Dovolená v Burgasu – Bulharsko


První týden v září roku 2018 jsem byl se svou rodinou na dovolené ve městě Burgas v Bulharsku. Cesta z letiště Václava Havla v Praze netrvala dlouho. Asi okolo tří hodin. Jednalo se o mou první cestu letadlem a tak nervy hrály svou roli. Můj psychický stav ale pomohly uklidnit prášky na spaní a tak si z cesty letadlem moc nepamatuji.

Ubytování bylo zprostředkováno v hotelu s názvem Elvíra blízko pláže. Pokoje byly pěkné, čisté a hlavně klimatizované. Člověk si tak aspoň na pokoji nepřipadal jako mražený steak na rozpálené pánvi. V hotelu se nacházel i bazén. Obsluha hotelu byla celkem milá, její řady tvořili hlavně mladí jedinci, kteří si potřebovali na léto přivydělat. Často neplnoletí. Obsluha hotelu porce rozdávala a řádný návštěvník si nemohl vzít, co se mu zlíbilo. Množství jídla a nápojů bylo striktně omezeno. Za mě mírné zklamání. Všudypřítomné toulavé kočky zde žebraly o každý kousek jídla. Někteří hosté hotelu se o jídlo podělili, někteří kočky tvrdě odháněli podrážkami svých bot. Asi nikdy nepoznali, co je to hlad. Vedle hotelu bylo neskutečné množství obchodů a restaurací. Ceny zde jsou příznivé, podobné těm, které máme my. Člověk si mohl u majitelky hotelu Elvíry vyměnit koruny za eura. Což bylo příhodné. Navíc paní měla dobrý kurz měny a o mnoho jsme nepřišli. Je to lepší, než zdejší směnárny.

Až na občasné deště se počasí vydařilo a teploty se pohybovaly okolo třiceti stupňů. Občas i nad tuto hodnotu. Hlavní atrakcí zde byla samozřejmě pláž. Lehátka byla pro lidi ubytované v hotelu zdarma. Vyplatí se přivstat si a obsadit si na pláži své lehátko. Jinak se budete muset spokojit se sezením na rozehřátém písku. U pláže byl i minibar, ve kterém se podávalo pivo zdarma. A tak není divu, že se u něj také stály pořádné fronty. Většina turistů byla z Čech a jak známo, Češi pivo milují. Ovšem byli zde často i polští a slovenští turisté. Na plážích hlídkovali plavčíci a kdykoliv jste se vzdálili až moc od pobřeží, už vás varovali pokřikem. Jejich plavecké dovednosti nutno vyzdvihnout. Byli ve vodě často. Většinou zachraňovali spící neplavce na nafukovacím lehátku, který doplul tam, kam neměl nebo malé, topící se děti. Koupat se v moři bylo příjemné, ale jako zastánce opalování jsem většinu času strávil na lehátku. Ovšem nedomyslel jsem, jak moc slunce bude hřát a tak jsem po zbytek zájezdu byl opálený, jako přistěhovalec z Afriky. Včetně všech členů rodiny, kteří zapomněli zakoupit opalovací krém. Od té doby ho již mám vždy při sobě.

TIP: Dovolená v Bulharsku začíná už na letišti v Burgasu

Bulharsko má za sousední zem Turecko, avšak není to země muslimů a tak si zde na sebe můžete obléknout, co se vám zachce. Také jsem si povšiml, že na dopravní předpisy se zde moc nehledí a na silnicích převládá skutečná anarchie. Nerespektování stopky, přednosti v jízdě, ignorování semaforů. To je na zdejších silnicích normální. Personál restaurací a obchodů by také  potřeboval proškolit v anglickém jazyku. Ruština jim jde velmi dobře, ale angličtina se zde ještě moc nerozšířila. Ještě je zde jeden menší detail, na který by si měl člověk dávat pozor. Když pokýváte hlavou, znamená to nesouhlas. Když hlavou zavrtíte, znamená to souhlas. Je to opačné než v Evropě a je dobré si na to dávat pozor. Celý Burgas žije převážně z cestovního ruchu. Jsou zde levné i dražší hotely a je na každém turistovi, kolik peněz je ochoten do svého ubytování vložit. Milovníci kebabu i zde přijdou na své. Je zde plno stánků. Výtečná je také velmi kvalitní zmrzlina. Jako neznalec jsem požadoval kopečky zmrzliny, ale zde se zmrzlina dávkuje jinak. Na gramáž. V Burgasu je i mnoho koktejlových barů a kaváren. Na své si zde přijdou kuřáci. Bulhaři jsou silní konzumenti tabákových výrobků a není zde taková averze ke kouření v jiných státech. U mnohých hotelů jsou také automaty na plyšové hračky. U jednoho jsem chtěl zkusit své štěstí, ale byl jsem vyhnán kotětem, které na něm pospávalo. Obrázek nad textem mluví za vše.

