Skalní hrad Drábské světničky – krásná vyhlídka na Český ráj


Výborný tip na výlet, kterým Drábské světničky jsou, jsem dostal hned od několika známých, tak byla téměř povinnost toto místo poblíž Mnichova Hradiště v Českém ráji navštívit.

Drábské světničky skalní hrad - Mnichovo hradiště

Zřícenina skalního hradu Drábské světničky je jedna ze tří skalních pevností, které se v oblasti Příhrazské skály nachází. Další se jmenují Klamorna a hradiště Hrada.

Kde zaparkovat

Jsou dvě možnosti, kudy se k této zřícenině skalního hradu dostat. My jeli po dálnici od Mladé Boleslavi, takže bližší bod byl v obci Dneboh, kde jsme zaparkovali. Upřímně, pokud zde bude plno, doporučuji pár minut počkat a volné místo se „objeví“.

Drábské světničky - Český ráj 2

Druhá možnost parkování je u obce Mužský.

Kudy na vrchol

Trasa po modré značce vede kousek lesem do kopce, cca 300m a poté po schodech a mezi skalami, až dojdete k turistickému rozcestníku. Odtud se můžete vydat na okruh, nebo pouze vylézt na skály a udělat opravdu super fotky.

Drábské světničky - Český ráj 21

My zvolili varinatu 2, protože dnes bylo v plánu ještě několik turistických cílů – rozhledna Dubecko a Kozákov a také našimi dětmi oblíbená Šťastná země v Radvánovicích.

Co uvidíte ze skal

Slunce nám dnes přálo, teplo také bylo, takže krásný den na turistiku a poznáváních nových míst, o kterých zde rád vše napíšu a dodám fotky.

Drábské světničky - Český ráj 23

Výhled na okolí bez chyby, sice se po skalách musí chodit opatrně, protože ten písek zde dost klouže, ale výhledy stojí za to.

TIP: Pěkný je také skalní hrad ve Sloupu v Čechách.

Mě jako fandu aut a letadel zaujalo letiště Mnichovo Hradiště, kde právě probíhaly nějaké testovací jízdy, ale to asi nebude to, proč na skály vylezete, zajímavější je pohled na Český ráj, kde si každý najde to své.

Drábské světničky - Český ráj 10

Otevírací doba

Vstup je možný celoročně.

Ubytování v okolí

Navštivte také:

2 komentáře u „Skalní hrad Drábské světničky – krásná vyhlídka na Český ráj“

 1. Informace o provozní době památky Drábské světničky – prohlídkový okruh hradem:
  leden – zavřeno
  únor – zavřeno
  březen – zavřeno
  duben – pondělí – neděle 07:00 – 19:00
  květen – pondělí – neděle 06:00 – 19:00
  červen – pondělí – neděle 06:00 – 20:00
  červenec – pondělí – neděle 06:00 – 19:00
  srpen – pondělí – neděle 06:00 – 19:00
  září – pondělí – neděle 07:00 – 18:00
  říjen – pondělí – neděle 08:00 – 17:00
  listopad – zavřeno
  prosinec – zavřeno

  Poznámka: Prohlídková trasa začíná dřevěnou vstupní brankou, zrekonstruovanou v roce 2016. Tato část památky je pro návštěvníky přístupná vždy od 1. dubna do 31. října, v denních hodinách, s omezením při nepříznivém počasí (déšť-mokrý pískovec, blížící se bouřka, špatná viditelnost).

Napsat komentář