Dovolená v rumunských horách


Nikdo z nás neměl tušení o dobrodružství, které nás čeká, když byl pronesen nápad udělat si dovolenou v rumunských horách. Ozvali se mi z rodiny, že pojedou do hor, které připomínají zemi, kde se zastavil čas. V autě bylo jedno volné místo a zeptali se mě, jestli nechci jet s nimi.

Dojedeme autem do hor. Co nejvýš, odkud půjdeme pěšky až k vrcholkům hor, odkud uvidíme z výšky hřebeny hor a údolí, kde žije několik domorodců. Cestou navštívíme i jeskyně, které jsou volně přístupné turistům. Taková možnost nešla odmítnout.

Dovolená v rumunských horách

Příprava na cestu

Termín, kdy mě vyzvednou doma byl domluven. Musím si připravit věci, které se vejdou do zbytku prostoru v autě a musí mi vystačit přibližně na dva týdny. Moc složité to nebylo. Cestovní taška byla naplněná, včetně svítilny na baterky, dvou párů bot, oblečení a podobně. Nedočkavé čekání ukončil příjezd rodiny. Neviděli jsme se delší dobu, proto byli výjimečně vítání, včetně překvapivých pozdravů. Po chvíli zdržení u kávy s rodinou jsme vyjeli na cestu.

Cesta na dovolenou v Rumunsku

Jeli jsme celý den, přesto jsme na místo nedojeli. Strýc, který řídil už byl unavený, byla už tma. Rozhodli jsme se proto přespat do rána a poté dojet na místo, kam jsme měli namířeno v rumunském pohoří Rodna. Na plynovém vařiči jsme si uvařili gulášovou polévku a čaj. Dojeli jsme na louku vedle řeky, ve které tekla teplá voda, kterou přes den ohřálo slunce. Zvláštní. Čekali jsme ji studenou. Byli jsme kousek od rumunské vesnice, která připomínala domorodce, kteří si z trošky dřeva v lese a plachet sestavili přístřešky.

Noc během cesty

Na louku vedle řeky jsme si narychlo položili spacáky s podložkami a šli spát, abychom mohli ráno dojet na místo do hor, kde necháme auto a půjdeme pěšky. Po několika hodinách spánku mě probudil hluk v křoví, které rostlo okolo malé říčky, vedle které jsme spali. Pod hlavou jsem měla svítilnu na baterky. Rozsvítila jsem a probudila bratrance ležícího vedle mě. Ptal se co se děje. Povídám: ,,Slyšíš? V tom křoví mi prošlo něco velkého kolem hlavy, praskaly větve a teď je tam, asi 15 metrů odtud. Nějaké zvíře a je veliké“ Poté z křoví vyšel medvěd. Bratranec mi vyděšeně pověděl ať zhasnu tu baterku, aby se nerozzuřil a nedostal strach. Mezi tím se probudil strýc, který vyběhl do auta, zapnul zapalovač a hledal v kastlíku petardy, které měl připravené na divoké psy. Věděl že jich je v Rumunsku spousty a jsou agresivní na lidi. Než však petardy našel, vyděšený medvěd, který měl také strach utekl. Poté lítaly z okna auta petardy, začali vybuchovat a probudili zbytek cestovatelů. Zhruba po hodině jsme se přestali klepat strachy a spali do rána. Ráno jsme vstali, nabalili do auta věci po spaní pod širákem a dojeli na plánované místo. Na následujícím obrázku můžete vidět jak to dopadá, když se nechce pěšky a snahou je dojet moc vysoko do hor.

Výlet pěšky

Když jsme přijeli co nejvýš do hor, ukryli jsme auto u lesa a vydali se k vrcholkům hor. Prošli jsme opravdu nádhernou krajinou, kde nebyli skoro žádní lidé. Jakoby oblast ještě nestihli objevit, nebo pro ně byla oblast v horách moc složitě navštívitelná. Není divu. Jen jsme občas potkali velká stáda ovcí, které hlídali bílí psi, vycvičení k pasení. Do dálky byly slyšet tu a tam zvonečky, které měli některé ovečky na krku. Pasáky jsme neviděli. Vysoko v horách bylo k vidění několik divokých koní. Nebáli se lidí. Jeden přišel až ke mě a jedl mi z ruky rohlík.

Jeskyně

Cestou jsme navštívili také jeskyni, před kterou byly podivným způsobem upevněny vrata, které připomínaly vstup do staré haly. Za vraty však byl vstup do jeskyně o kterou se staral mistní domorodec a příležitostně prováděl turisty jeskyní. Svítil karbidovou lampičkou, která vipadala jako ze středověku a prodal nám několik litrů domácí pálenky z ovoce. Byla moc dobrá. Také jsme si s ním připili. Navštívili jsme také několik jeskyní, které vipadali jako neobjevené. Některé už dříve navštívilo několik bezohledných turistů, kteří si na památku urazili krápníky, které rostly tisíce let.

Když jsme odjížděli zpět do ČR, nebylo lehké se rozloučit s takovým krásným místem a být opět doma. Rádi vzpomínáme.

Rumunsko ubytování, dovolená a zájezdy

Čtěte také

Napsat komentář