Při procházkách u pobřeží jsme si nemohli povšimnout neobydlených částí Burgasu. Byly to takové mrtvé části města. Seskupení domů a nevyužitých, lidmi opuštěných hotelů, ve kterých nikdo nebyl. Tedy kromě bezdomovců a zatoulaných zvířat. Kolem nich byly převážně odporné, páchnoucí skládky. Jednalo se o zkrachovalé hotely a resorty, které neměly turisty a byly nuceny zavřít. Tato města duchů působila velmi depresivním dojmem. Přesto i v těchto místech se našli cestovatelé, kterým nevadily skládky, nacházející se přímo u moře a kteří nechtěli utrácet své tvrdě vydřené peníze za přeplněné pláže. Dokonce i některé turisty napadlo postavit si zde stan. Nutno konstatovat, že tito lidé musí mít naprosto umrtvené čichové buňky. Pach ze skládek byl odporný a nedaleký zápach z bioplynky to pouze zhoršoval. Špatná lokalita, to se bohužel občas stává.

Ale co by to bylo za dovolenou, kdyby se člověk jenom povaloval na pláži. V Burgasu se dá koupit jízdenka do turistického autobusu a ten nás odvezl do nedalekého historického města Nesebar. Místní historické památky stojí za prohlédnutí. Zvláště ostatky kostela sv. Sofie a pozůstatky hradeb u pobřeží městečka. Odtud se dá autobusem lodí, či po vlastní trase dojít do letovisek jako Ravda nebo Sluneční pobřeží. Na tržnicích se zde dají zakoupit skvělé produkty a kdo už je přecpaný šopského salátu a vepřového masa, ocení zde dostupné fastfoody. Nacházejí se zde hotelové komplexy, které už jsou naprosto jiné cenové skupiny, než byl ten náš. Dobrým krokem je jet do Bulharska s cestovní agenturou. Ta často nabízí dodatečné možnosti vyžití se. Asi 150 km od Burgasu je Istanbul a cestovní kanceláře vám často dají možnost podívat se do této destinace. Bohužel je pouze s anglickým komentářem a tak ti, kteří nedisponují znalostí tohoto jazyka moc informací nevstřebají. V nabídce bývají i různé projížďky lodí či večeře s ochutnávkou místních specialit.

Naše rodina se zúčastnila ochutnávek místních specialit. Měli jsme tak příležitost ochutnat rakiji, místní tradiční pálenku a mnoho masových pokrmů a ryb. Večer byl příjemný a odehrával se na zahrádce jedné z restaurací nedaleko našeho hotelu. Byla zde i možnost tance za doprovodu hudby. I další členové zájezdu si přišli na své. Jeden manželský pár, senioři v důchodu se zúčastnili  jedné z atrakcí na pirátské lodi. Na této lodi baviči převlečení za piráty rozdávali dětem sladkosti a bavili je svým vystoupením. Také se zde slavily narozeniny jednoho z nich a oslavenec si to náležitě užil. Každý si tak na tomto zájezdu přišel na své a vyslanec cestovní kanceláře vše dobře a do puntíku pro nás zařídil.

Celkově bych tento zájezd ohodnotil jako lehký nadprůměr. Pokud chcete jet k moři, opalovat se a okusit trochu té kultury, pak vás Burgas jistojistě potěší. Nejedná se ale o nic světoborného. Zážitky, které si budete uchovávat do konce života zde ale rozhodně nečekejte. Pěknou dovolenou za skromný peníz ano. Doporučuji si zamluvit termín v měsících červen, srpen a září. To jsou zde nejlepší klimatické podmínky. Bulharsko je mnohými dovolenkáři opomíjená či opovrhovaná destinace, ale není tomu tak. Přirovnal bych ho, podmínkami i cenovým rozpoložením, k dovoleným v Chorvatsku. Dobré je zamluvit si termín již několik měsíců dopředu. Letní termíny totiž bývají často již obsazené.

Fotogalerie

Vyberte si zájezd do Bulharska >>