyně Damlatas překvapí příjemnou teplotou. Velký chlad nečekejte. Nachází se u moře a krápníková výzdoba je přenádherná. Vstup vypadá jako z filmu o Flinstounech. Vstupné není vysoké.

Jeskyně Damlatas Turecko

V přístavu

Je libo pirátskou plavbu? Na lodi si ji můžete zkusit. Nebo projížďka na banánu. Jenom se nevylekejte, když vás shodí do moře kousek od břehu.

Jízda na banánu Turecko
I když si obléknete předtím nafukovací vestu, není to příjemný pohled. Vodní sporty doplní jízda ve vzduchu nad lodí, nebo si dejte skok padákem. Já se bez adrenalinu obejdu. Plavání za želvami mi stačilo.

Autor článku a fotografií: Radka Škapová

Turecko zájezdy

Další recenze zdejších hotelů:

Související články:

Napsat komentář