Dovolená v Polsku u Baltského moře


Rád bych se podělil o poznatky z letošní velice zajímavé a vydařené dovolené u Baltského moře v Polsku.

Tato destinace se v záplavě zajímavých nabídek cestovních kanceláří na exotické dovolené, oblíbeném Chorvatsku či Itálii nestává zřejmě českým hitem, nás ovšem velmi překvapila a nadchla.

Letos jsem dostal tip na dovolenou  od kolegy z práce, který již několik let jezdí na tzv. baltskou kosu – poloostrov s malým městečkem Hel. A začal jsem se o Polsko a dovolenkování u Baltu zajímat.

Původní cíl Itálii a jezero Lago do Garda jsme zamítli, jelikož náš pomocník Yr.no již dlouho dopředu avizoval velmi deštivé počasí právě pro tuto krásnou, a velmi navštěvovanou oblast. Takže jsme si prohlédli na tomto norském serveru i předpověď počasí pro Polsko a bylo rozhodnuto.

Z Čech přes Německo až k polskému severnímu moři

Vyrazili jsme po jednoduchém balení ( v mužském případě ) cca v 8.30 ráno z Litoměřic, přehoupli se přes „kopečky“ a v Ústí se napojili na dálnici Praha – Dresden.

Drželi jsme směr Berlín a na Berliner Ringu jsme se dali směr Stettin ( Sczeczin ). Náš cíl prvního dne bylo městečko Miedzyzdroje, oblíbené to letovisko Poláků, Němců ale i Švédů či Finů asi 60 km za Štětínem.

Dorazili jsme lehce po 14 h a tak cesta trvala i s 2 zastávkami 5 a půl hodiny. Paráda ! Provoz byl plynulý a naprosto pohodový.

Ubytování u moře v Polsku není problém

Ubytování jsme hledali poměrně snadno, téměř každý místní usedlík má nějaké to domácí ubytování WOLNE POKOJE . Na druhý pokus jsme sehnali krásný pokojík včetně soc.zařízení asi 150 m od moře. Ceny ubytování se pohybovaly mezi 90 – 150 Zlotych za pokoj a to jen proto že jsme jeli na “ blind “ … normálně se dá po předchozí rezervaci bydlet cca za 50 Zl ( 350 .- )

TIP: Ubytování můžete rezervovat i na oblíbeném webu Booking.com.

Podél pobřeží se táhnou několikakilometrové krásné čisté písčité pláže, bez chaluh, řas, kamenů, ježků či jiných potvor. Pohádka.

To jsem já na kole u Baltu v Polsku
To jsem já na kole u Baltu v Polsku

Koupání bylo příjemné a osvěžující, krásně také v teplých dnech osvěžil vánek, který bez ustání fouká. Na pláži a promenádách, které jsou v každém větším letovisku je nepřeberné množství možností se občerstvit, pivo 0,5 L za 6 – 8 Zl , výtečné jídlo v Smažiarniach ryb přišlo na cca 20 – 30 Zl…..

A jídlo musím skutečně pochválit, výborný výběr čerstvých ryb, připravovaných na různé způsoby. Ze sladkého nelze opomenout Gofry neboli vafle s přílohou dle přání …..mňam !!!

Přečtěte si článek o tom, jak z Čech do polského města Międzyzdroje dojedete za 5 hodin.

Poláci jak místní tak návštěvníci ( tvoří 90% turistů ) se k nám vždy chovali velmi vstřícně, s komunikací nebyl jakýkoli problém. Téměř všechna základní slova jsou v českých ekvivalentech velmi podobná, takže ani polsko český slovník potřebovat nebudete.

Oblíbený cíl cest cestovatelů jsou i Mazurská jezera, jak popisuje recenze.

Navštivte i další letoviska, stojí za to

Projeli jsme více jak 300 km pobřeží, navštívili několik letovisek z nichž za zmínku stojí kromě Miedzyzdrojů ještě Dziwnow, Rewal, Mržežyno, Mielno, Jaroslawiec, Ustronie Morskie, Ustka, Rowy, Leba, Hel….

Věřte, je z čeho vybírat :-) a to jsem nezmínil krásná historická města bývaléhé části Pruska – Kolobrzeg nebo Koszalin, či hansovní město Gdaňsk.

Takže příští rok opět letní dovolená do Polska

rezervujte ubytování

Polsko turistické zajímavosti

Hlavní město: Varšava
Měna: Złoty (Polský Zlotý)  Kurz 1 zloty je cca 6kč
Počet obyvatel: 38,5 milionu
Více na webu Polsko Wikipedie, je nejen mapa, ale najdete zde i památky, pokud pojedete například na poznávací zájezdy. Na wikipedii se můžete také podívat na další informace, např. jak vypadá mapa i vlajka Polska.

Počasí v Polsku je podobné jako v České republice, ale baltské moře je opravdu studené a jeho teplota málokdy překročí 20C.