Dovolená v Turecku v hotelu Gold Safran


Než začnu vyprávět pár zážitků z mých dovolených po Turecku, zmíním něco málo o této zemi. Je to stát ležící v Malé Asii a z menší části v jihovýchodní Evropě. Z jihu omývá břehy Turecka Středozemní moře, ze západu Egejské moře. Severní břehy Turecka omývá Černé moře. Turecké území patří k nejstarším trvale osídleným oblastem na světě.

Měla jsem možnost navštívit tuto zemi 2x, v roce 2011 a v 2012, z obou dovolených mám plno pěkných zážitků. Byla to nejen levná dovolená, ale v té době i bezpečná.

turecko alanya

Hotel Gold Safran a ubytování

Byla jsem ubytovaná ve čtyřhvězdičkovém hotelu Gold Safran, v letovisku Alanya, včetně komplet all inclusive stravování. Hotel byl moc příjemný, čistý, prostorný, s moc hezkými pokoji s balkony a výhledem na moře, jídelna byla rovněž čistá a veliká, mohlo se sedět i u bazénů.  Obden obsluha grilovala masíčka právě venku u bazénů. Příjemná vůně vábila se postavit do fronty na grilované pochoutky. O něž byl veliký zájem.

Byl tam tedy veliký bazén s bary a kávovary – samoobslužnými. Jídlo bylo prímové, mohla jsem si nabrat od všeho kolik jsem chtěla, a to platilo i pro nápoje. Nejvíc je tato země vyhlášena pro výborné deserty. Pozor, jsou však hodně přeslazené.

Hotel Gold Safran - Turecko

Hotel Gold Safran - Turecko 2

V hotelu pracují skoro samí muži, málokdy máte možnost vidět pracovat ženu. Mě se podařilo se s jednou vyfotit, pracovala jako ostraha hotelu. Dost nevídané na tuto Zemi.

Hotel Gold Safran - Turecko 3

Výlet lodí

Povyprávím o výletě lodí. Loď byla moc hezká, dřevěná, schůdky do moře byli samozřejmostí a ty jsem při každé zastávce využila pro plavání. Nejvíce se mi líbila poslední zastávka, a to daleko od břehu, koupání v širém moři. Na lodi bylo cca 120 cestujících a při každé zastávce jich bylo dost co šli plavat, jen  na této poslední zastávce nikoliv. Bylo nás celkem 5 odvážlivců. Bylo mi to divné, že při pohledu na loď, byla plná lidí. Předtím tomu tak nebylo. Rozhlédla jsem se kolem sebe a ztěží jsem spočítala hlavy vykukujících lidí, kteří se odvážili plavat semnou v širém moři. Byl to zážitek nepopsatelný.

Nejlevnější dovolená v Turecku >> All Inclusive Last Minute od Invia <<

Moře průzračně čisté, malé vlnky a „nikdo nikde“, břeh byl v nedohlednu. Byla to prostě paráda. Po návratu na palubu nám ostatní cestující tleskali, že jsme se odvážili do té vody. Přišlo mi to dost úsměvné. Poté jsme dostali oběd na palubě lodi a následoval zábavný program. Tři hezcí muži z obsluhy udělali zábavné představení doprovázející písněmi a jejich nejlepší výstup byl na píseň z Titaniku.

Potápění

Další den jsem neodolala parnému počasí a jela jsem se potápět, prvně v životě. Jeli jsme dvě lodi, cca 50lidí. Potápěli jsme se po skupinkách, které čítali 10 lidí. Dostala jsem na lodi výbavu – neoprenový oblek, potápěčské brýle, šnorchl, bombu s kyslíkem, záchrannou vestu, závaží na břicho, ploutve. Také jsme bylo proškolení, znakováním pod vodou, kdyby se něco dělo, což jsem využila, bohužel či bohudík?

Potápění v Turecku

Vše jsem na sebe navlékla, ta bomba byla hodně těžká, obsluha mi musela pomáhat na schůdky z lodě, vedoucí do moře. Nakonec se nás tam sešel plný počet, 10ti lidí a hurá pod vodu. Moře bylo moc čisté, takže bylo vidět vše kolem, skaliska, rybky, i ostatní členové skupinky. Když jsem se potopila až na dno, resp. dotkla jsem se svýma nohama dna, které bylo 10m pod vodní hladinou, tak mi začalo píchat v levém uchu, což se nedalo vydržet a začala jsem mít strach. Byl tam ohromný tlak, 5barů, což není zrovna málo. Musela jsem našemu průvodci pod vodou ukázat znak, že „stačí“, že „mám problém“ a že „chci nahoru“. Ihned mě vzal za ruce a táhl na vodní hladinu. Vyflusla jsem šnorchl a konečně jsem se nadechla vzduchu, nepopsatelný pocit.

zájezdy

Z té bomby se těžko dýchá a není to tak jako klasický nádech vzduchu. Byla jsem ráda, že jsem na hladině. Ale dostat se s tou bombou na zádech na loď, bylo dost náročné. Zahodila jsem brýle, ploutve, obsluha lodě mě vytáhla na loď, klečela jsem na všech čtyřech, sundali ze mě tu tíhu – bombu. A já se konečně vydýchala a vysvlékla neopren. Ihned se mě chopila zdravotnice, položila mě na dřevěnou lavici a nakapala nějaký lék do píchavého ucha. Cca za 10min. to povolilo. Ptali se mě jestli chci zpět pod vodu. A já odvětila, že nikoliv. Nechtěla jsem pokoušet tu bolest znovu, ba co něco horšího. Tak jsem si aspoň pěkně zaplavala, sama, ostatní byli pod vodou. Byl to nakonec nejlepší zážitek z Turecka, protože vodu zbožňuji.

>>Porovnejte ceny zájezdů do tohoto hotelu na Invia.cz <<

Srdce - Turecko

Další recenze hotelů a články popisující Turecko

Je Turecko bezpečné na dovolenou ?

Častá otázka, protože bezpečnost je každý rok velké téma. Nemusíte se obávat, Alanye je turistické letovisko a leží 800 km od Istanbulu a 700km od Sýrie. Nehledě na to, že turismus je pro tuto zemi důležitý, stejně jako pro většinu států (nejen) ve středomoří.

Napsala: Veronika Maršálková

Napsat komentář