Dovolená ve Slovinsku u moře


Snad každý Čech už byl na dovolené v Chorvatsku a Slovinsko zná jenom jako zemi, kterou během pár hodin proletí po dálnici. My jsme se letos rozhodli vyrazit na dovolenou trochu blíž k domovu.

Slovinsko má sotva čtyřicet kilometrů pobřeží, a přesto se zde dá strávit velmi příjemná dovolená. Dovolenou jsme naplánovali na konec června, před startem hlavní sezóny.

Kamenná věž u moře ve Slovinsku

Ubytování ve Slovinsku

Ubytování jsme hledali jen naslepo, ale v sezóně je lepší si jej rezervovat předem. Po krátkém hledání jsme našli příjemný apartmán ve vilové čtvrti mezi městy Portorož a Piran.

Portorož je město plné nočního života a spousty hotelů. Naopak Piran je malebné město s historickým jádrem.

Apartmán nás stál 50 € za noc a k dispozici nám byl dvoulůžkový pokoj, koupelna, kuchyňka a malá terasa s výhledem na moře. Kuchyňka byla vybavena tak akorát na přípravu jednoduchých jídel a snídaní.

rezervujte ubytování

Pláž

K pláži to vylo asi 600 metrů. Vstup do vody byl řešen formou betonového mola se schůdky. Později jsme jezdili na asi 1,5 km vzdálenou divokou oblázkovou pláž. Moře bylo čisté a klidné a voda měla na červen velice příjemnou teplotu.

Jídlo, ceny

Snídaně a lehké obědy jsme si připravovali sami na pokoji. Potraviny nebyl problém nakoupit v blízkém obchodě Mercator. Ceny byly srovnatelné s českými, jen maso bylo dražší. Naopak některé místní speciality vycházely levněji než v Čechách (např. zelenina, pancetta, ajvar). Večeřeli jsme střídavě formou obloženého talíře s výborným slovinským vínem a návštěv hospůdek na promenádě v Pirani.

Dovolená Slovinsko 1

Hlavní jídlo zde stálo od 10 do 25€, těstoviny od 6 do 12€. Místní kuchyně je klasická středomořská s výrazným italským vlivem. Nejčastěji na jídelním lístku naleznete ryby, plody moře, těstoviny, steaky a pizzu.

Výlety

Oblíbeným turistickým cílem je samozřejmě Piran a její historické jádro s malými uličkami. Pěkný výlet jsme si udělali na nedaleké Sečoveljské saliny.

Sečoveljské saliny - Slovinsko

Na hranicích Slovinska a Chorvatska se již staletí těží mořská sůl. Dozvíte se nejen o její těžbě, ale můžete si ji odvést i jako suvenýr domů. Na zeleninu a těstoviny je výborná. Chutná opravdu jinak než ta běžná v obchodech.

Dovolená ve Slovinsku byla velice příjemná a rádi si ji znovu zopakujeme.

Důležité odkazy