Guatemala nás uchvátila. Během našeho putování jsme viděli město Quetzaltenango, jezero Atitlán, sopku San Pedro, trh v Chichicastenanga, bývalé hlavní město Antiqua a navštívili i pláže.
Guatemala a autobusy
Nejsilnějším zážitkem naší dovolené v Guatemale bylo samotné cestování místními Chicken busy. Těmito barevnými, předělanými americkými školními autobusy jsme měsíc cestovali Guatemalu. Je až neuvěřitelné, jak tam všechno funguje bez jízdních řádů, zastávek a čekáren.
Autobusy stojí u centrálního trhu a jen se tam zjevíte, už se vás někdo ujme a navede vás na správný autobus. Sami vědí, kde máte přestoupit a ukážou vám, do jakého autobusu zase nasednout.
Takto se ladně dostanete z místa A do místa B, ani nevíte jak. Do toho nemusíte řešit jídlo, protože prodavači se vším možným během cesty neustále nastupují do autobusu a prodávají vše od ovoce až po pečená kuřata.
Cestování
Naše cestování začalo ve městě Quetzaltenango. Za námahu určitě stojí výstup k nedalekému posvátnému sopečnému jezeru Laguna Chicabal. Před polednem se jezero zahalí do mraků a jeho hladinou se nesou modlitby místních. I my jsme se najednou stali součástí tohoto mystického ceremoniálu a nebyli jsme schopni slova.
Pokračovali jsme k jezeru Atitlán, nad nímž se tyčí sopka San Pedro. V jezeře se dá koupat, můžete si pronajmout kajak a vesnice San Pedro i Panajachel jsou turisticky velmi přívětivé a plné milých kavárniček a barů.
Z Panajachelu se několika autobusy dostanete do Chichicastenanga na nejživější a nejbarevnější trh z celé Střední Ameriky.
Tento zážitek si rozhodně nenechejte ujít. Je to nejkrásnější a nejzajímavější trh, který možná v životě uvidíte.
Máte-li rádi stará města a kouzelné uličky, zamilujete si bývalé hlavní město Guatemaly, Antigua.
Je plné historických budov a díky ničivým silám zemětřesení, vulkánů a povodní je plné rozpadlých kostelů. Po právu se tak honosí titulem „Turistický klenot Guatemaly“.
Pláže
Pláže v Guatemale, které jsme navštívili, byli nejslabší stránkou celé dovolené. Na jihu omývá břehy Pacifik, který se pyšní opravdu obrovskými vlnami a na severu je to Karibik, který je však na pobřeží špinavý a pláž tvoří místo písku malé kousíčky plastů. Bohužel, odpadky jsou v celé Guatemale hodně velký problém. Kdyby se Guatemala tohoto problému dokázala zbavit, jistě by se díky své výjimečné přírodní kráse brzy stala oblíbenou turistickou destinací. A my jí to z celého srdce přejeme.
Dovolená Guatemala
Vyberte si zájezd na Invia.cz
Související:
Bayahibe: Zakus pravou chuť Karibiku
Naše tipy
Kde vybíráme ubytování
Už mnoho let používáme aplikaci Booking. Nic neřešíte, klidně hodinu příjezdem na místo si pobyt rezervujete a je to. Ceny jsou často nižší, když si ubytování zamluvíte na poslední chvíli.
Kde kupujeme vstupenky
Neradi celá rodina čekáme ve frontě. Kdo máte malé děti, je vám to jasné. Proto můžete na stránkách GetYourGuide koupit online vstupenky na mnoho míst, kde byste jinde stáli frontu. A v zahraničí klidně i výlety, kde byste jinak u cestovky platili 2x tolik.
Kde koupit zážitky
Každý určitě zná web Slevomat. Zde máte na výběr z mnoha zážitků, což může být ideální dárek.
Kde se pojistit
Cestovní pojištění je důležité mít, i když jedete jen na den do zahraniční. Protože cestujeme hlavně autem, je nezapomínám ani na havarijní pojištění. Vše si vyberete na webu ePojištění.