Vyhlídka Dubičky není jediná. 7 jich navštívíme celkem


Vyhlídka Dubičky a zdejší kostelík je vidět od Labe nejen, pokud jedete autem, ale například i když se vydáte na výlet lodí Ústí do Litoměřic. Ještě hezčí pohled je ale shora do údolí, z místa nad obcí Zálezly. V článku se dozvíte všechny informace, jak se tam dostat, protože cesta bude dlouhá, ale bude za to stát.

Parkování

Nejlepší místo, kde zaparkovat, je v obci Dubičky, kde je velké parkoviště, kam se dostanete směrem od Dubic a u fotbalového hřiště odbočíte mírně vlevo. Až ke kostelu a hřitovu je zákaz vjezdu, pozor na to.

Je ale možné se sem dostat i autobusem, jede sem linka 457 z Ústí nad Labem a vystoupíte téměř u Dubického kostelíku.

Parkoviště Dubičky

Trasa + mapa

Samotná vyhlídka je fajn, ale když už zde budete, navštivte všechna zdejší známá místa. Byli jsme tu už mnohokrát, takže mnohé vyhlídky i rozhlednu máme zmapované opravdu dobře. Vyrazte s námi na výlet nedaleko Ústí nad Labem, s mnohdy až neuvěřitelnými výhledy.

Celá trasa je dlouhá 14 km a zvládnete ji za přibližně 4,5 hodiny.

Vyhlídka Dubičky

Toto místo je cíl mnoha turistů i cyklistů, kteří se zde zastaví na limču, pivo či oběd a vychutnají si občerstvení v pěkné venkovní restauraci.

Dubičky - vyhlídka

V rodinném archivu mojí manželky jsem objevil tuto černobílou fotku, jak vyhlídka Dubičky vypadala před 60 lety. Bylo to tu krásné i dříve, souhlasíte?

Dubičky vyhlídka retro fotografie

Kdo sem zavítáte s dětmi, můžete je vypustit na dětské hřiště, které je hned vedle a druhé cca 200 metrů po silnici směrem na obec Dubice.

Často se u této restaurace pořádají i svatby, protože fotky jsou zde parádní.

Penzion u Sv. Barbory nabízí i možnost ubytování.

Dubičky panorama

Doerellova vyhlídka

Ne moc známé místo je poblíž vyhlídky v Dubičkách, odkud České středohoří vyfotíte parádně a fotka bude jak z magazínu.

doerellova vyhlídka na české středohoří

Na vyhlídku dojdete po žluté od Dubiček. U turistického rozcestníku odbočte na louku a poté do lesa.

Doerellova vyhlídka 2

Doerellova vyhlídka 5

Po úzké cestě po přibližně 500 metrech dojdete k lavičce, kde si můžete odpočinout a kochat se výhledem na řeku Labe a okolí.

Lavička na Doerellově vyhlídce

Výhled odtud je super. Vlevo lze vidět obec Dolní Zálezly a naproti přes vodu Církvice.

Výhled z Doerellovy vyhlídky

Vyhlídka Jaroslava Srby

Od rozcestníku u předchozí vyhlídky pokračujte po cestě, po které jste přišli. Stále po žluté do mírného kopce, zde odbočte vlevo.

Po žluté k vyhlídce Jaroslava Srby

Po ani ne kilometru od „posedu“ jste na místě. Je zde lavička a výhled jako z pohlednice na České středohoří.

Lavička na vyhlídce Jaroslava Srby

Výhled z vyhlídky Jaroslava Srby

Kdo byl Jaroslav Srba?

Vášnivý turista, zakladatel několika turistických oddílů, spolupracoval na turistickém průvodci Krušnými horami a také vydal průvodce Českým středohořím.

