Makedonie – nejméně známý stát ze všech balkánských zemí, který zahraniční turisté dosud neobjevili. A přece je to neuvěřitelné místo k návštěvě, perla, skrytá mezi Srbskem a severním Řeckem, která má turistickému ruchu co nabídnout.
Obsah článku
Makedonie dovolená
My jsme tento stát, rozdělený mezi muslimské Albánce a pravoslavné Makedonce, projeli během jednoho týdně téměř celý. Od velkolepého hlavního města Skopje, přes antické památky, průzračná jezera až po sovětskou architekturu.
Makedonie nás překvapila nejen nádhernými mešitami a exotickou atmosférou, ale také přátelskými cenami a příjemným zářijovým počasím.
Naši cestu jsme začali prohlídkou antických ruin ve Stobi, kde jsme měli možnost spatřit zbytky antického amfiteátru a lázní. Noc jsme strávili v příjemném klášteře v makedonských horách, kde jsme měli možnost posnídat tradiční makedonské pečivo. V září je v Makedonii ještě stále horké léto, a tak jsme se rozhodli svlažit v naprosto průzračném Ohridském jezeře, které se snadno vyrovná moři, které Makedonii neomývá. Komu by se do vody nechtělo, má možnost navštívit repliku staré vesnice nebo pobýt v tepajícím Ohridu, městě krásných kostelíků, úzkých romantických uliček a restaurací v okolí přístavu.
I makedonské hory stojí za návštěvu. S pravoslavnými kláštery na vrcholcích a zlatavými travinami na jejich úbočích připomínají severní Řecko. Však je také vzdáleno jen nějakých sto kilometrů. Na malých bárkách se může zvědavý návštěvník plavit po přehradě Matka, která leží téměř na periferii hlavního města Skopje, nebo vystoupat až k svatyni Kokino vytesané do skály, podle některých možná k nejstarší lidské stavbě v okolí.
Skopje – hlavní město
Na závěr jsme se vydali do hlavního města Makedonie, různorodého Skopje, které odráží celou směsici odstínů této neobyčejné, jen málo známé země. Po projektu Skopje 2014 se centrum města proměnilo v místo, kde můžete při procházce na jedné straně města narazit stejně tak na repliku Vítězného oblouku jako na Braniborskou bránu. Za mostem, na druhé straně řeky, se ale skrývá docela jiný svět, stará albánská část města, plná křivolakých uliček a vonícího kebabu, která je domovem i největšímu balkánskému bazaru, kde se dá sehnat to nejrozmanitější zboží.
Taková je i Makedonie, na jednu stranu evropská a kultivovaná, rychle se rozvíjející, na té druhé tradiční a plná blízkovýchodní atmosféry, kterou vyvolává nejen vůně koření a exotických pokrmů, ale i pravidelné svolávání k modlitbě.