Dovolená v termálních lázních je vždy dobrý nápad


Přemýšlíte kam jet autem na příští dovolenou? Lákají vás lázně, termální prameny a wellness? Máte děti a chcete aby se na dovolené bavili ? Nebo možná, chcete zkombinovat obojí – relax a adrenalin, pohodu a  zábavu? Ať chystáte rodinný výlet, dovolenou s kamarádkami, ozdravný pobyt a nebo romantický výlet ve dvou, na Slovensku najdete to, co hledáte.

V celé zemi je přes 1200 horkých pramenů, 25 lázeňských měst a několik desítek termálních koupališť a aquaparků. Jsou zde jak velké aquaparky s tobogány ideální pro rodiny s dětmi, tak také klidné menší lázně, kde si skvěle odpočinete sami se svým partnerem.

Zkrátka, Slovensko je vodním královstvím a každý tu najde termální lázně podle svého gusta.

Jezero na Slovensku

Autem jste v Piešťanech než se nadějete

Odkudkoliv z České Republiky se autem na Slovensko snadno dostanete. Velká část termálních pramenů je na jižním a v západním Slovensku. Najdete zde populární střediska jako například Veľký Meder, Piešťany nebo termální lázně a koupaliště Podhájska.

Spousta termálních koupališť a lázní je v příjemné dojezdové vzdálenosti od hranic. Z Brna a Olomouce trvá cesta autem do Piešťan dvě a půl hodiny, z Prahy jste tu za čtyři až pět hodin.

Vlastní auto je na dovolené vždycky výhodou. Relaxační lázeňský pobyt můžete snadno spojit s výlety po okolí a okořenit tak vaší dovolenou o další zážitky. Slovensko má nádhernou, čistou přírodu a je zde mnoho zajímavých kulturních památek.

Autem na dovolenou

Jak připravit auto na delší cestu?

Díky autu se na dovolené dostanete všude snadno a pohodlně. Je ale důležité mít auto před cestou zkontrolované. Případné opravy jsou v zahraničí zbytečnou komplikací a mohou se prodražit.

Než vyrazíte, vezměte auto do servisu kde zkontrolují celkový stav vozidla. „K odhalení poruchy se používá několik kontrolních úkonů, které řidič zvládne sám. Některé vady vyjdou najevo ale jen v autoservisu“ říká Jiří Limberk z autoservisu ČEKOSERVIS v Lovosicích.

 10 bodů předodjezdové kontroly

Pneumatiky

Prověřte hloubku dezénu. Jestliže je dezén na letních gumách mělčí než 1,6 mm a na zimních méně než 4 mm, je potřeba pneumatiky vyměnit. Vyvarujte se nebezpečné jízdě, ojeté pneumatiky jsou v dešti nepoužitelné, pořiďte si pneumatiky nové.

Brzdy a tlumiče

Zkontrolujte stav kotoučů, brzdového obložení, účinnost a symetrii brzd a také brzdovou kapalinu.

Podvozek

Standardně se v servisu podvozek kontroluje jen vizuálně, pokud vám ale za jízdy vibruje volant, či auto samovolně lehce stáčí do strany, nechte si změřit geometrii podvozku a seřídit řízení

Světla

Špatně nastavené světlomety mohou způsobit po cestě mnoho problémů, kontrolu nechte na odbornících.

Stěrače

Nenechte se překvapit letní bouřkou. Nefunkční stěrače, či opotřebené stírací plochy vám na cestě mohou zařídit neplánovou nepříjemnou přestávku.

Čelní sklo

Poškozené čelní sklo je zbytečnou příležitostí pro zahraniční policii ke kontrole. Pokud nechcete přijít o technickou, nechte si prasklé sklo před delší cestou vyměnit. Vysoké letní teploty mohou zvětšit praskliny, na které jsou zahraniční policisté hákliví.

Baterie a rozvody

Před cestou určitě nabijte baterii a nechte zkontrolovat elektrické rozvody, izolaci a napětí.

Kapaliny

Nechte si v servisu doplnit olej, zkontrolujte také stav filtru. Nezapomeňte na chladící kapalinu, brzdovou kapalinu a kapalinu do ostřikovačů.

Motor

 Klimatizace

Co může být během dlouhé jízdy v horkém dni horšího než nefunkční klimatizace? Nechte ji před cestou vyčistit a doplňte chladivo v klimatizačním okruhu.