Vyhlídka Jaroslava Srby - turistická značka

Rozhledna Radejčín

Je celokovová, vysoká 30m a vyjdete na ní po 97 schodech.

rozhledna radejčín

Z jejího vrcholu si můžete prohlédnout velkou část Českého středohoří, např. i  nový dálniční tunel Radejčín a most dálnice D8. Uvidíte také Krušné hory a v příznivých podmínkách je možné dohlédnout až na vrcholky Lužických hor nebo do hlubin Českého Švýcarska.

rozhledna radejčín video

Také odtud dohlédnete na Lovoš a samozřejmě Milešovku.

Pokud pojedete autem, parkování je možné u vlakového nádraží Radejčín, a odtamtud to je necelý kilometr pěšky.

Kdo přijede autobusem, může od rozhledny dojít na vlakové nádraží (nádražíčko) Radejčín a pokračovat do Teplic a odtud do Ústí.

My odtud ale půjdeme zpět stejnou cestou, kudy jsme přišli, až k autu.

Vyhlídka Mlynářův kámen

Z vyhlídky Mlynářův kámen je vskutku malebný pohled nejen na nedaleké obce Dolní Zálezly, Sebuzín a Církvice, ale také na řeku Labe, které protéká Českým středohořím.

Vyhlídku uvidíte i od silnice dole pod ní, neboť kříž, který je takovým poznávacím znamením, lze zahlédnout už z dálky.

Kříž na vyhlídce Mlynářův kámen

K vyhlídce dojdete po zelené značce, hned od parkoviště. Projdete mezi zahrádkami (jak je vidět na první fotce v článku), poté dolů k potůčku a zase do kopce lesem. Sledujte zelenou a za chvíli jste v cíli. Vyhlídka Dubičky je odtud asi 1 kilometr.

Ještě než dojdete do cíle výletu, potkáte rozcestník. Pokračovat můžete vlevo k Moravanskému vodopádu, kde jsme také poté byli.

K vyhlídce dojdete kolem info šipek rovně. Jde se na vyhlídku, ale paradoxně jdete z kopce a pak zase kousek do kopce.

Výhled od „kříže“ je parádní.

Panorama z Mlynářova kamene

Moravanský vodopád

Jak jsem popisoval výše, u rozcestníku se dejte vlevo a po modré z kopce dojdete po cca kilometru z vodopádu. Byli jsme zde v červnu, kdy byly a celkem ještě jsou sucha, takže jsme čekali, že zde moc vody nepoteče. Ale jak vidíte na fotkách, celkem zde i vodopády na moravanském potoce byly vidět v akci.

Vodopád u Moravan

Vyhlídka Skalky u Moravan

Lepší fotky údolí, kde se stáčí řeka Labe, poblíž dubického kostelíka, neuděláte odjinud, než z tohoto, téměř zapomenutého místa v Českém středohoří.

Pokud se sem vydáte pěšky, dojdete sem po žluté značce z již zmiňovaných Dubiček, navštívte také vyhlídku Mlynářův kámen a nedaleký vodopád. Dále můžete pokračovat kolem Alžbětiny vyhlídky k Vaňovskému vodopádu a tudy po turistické značce až do Ústí nad Labem k Větruši.

Vyhlídka Skalky u Moravan

Můžete se dojet i autem. Výchozí bod jsou Dubičky, odkud pojedete po hlavní silnici, po které jste přijeli, v Dubicích se dáte doprava a po cca 2km u rozcestníku nechte auto. Poté jděte po po žluté až k vyhlídce. Opravdu jsem řeku Labe, jako rodilý litoměřičan a nyní ústečák, viděl již z mnoha kopců v Českém středohoří, ale odtud to je rozhodně nejkrásnější pohled nejen na Labe, ale i kopce v okolí, jakými jsou třeba Milešovka nebo Lovoš.

Vyhlídka Skalky u Moravan - informační cedule

Vyhlídka Václava Krčila

Protože jdeme celou trasu pěšky, poslední zastavení bude tato vyhlídka. Najdete ji na trase zelené turistické značky od Mlynářova kamene. Kolem tohoto rozcestníku jste šli. Nyní u něj odbočíte vlevo a po pár metrech obejdete „kopeček“ zprava a jdete na vyhlídce.

Vyhlídka Václava Krčila