Dovolená v Budapešti v Maďarsku


Jeden cestovatel se kdysi vyjádřil v tom smyslu, že Budapešť je při cestě ze západní Evropy jakousi pomyslnou branou do Evropy východní a naopak. Něco na tom jistě bude. Znát je to třeba v povaze obyvatel Budapešti, v níž se prolíná západní smysl pro racionalitu a praktičnost a východní klid a neuspořádanost.

Budapešť Maďarsko

Město rozděluje řeka Dunaj na dvě části, Budu a Pešť. Zatímco pro Pešť je typická spíše moderní městská zástavba, Buda (Budín) si stále zachovává svůj historický ráz. Nicméně Budapešť jako celek je zářným příkladem harmonické souhry přírody a architektury města.

rezervujte ubytování

Častým cílem českých turistů je Budapešť díky svým světoznámým lázním a také z toho důvodu, že doprava sem je velmi pohodlná, neboť sem denně jezdí z Prahy a Brna přímé vlaky EuroCity. Další možnosti dopravy jsou samozřejmě auto, autobus (levné jízdenky se StudentAgency již od 350 Kč. Cesta z Brna trvá cca 4,5 hodiny) , či letadlo, ale využít se dá i přepravy po řece – od dubna do konce října plují do Budapešti lodě z Vídně a Bratislavy. Plavba sice trvá zhruba pět hodin, ale je to nepochybně velký zážitek. :-)

Maďarsko Budapešť památky + co vidět v Budapešti

Zajímavá místa a památky v Budapešti, která stojí za navštívení, vám popíše tento průvodce.

Maďarská metropole je odjakživa městem mnoha tváří, z tohoto důvodu je dobré sestavit si individuální plán prohlídky podle vašich představ, abyste svůj čas využili smysluplně a nemarnili ho něčím, co vás zase tolik nezajímá. Inspirujte se, co dělat v Budapešti.

Každopádně prohlídku města je ideální zahájit na Rybářské baště, odkud se nabízí nádherný výhled na půlkruh Dunaje přeťatý mosty, zelení zářící Budu, Pešť se sítí ulic a uliček, a obrysy významných staveb – díky tomuto panoramatu pak mnoho turistů cítí, že město dobře znají , protože se na něj už dívali z ,,ptačí perspektivy“.

Milovníky historie zaujme především Hradní palác (Budavári palota). Jedná o zámecký komplex s muzey, knihovnami a galeriemi. Samotný zámek pochází už ze 13. stol., na jeho stavbě se podílelo i několik stavitelů z Florencie, proto se může směle rovnat mnohým dílům italské renesance. Dvakrát se stalo, že z něj zbyly pouze rozvaliny, a to po osvobození Maďarska z turecké nadvlády v 17. století a po 2. světové válce. Roku 1950 byla zahájena kompletní rekonstrukce zámku, při které byla na místo bývalé barokní kupole vsazena nová, klasicistní kupole.

Znalce vína určitě potěší Soubor vinných sklepů Budafok (Budafoki pincék) ve stejnojmenné okrajové čtvrti. Podzemní chodby podobné jeskyním se v délce 30 kilometrů využívají jako sklady vína. Konají se zde mimojiné ochutnávky vín a v září Festival sektů.

K nejhezčím budapešťským náměstím patří Františkánské náměstí (Ferenciek tere) v jižní části města, zdobí jej Klotyldin a Matyldin palác z roku 1902, Pařížský dvůr s butiky a obchody, na jižní straně náměstí se pak vyjímá Františkánský kostel.

Velmi působivá je Radnice hlavního města (Központi Városháza), pocházející z 18. století, jež byla (možná i je) podle Marie Terezie krásnější než samotný vídeňský zámek. Není divu, barokní nádhera s délkou 189 metrů je pýchou Budapešti. Jedním ze symbolů města je socha bohyně Athény stojící ve vstupní hale jižního vchodu.