Nechte vodu ať vás léčí

Chemické složení termálních vod je různorodé a využívá se k léčení různých zdravotních potíží. Slovenské termální lázně se specializují zejména na doléčování pooperačních stavů při nemocech opěrné soustavy a na zlepšení stavu chronických nemocí související s pohybovým aparátem, zejména pak na bolesti kostí a svalů.

Minerály ve vodě obsažené jsou blahodárné také pro vaší pokožku, bohatě vyživí vaší kůží a mohou zlepšit váš celkový kosmetický stav.

Teplo termálních pramenů samo o sobě léčí. Kosti se prohřejí, klouby si odpočinou, svaly se uvolní a mysl se zrelaxuje.

Efekt tradičních lázní je dnes zpravidla ve všech lázeňských městech navíc doplněn o různé další moderní wellness služby. Můžete si zajít na terapeutickou i regenerační masáž, nechat své smysly hýčkat v rámci aromaterapie, či vyživit své tělo léčivým bahenním zábalem. Vyzkoušejte také parafín, či jinou fyzikální terapii.

Nejznámější slovenské termály : Piešťany – jediný termální ostrov v Evropě

Nejznámější a nejnavštěvovanější slovenské lázně jsou Piešťany, které mají velice dlouhou a silnou tradici lázeňství. Svou popularitou se pyšní po celém světě, každoročně je navštíví mnoho cizinců.

Všechny lázeňské domy a koupaliště s léčivou vodou naleznete v Piešťanech pohromadě, na lázeňském ostrově. Piešťany jsou jediným termálním ostrovem v Evropě.

Toto uspořádání lázní je velice pohodlné, vše co potřebujete pro dokonalou relaxaci najdete na jednom místě a tak můžete snadno zapomenout na okolní svět a nechat se hýčkat.

Lázně Piešťany

Z hloubky 2 000 metrů zde vyvěrá celkem 10 léčivých pramenů o teplotě 67 – 69 °C.

Kromě termální vody se zde k léčbě různých nemocí a bolestí pohybového aparátu používá i sirné bahno. Vědecké studie dokazují, že bahenní zábaly mají léčivé účinky, vyživují chrupavky, svaly a klouby.

Kromě tradičních lázeňských procedur je v Piešťanech i široká nabídka moderních wellness procedur.

Poklidný a relaxační lázeňský život s bohatým společenským programem můžete oživit sportem. V okolí Piešťan je nádherná čistá příroda, která přímo láká k odpoledním vycházkám. Výletovat po okolí, ale můžete klidně celý den.

Díky asfaltovým trasám si na své přijdou i cyklisté a in-line bruslaři.

V Piešťanech můžete také chodit plavat, hrát golf a na nedalekém jezeře se dají provozovat různé vodní sporty.

Další populární termální lázně Slovenska

Lázně Podhájská jsou slovenským “Mrtvým mořem”

Díky jedinečnému složení místní termální vody jsou Lázně  Podhájská přirovnávány k „Mrtvému moři“. Místní voda má blahodárné účinky na celý organismus. Pomáhá nejen při bolestech kloubů a zad, ale také při kožních onemocněních a při chorobách dýchacích cest.

V Podhájské na vás kromě termálních lázní a koupališť čekají také stylové římské koupele s termální vodou o teplotě od 33 do 38 °C a wellness centrum Aquamarín s množstvím vodních atrakcí.

Mezi turisty jsou velice oblíbené lázně Velký Meder

Termální komplex se zde skládá z 8 bazénů s termální léčivou vodou. Ve všech 8 bazénech se teplota pohybuje v rozmezí 26 – 38 °C. Voda má blahodárné účinky na pohybové ústrojí, páteř, svalstvo a regeneruje lidský organismus. Ve Velkém Mederu vyvěrá nejteplejší minerální pramen v zemi, který má teplotu neuvěřitelných 92°C.

Lázně Velký Meder

Termální lázně Trenčianské Teplice patří k nejstarším lázním na Slovensku

Celé lázně jsou zařízené v orientálním duchu, při návštěvě Trenčianských Teplic budete mít pocit, že jste se ocitli v pohádce Tisíce a jedné noci.

Turčianske Teplice, jsou ideální volbou pro rodiny s dětmi

Turčianske Teplice patří mezi nejstarší lázeňská města Slovenska, kde má lázeňství dlouhou tradici.

Moderní aquapark je perfektní pro rodiny s dětmi. Rodiče mohou relaxovat v léčivé minerální vodě o teplotě 43 – 46 °C a pro děti je tu spousta zábavy – tobogány, skluzavky a divoká řeka.

Tento článek vznikl ve spolupráci s www.oponeo.sk