Dovolená v Boskovicích na Jižní Moravě


Když jsme si vybírali dovolenou, rozhodli jsme se pro Boskovice. Naší rezervací v hotelu Záložna jsme netušili, jak příjemně nás dokáže překvapit městečko na území jihomoravského kraje.

Dovolená Boskovice

Po třech hodinách jsme dorazili na náměstí Boskovic, kde nás uvítal kostel svatého Jakuba. Ubytovali jsme se v krásném apartmánu na náměstí a prošli jsme si blízké okolí Boskovic. Už při první procházce uličkami nám bylo jasné, že na první pohled ospalé město je nasycené historií.

Kam za zábavou v Boskovicích a okolí

Během pobytu jsme se snažili prohlédnout si co nejvíce z města i z okolí:

Židovská synagoga

Starý dům s Davidovou hvězdou místo korouhve vás láká dovnitř, do chladných prostor, kde si můžete prohlédnout fotografie židovských obyvatel před 2. světovou válkou

Židovský hřbitov

Pokud vás láká tato stinná stránka, neváhejte se podívat na polorozpadlé židovské náhrobky, které nejenom že jsou popsány v německém jazyce a taky v hebrejštině.

Hřbitov Boskovice

Zámek Boskovice

Samotný zámek je vidět už z náměstí, kdy se tyčí na kopci. Prohlídku překrásných pokojů a boskovických zahrad jsme si nemohli nechat ujít.

Hrad Boskovice

Pro milovníky starších a tajemnějších dobách, kdy pánové žili za tlustými hradbami. Při vstupu jsme dostali tištěný text o hradu a také stručné popisky o částech hradu.

Hrad Boskovice

Westernové městečko Boskovice

Jestliže jedou s vámi děti, nesmíte minout westernové městečko, kde máte doopravdy dojem, že už jste na území prašivých banditů. Ačkoliv se může zdát, že se jedná o zábavu pro děti, pravda je jinde. Venčení koz, jízda na koních, střelba z luku, házení oštěpem či tomahawkem, hrabání pokladu v písku a samotný zábavný program herců pobaví všechny přihlížející na celý den.

Westernové městečko Boskovice

Koupaliště

Po horkém dni plný výletů si člověk chce odpočinout. I my jsme navštívili koupaliště Boskovic. Koupání pod kopcem, na kterém se tyčil hrad, bylo příjemné i se a zábavou v podobě tobogánu.

Soustava jeskyní

Nedaleko Boskovic se nachází soustava jeskyní, které nám při návštěvě vyrazili dech. Navštívili jsme všech pět: Sloupsko-šošůvské, Punkevní jeskyně s propastí Macocha, Kateřinskou jeskyni, Balcarka a Výpustek a všechny svou krápníkovou výzdobou jsou krásné.

Punkevní jeskyně Boskovice

Hodnocení dovolené

Celkově se nám v Boskovicích líbilo. Na malé město mělo hodně co nabídnout. Při loučení s majitelem hotelu, jsme poděkovali za ten krásný týden, a já mu osobně slíbil, že se tam ještě jednou vrátíme. Doufám, že to doopravdy dodržím.

Město Boskovice

Krásné malebné městečko v Jihomoravském kraji, 14 km od Blanska. Historické centrum města je od roku 1990 památkovou zónou včetně židovského ghetta.

Nejznámějším a nejnavštěvovanějším místem v Boskovicích je Masarykovo náměstí s radnicí a kostelem sv. Jakuba Staršího. Radniční věž můžete navštívit každý den od 10 do 16 hodin. Naskytne se vám úžasný výhled na celé město a jeho okolí. Při návštěvě tohoto města nesmíte opomenout navštívit židovské město. Rozkládá se na 5 hektarech a řadí se do nejzachovanějších židovských památek v České republice. Navštivte rozsáhlý židovský hřbitov, synagogu, židovské muzeum, prohlídku mikve a projděte si útulné uličky židovského města. V těchto místech na vás bude dýchat historie ze všech stran.

Další částí města, kterou by návštěvník neměl vynechat je zámek a jeho okolí. Zámek byl postaven na počátku 19. Století v empírovém stylu. U zámku najdete panský dvůr, zámecký skleník, jízdárnu. V okolí fontány se vám naskytne krásný pohled na východní část města. Od zámku vede cesta na zříceninu hradu, která se tyčí přímo nad městem. Poskytuje nezapomenutelný výhled krajinu Drahanské vrchoviny.

Pokud jste milovníky westernu, nezapomeňte navštívit Wild West City, vstup do městečka je zdarma. Můžete si vyzkoušet jezdeckou arénu, rýžování zlata, střelbu z praku, přírodní bludiště a mnoho dalších aktivit.

Milovníci přírody jistě ocení procházku k Boskovické přehradě, hrádek na Baště, do Pilského údolí u Boskovic nebo k Mordovánské studánce.

Za zmínku stojí několik okolních měst Blansko, Lysice, Kunštát, Letovice, Velké Opatovice, Jevíčko atd.

Návštěvu Boskovic můžu jen a jen doporučit. Městečko je krásné a všechno je kousek od sebe. Rozhodně si zajděte do Kafírny Dogvill. Mají několik druhů káv (Kenia, Brazílie, Columbie atd.), které vám čerstvě umelou. A káva nemá chybu. Jako další tip je čokoládovna Černá kočka, bílý kocour. Lepší čokoládu než tady v Boskovicích jsem neměla. A poslední tip je restaurace Blue Queen, kde mají nejlepší všechno.

Ubytování v Boskovicích

Fotogalerie

Zajímavosti v okolí: