Dubrovník: historické město v Chorvatsku, které žije ve dne i v noci


Dubrovník je město v Jižní Dalmácii, které je známé jako přístav, ale také pro svou bohatou historii. Historické jádro města obklopují mohutné kamenné hradby. Říká se mu „perla Jadranu“ a patří mezi nejváženější historické evropské komplexy. Avšak už dávno se nejedná o laciné přístavní město s bohatou historií.

Dubrovník Chorvatsko

V Dubrovníku to žije od rána do noci, od noci do rána a turisty je čím dál tím víc vyhledáván, a to jak v letních měsících, tak také v zimě.

Turisté jej v oblibě navštěvují jako přímořské letní a zimní lázně. Díky své poloze, v nejjižnějším cípu Chorvatska, v blízkosti hranic s Bosnou a Hercegovinou, je zde velmi dlouhé léto a skoro žádná zima.

Také slunce zde svítí téměř každý den v roce. V létě zde lidé nepřijíždějí jen na dovolenou za mořem a sluníčkem, ale také za kulturou. Odehrávají se zde Letní dubrovnické hry, během kterých do této kulturní metropole přijíždějí divadelní soubory, hudební orchestry a skupiny, ale také jednotliví zpěváci a muzikanti nejen z Chorvatska, ale mnohdy z celé Evropy.

Historie Dubrovníku

Sahá až do 8. století, ze kterého pochází nejstarší část hradeb. Na některých místech je toto opevnění až šest metrů tlusté, součástí je také několik obranných věží, které jsou stejně jako hradby zpřístupněny veřejnosti, a z nichž je překrásný pohled na celý Dubrovník a moře. Uvnitř hradeb se pak nachází mnoho památek, patří mezi ně několik kamenných kostelů, kašna či barokní chrám sv. Blažeje. Za zmínku také stojí náměstí Luža s Rolandovým sloupem z 15. století. V Dubrovníku se také nachází třetí nejstarší lékárna v Evropě. Pro milovníky dobrých domácích potravin a barevné zeleniny a ovoce se na náměstí Gundulice každé ráno koná trh čerstvé zeleniny a ovoce od místních zemědělců. Tomuto náměstí dominuje socha básníka Ivana Gundulice.

Velkým zájmem se chlubí restaurace a kavárna v hradbách, resp. za hradbami s výhledem na širé moře. Skvělý zážitek hlavně při západu slunce a nádherné místo pro strávení romantických chvilek s vaší drahou polovičkou.

Mnoho lidí zde zavítá jen díky jednodennímu výletu z jejich domovské destinace, což může být i nedaleký Cavtat, přece jen klidu si člověk v tak velkém a rušném městě moc neužije. A s oblibou turistů v Dubrovníku stouply i ceny suvenýrů a pochoutek v místních restauracích a kavárnách. Chcete-li se tedy najíst levně, rozhodně nehledejte v centru. V opačném případě dostane vaše peněženka dost zabrat. Na druhou stranu člověk žije jen jednou, proč si tedy dovolenou neužít se vším všudy.

Fotogalerie

Ubytování (booking) Dubrovník

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář