Není se co divit, že tohle malé město na pobřeží po dlouhá léta přitahovalo a přitahuje pozornost umělců a dobrodruhů z celého světa. Díky starému městu má jedinečnou atmosféru. Nadchl nás kontrast obrovského bulváru Stradun a úzkých a křivolakých uliček, kde panuje celodenní přítmí a nad hlavou vám na šňůrách visí prádlo.
Obsah článku
Dubrovník Chorvatsko
Dubrovník je město v Jižní Dalmácii, které je známé jako přístav, ale také pro svou bohatou historii. Historické jádro města obklopují mohutné kamenné hradby. Říká se mu „perla Jadranu“ a patří mezi nejváženější historické evropské komplexy. Avšak už dávno se nejedná o laciné přístavní město s bohatou historií.
V Dubrovníku to žije od rána do noci, od noci do rána a turisty je čím dál tím víc vyhledáván, a to jak v letních měsících, tak také v zimě.
Turisté jej v oblibě navštěvují jako přímořské letní a zimní lázně. Díky své poloze, v nejjižnějším cípu Chorvatska, v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou, je zde velmi dlouhé léto a skoro žádná zima.
Také slunce zde svítí téměř každý den v roce. V létě zde lidé nepřijíždějí jen na dovolenou za mořem a sluníčkem, ale také za kulturou. Odehrávají se zde Letní dubrovnické hry, během kterých do této kulturní metropole přijíždějí divadelní soubory, hudební orchestry a skupiny, ale také jednotliví zpěváci a muzikanti nejen z Chorvatska, ale mnohdy z celé Evropy.
Historie Dubrovníku
Sahá až do 8. století, ze kterého pochází nejstarší část hradeb. Na některých místech je toto opevnění až šest metrů tlusté, součástí je také několik obranných věží, které jsou stejně jako hradby zpřístupněny veřejnosti, a z nichž je překrásný pohled na celý Dubrovník a moře. Uvnitř hradeb se pak nachází mnoho památek, patří mezi ně několik kamenných kostelů, kašna či barokní chrám sv. Blažeje. Za zmínku také stojí náměstí Luža s Rolandovým sloupem z 15. století. V Dubrovníku se také nachází třetí nejstarší lékárna v Evropě. Pro milovníky dobrých domácích potravin a barevné zeleniny a ovoce se na náměstí Gundulice každé ráno koná trh čerstvé zeleniny a ovoce od místních zemědělců. Tomuto náměstí dominuje socha básníka Ivana Gundulice.
Velkým zájmem se chlubí restaurace a kavárna v hradbách, resp. za hradbami s výhledem na širé moře. Skvělý zážitek hlavně při západu slunce a nádherné místo pro strávení romantických chvilek s vaší drahou polovičkou.
Mnoho lidí zde zavítá jen díky jednodennímu výletu z jejich domovské destinace, což může být i nedaleký Cavtat, přece jen klidu si člověk v tak velkém a rušném městě moc neužije. A s oblibou turistů v Dubrovníku stouply i ceny suvenýrů a pochoutek v místních restauracích a kavárnách. Chcete-li se tedy najíst levně, rozhodně nehledejte v centru. V opačném případě dostane vaše peněženka dost zabrat. Na druhou stranu člověk žije jen jednou, proč si tedy dovolenou neužít se vším všudy.
Procházka středověkým městem
Abychom si o městě udělali dobrou představu, využili jsme možnosti projít se po hradbách, které celé staré město obklopují. Jsou dlouhé téměř dva kilometry, jejich součástí jsou i věže a bašty. Vystoupali jsme stovky schodů a strávili na nich jistě něco přes hodinu, ale stálo to zato. Pohled z hradeb na středověkem prodchnuté město nabízí nádherné scenérie a jistě si získá srdce každého fotografa.
Když jsme sestoupali z hradeb, vydali jsme se na největší a nejrušnější ulici starého města. Třísetmetrová hlavní třída Stradun s vápencovým vyhlazeným chodníkem žije ve dne v noci. Vmísili jsme se do davu a vychutnávali jsme si pohled na památky, které ji lemují.
Mnoho turistů sem cestuje právě z důvodu, aby si prohlédli místa ze seriálu Hra o trůny, který se zde natáčel.
Nachází se zde velká a malá Onofriova fontána, u které se můžete v parném dusnu troch svlažit. Je zde i plno dalších památek – namátkou zmiňuji palác Sponza, barokní chrám sv. Blažeje, Knížecí palác… Za návštěvu jistě stojí i románsko-gotický františkánský klášter, ve kterém doposud sídlí původní lékárna ze 13. století.
Restaurace a noční život
Stačilo zahnout z hlavní třídy Stradun do bočních uliček a rázem se ocitli v jiném světě. Proplétali jsme se úzkými a křivolakými uličkami, všude vládlo přítmí a příjemný chládek. Čím více jsme se vzdalovali hlavní třídě, tím víc ubývalo restaurací a obchodů a naopak tím více se nás zmocňovala atmosféra minulých století. Rozhodně se vyplatí staré město prochodit křížem krážem, stále jsme objevovali něco nového a zajímavého.
Obzvlášť malebná atmosféra zavládne po setmění. Nasvícení hradeb bylo dechberoucí.
Jen škoda, že i po setmění si musíte neustále razit cestu davem. Městečko nepřestává žít ani v noci. Stává se z něj lidský úl, jehož pohyb se ani na sekundu nezastaví.
Davy lidí pendlují mezi restauracemi, bary a malými kavárničkami. Narazili jsme i na několik tanečních klubů. Bohužel je ve městě hodně draho, ceny jsou několikrát vyšší, než třeba v jiných příměstských městečkách vzdálených jen pár kilometrů, kde jsme kvůli cenám ubytování bydleli.
Městem raději pěšky
Druhou zápornou stránkou města je doprava. Bydleli jsme mimo Dubrovník a do města dojížděli. První den jsme zkusili do města zajet autem, ale šeredně jsme toho litovali. Vládne tu komplikovaný systém jednosměrek, ve kterém jsme se neustále ztráceli. Parkovacích míst je minimum. Doporučuji proto parkovat na kraji města a využít raději buď městskou dopravu nebo se projít pěšky.
Tip pro fotografy
Protože rádi fotografujeme a to nejen v Chorvatsku, dali jsme na tip přátel a vydali jsme se na horu Sdrž. Odtud je jedinečný výhled nejen na celé město, ale i moře a blízké ostrovy. Na horu se snadno dostali pomocí lanovky, což jsme vzhledem k horkému počasí ocenili.
Už kvůli tomuto výhledu se do Dubrovníku plánujeme jednou vrátit. Je zde stále co objevovat.
Fotogalerie
Ubytování (booking) Dubrovník
Nejoblíbenější jsou apartmány, tak kdo právě vybíráte, kde „složit hlavu“, můžete rovnou zde.