Dovolená v Chorvatsku – Plitvická jezera a Vinetou


Před několika lety jsme se s rodinou rozhodli vyjet někam na dovolenou. Jeden z nápadů, který zaujal byl Jadran – Chorvatsko. Cestou nemohla chybět návštěva Plitvických Jezer. Oblasti, ve které byl natočen známý film Vinetou – Poklad na Stříbrném Jezeře.

Odjezd

Na dovolenou jsme se vydali osobním automobilem, bez cestovní agentury. Vyjeli jsme z České Republiky. Čistě na vlastní pěst, podle sebe. Bylo nádherné počasí, teplo a dobrá nálada. Sbalili jsme si potřebné věci a vyjeli. Jeli jsme skoro celý den. Když jsme byli unavení, zastavili jsme mimo cesty. Museli jsme si chvíli odpočinout, rozhodli jsme se přespat pod širákem na karimatkách. Nevýhodou byl kamenitý povrch, který je v Chorvatsku skoro všude a kameny tlačí. Přesto byla noc krásná, padali meteority a tak jsme je před spaním pozorovali na obloze. Viděli jsme jich desítky. Cikády křičely, je to hezké, jsou slyšet skoro na padesát metrů . Podobají se vzhledem a hlasem velkým cvrčkům o velikosti až deset centimetrů. Křičí do noci a začínají už brzy ráno při rozednívání.

Plitvická Jezera

Když jsme ráno vstali, Plitvická jezera byla už jen hodinu cesty. Když jsme k nim přijeli, překvapili nás svou nádherně modrou čistou vodou.

Plitvická jezera Chorvatsko - loď

Šlo vidět několik metrů pod hladinu včetně ryb, které bylo možné krmit rohlíkem a byli na lidi zvyklé. Škoda, že bylo zakázáno je lovit. Zde jsme si udělali výlet lodí po jednom z jezer. Z lodi byla vidět známá místa z filmu Vinetou – Poklad na Stříbrném Jezeře. Jde o překrásný pohled.

Místo pokladu z filmu

Plitvická jezera Chorvatsko - poklad

Plitvická jezera Chorvatsko - poklad 2

Krása jezer s rybami

Plitvická jezera Chorvatsko - ryby

Cesta k moři

Toto překrásné místo se s těží opouštělo, když jsme pokračovali dál k moři. Přesto jsme se těšili na Jadran, jeho kouzlo nad hladinou i pod hladinou moře. Přijeli jsme na méně frekventovanou pláž s apartmánem přibližně dvacet metrů od moře. Zde jsme se ubytovali přibližně na dva týdny.

Moře zde bylo také úžasné. Pláže z bílých kulatých oblázků, plných malých mušliček, které byly vyneseny vlnami na pobřeží. Pod hladinou zářily barevné korály plné barevných ryb a mořských ježků. Na ty je však nepříjemné šlápnout, rány se pomalu hojí, jsou bolestivé a dokážou velmi znepříjemnit dovolenou.

Na závěr několik obrázků od moře

Moře v Chorvatsku

Mořský ježek

Mořský ježek v Chorvatsku

Ulita ježka vylovená ze dna

Ulita mořského ježka

Ubytování v Chorvatsku (booking)

Sdílejte článek s přáteli

Napsat komentář