Další takovou monumentální budovou je Matyášův kostel (Mátyás Templom), ve kterém byli korunováni poslední maďarští králové. Postaven byl už v polovině 13. století a od té doby byl mnohokrát renovován, dnešní podobu kostel získal až roku 1896. V galarii na kůru je možno zhlédnout výstavu sakrálního umění, za podívání stojí i Mariin portál a Loretánská kaple s tzv. ,,Černou madonou“, zčernalou od sazí ze svíček. Pravidelně se zde konají koncerty církevní hudby.

Chloubou Budapešti je bezesporu rozsáhlá soustava Krápníkových jeskyň Palvölgy (Pálvölgyi Cseppköbarlang) – veřejnosti je přístupná pouze část z 1100 metrů podzemního labyrintu, zajímavé jsou krápníkové útvary nevšedních tvarů, podle kterých dostaly své jméno- např. Varhany nebo lev.

Ve většině propagačních obrázků z Budapešti dominuje místní Parlament, který se svými rozměry prostě nejde přehlédnout- 268 metrů dlouhý, 118 metrů široký a kupole vysoká 96 metrů. Budova navíc není postavena pouze v jednom stylu, mísí v sobě renesanci, novogotiku, baroko i další styly. Je to asi to nejlepší z Budapešti.

Možné jsou zde pouze skupinové prohlídky, přičemž Parlament si vyhrazuje právo zrušit tyto prohlídky v době jednání.

maďarsko budapešť parlament

Budapešť lázně

Spousta lidí zná Budapešť především díky lázním, pojďme se tedy podívat na ty nejznámější.

Už více než 1000 let je znám léčivý pramen na hoře Gellért, kde byly postaveny stejnojmenné lázně, které doplňuje venkovní bazén a bazén s vřídlem. Součástí komplexu je i již jmenovaný hotel.

Památkově chráněná budova lázní Rácz byla postavena Turky už v 16. století a patří k ozdobám Budy. Celoročně otevřený termální bazén najdete v lázních Lukácsových a lázních Széchenyi.

Budapešť muzea a galerie

V následujícím odstavci budeme věnovat pozornost budapešťským muzeím a galeriím, kterých je velmi mnoho, proto jsme vybrali jen ty nejzajímavější.

Aquincum Budapešť

Muzeum pod širým nebem, jaké nemá obdoby – to je Aquincum, ruiny starořímského města ze 2. až 3. století n. l. Areál o rozměrech 400×600 metrů dokazuje vyspělost staré civilizace: domy s přípojkami k vodovodu a kanalizaci, dlážděné ulice, zbytky veřejných lázní, soudu a tržnice, …

V přilehlé budově muzea jsou vystaveny předměty denní potřeby, šperky, cenným kouskem jsou hlavně varhany muzikantky Aelie Sabiny.

Otevírací doba muzea Aquincum v Budapešti: Otevřeno každý den kromě pondělí od 9:00 do cca 16:00.

Muzeum dopravy ukrývá expozici všech možných dopravních prostředků od antiky až po současnost. Posedět zde můžete ve stylové kavárně umístěné ve starém železničním jídelním voze.

Maďarské národní muzeum

Nemůžeme vynechat Maďarské národní muzeum umístěné v klasicistním paláci z 19. století. Zdejší sbírky dokumentují maďarské dějiny, obsahují také historickou obrazárnu s portéty významných osobností a díly zachycujícími mezníky maďarských dějin. Taktéž jsou tu vystaveny maďarské korunovační klenoty.

Otevírací doba Maďarského národního muzea: Otevřeno od 10:00 do 18:00 každý den, kromě pondělí.

Muzeum výtvarných umění

Ceněné jsou sbírky Muzea výtvarných umění, zahrnující díla slavných mistrů malířského umění, např. Raffaela, Tiziana, Rembrandta, El Greca atd. Sbírka je velice rozsáhlá, neboť obsahuje cca 7000 kreseb, 150 000 rytin a celou řadu dalších významných děl.

Pravděpodobně nejnavštěvovanější městskou galerií je Csók István Galéria, vystavující díla slavných umělců, které je možné i zakoupit. Představu řeckého chrámu díky korintským sloupům evokuje Hala umění (Mücsarnok) na náměstí Hrdinů, ve které díky její velikosti často probíhá i několik výstav současně. Na moderní umělecké směry se zaměřuje Budapešťský výstavní sál (Budapest Kiállitóterem)- vidět zde můžete malby, grafiky i plakáty.

Budapešťské kavárny (kávéház) nabízejí pro západní turisty přijatelné ceny a také možnost poznat více povahu zdejších obyvatel- Budapešťané kavárny navštěvují velice často a tráví v nich třeba i celé odpoledne. Již více než stočtyřicetiletou tradici má podnik Gerberaud, známý díky kvalitním zákuskům a příjemnému posezení na terase s vyhlídkou. Jako na na zámku si budete připadat v Café Muvész s interiérem zdobeným obrovskými zrcadly, křišťálovými lustry a mramorovými stoly.

Nákupy v Budapešti

A kam zajít ve městě na nákupy? Hlavní nákupní zónou je Velký okruh, ulice v délce cca 2 km táhnoucí se od Margaretina mostu k Rákoczi út, na které je prakticky v každém domě nějaký obchod, a nutno podotknout, že vaše peněženka zde moc neutrpí.

Nižší kvalitu než butiky na Velkém okruhu nabízí obchody na Rákoczi út, ale i přesto se tu dají zakoupit levné a zároveň kvalitní kousky.

Noční život metropole na Dunaji je stejný jako v každém jiném velkoměstě, jedna zvláštnost se přesto najde: v jen tak ledajakém nočním klubu se netančí maďarské lidové tance. Mezi nejvěhlasnější noční podniky v Budapešti patří Kalamajka Dance House v centru Pešti, nebo do Csángó Dance na protější straně Dunaje, v Budíně.

MHD v Budapešti

Celodenní jízdenka – platí po dobu 24 hodin. Umožňuje neomezené cestování v autobusech, tramvajích, metru a místních železnic v rámci hranic Budapešti.

Turistická jízdenka – platí po dobu 72 hodin. Umožňuje neomezené cestování v autobusech, tramvajích, metru a místních železnic v rámci hranic Budapešti.

Týdenní jízdenka – platí po dobu 7 dní. Umožňuje neomezené cestování v autobusech, tramvajích, metru a místních železnic v rámci hranic Budapešti.  Vaše jméno musí být uvedeno na jízdence a nelze změnit.

Rodinná jízdenka – platí pro 48 hodin. Umožňuje neomezené cestování v autobusech, tramvajích, metru a místních železnic v rámci hranic Budapešti.  Využít ji mohou max.. 2 dospělé osoby (nad 18 let) a min. 1, ale max. 7 dětí ve věku 6-14 roků věku. Děti musí mít platný studentský průkaz nebo cestovní pas.

Obyčejná 60 min. jízdenka – platí pro jednu jízdu bez změny nebo přerušení.

Mapa metra v Budapešti

Turistická mapa Budapeště ke stažení

 

Ubytování Budapešť

Pokud řešíte, kde se ubytovat v Budapešti, pak vězte, že stejně jako jiné evropské metropole, nepřeberné množství ubytovacích zařízení, od levnějších hostelů, až po luxusní hotely pro nejnáročnější cestovatele. Doporučujeme pravidelněji sledovat nabídku v delším časovém horizontu před odjezdem do cílové destinace, některé hotely totiž nabízejí speciální slevy, díky kterým ušetříte až desítky procent

Oblíbené hotely

Informace pro turisty

Budapešť – mapa centra Budapešti

Měna v Maďarsku je forint

Maďarsko hlavní město je Budapešť

Oblíbené lázně jsou Hevíz a Eger, kam se pořádají zájezdy z České republiky

Počasí Maďarsko – aktuální i dlouhodobá předpověď

Počasí Budapešť na 14 dní

Počet obyvatel je téměř 10 milionů

Maďarsko rozloha – 93 030 m2

Maďarsko český slovník online

Státní svátky v Maďarsku

Maďarsko Wikipedie

Město si také dobře prohlédnete, když shlédnete film Grand hotel Budapešť.