Dubrovník, perla jihu, nadchne atmosférou a památkami


Podobně jako desetitisíce jiných turistů, i my jsme se nechali zlákat mohutnou propagací, a zamířili jsme na jih Chorvatska, do města Dubrovník. Přijeli jsme jen na 2 noci, ale město nás natolik očarovalo svým šarmem, že mít více peněz a času, zůstali bychom zde rozhodně déle.

Není se co divit, že tohle malé město na pobřeží po dlouhá léta přitahovalo a přitahuje pozornost umělců a dobrodruhů z celého světa. Díky starému městu má jedinečnou atmosféru. Nadchl nás kontrast obrovského bulváru Stradun a úzkých a křivolakých uliček, kde panuje celodenní přítmí a nad hlavou vám na šňůrách visí prádlo.

Dubrovník Chorvatsko

Procházka středověkým městem

Abychom si o městě udělali dobrou představu, využili jsme možnosti projít se po hradbách, které celé staré město obklopují. Jsou dlouhé téměř dva kilometry, jejich součástí jsou i věže a bašty. Vystoupali jsme stovky schodů a strávili na nich jistě něco přes hodinu, ale stálo to zato. Pohled z hradeb na středověkem prodchnuté město nabízí nádherné scenérie a jistě si získá srdce každého fotografa.

Dubrovník Chorvatsko 2

Když jsme sestoupali z hradeb, vydali jsme se na největší a nejrušnější ulici starého města. Třísetmetrová hlavní třída Stradun s vápencovým vyhlazeným chodníkem žije ve dne v noci. Vmísili jsme se do davu a vychutnávali jsme si pohled na památky, které ji lemují.

Čtěte: Na výlet do okolí doporučuji také vyrazit, zajímavé je nedaleké letovisko Cavtat.

Nachází se zde velká a malá Onofriova fontána, u které se můžete v parném dusnu troch svlažit. Je zde i plno dalších památek – namátkou zmiňuji palác Sponza, barokní chrám sv. Blažeje, Knížecí palác… Za návštěvu jistě stojí i románsko-gotický františkánský klášter, ve kterém doposud sídlí původní lékárna ze 13. století.

Restaurace a noční život

Stačilo zahnout z hlavní třídy Stradun do bočních uliček a rázem se ocitli v jiném světě. Proplétali jsme se úzkými a křivolakými uličkami, všude vládlo přítmí a příjemný chládek. Čím více jsme se vzdalovali hlavní třídě, tím víc ubývalo restaurací a obchodů a naopak tím více se nás zmocňovala atmosféra minulých století. Rozhodně se vyplatí staré město prochodit křížem krážem, stále jsme objevovali něco nového a zajímavého.

Obzvlášť malebná atmosféra zavládne po setmění. Nasvícení hradeb bylo dechberoucí.

Jen škoda, že i po setmění si musíte neustále razit cestu davem. Městečko nepřestává žít ani v noci. Stává se z něj lidský úl, jehož pohyb se ani na sekundu nezastaví.

Davy lidí pendlují mezi restauracemi, bary a malými kavárničkami. Narazili jsme i na několik tanečních klubů. Bohužel je ve městě hodně draho, ceny jsou několikrát vyšší, než třeba v jiných příměstských městečkách vzdálených jen pár kilometrů, kde jsme kvůli cenám ubytování bydleli.

TIP: Ubytování v Chorvatsku v Dubrovníku rezervujte na Booking.com

Městem raději pěšky

Druhou zápornou stránkou města je doprava. Bydleli jsme mimo Dubrovník a do města dojížděli. První den jsme zkusili do města zajet autem, ale šeredně jsme toho litovali. Vládne tu komplikovaný systém jednosměrek, ve kterém jsme se neustále ztráceli. Parkovacích míst je minimum. Doporučuji proto parkovat na kraji města a využít raději buď městskou dopravu nebo se projít pěšky.

Tip pro fotografy

Protože rádi fotografujeme a to nejen v Chorvatsku, dali jsme na tip přátel a vydali jsme se na horu Sdrž. Odtud je jedinečný výhled nejen na celé město, ale i moře a blízké ostrovy. Na horu se snadno dostali pomocí lanovky, což jsme vzhledem k horkému počasí ocenili.

Už kvůli tomuto výhledu se do Dubrovníku plánujeme jednou vrátit. Je zde stále co objevovat.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

1 komentář u „Dubrovník, perla jihu, nadchne atmosférou a památkami“

  1. Hezký článek, jen pro upřesnění ta hora v posledním odstavci se jmenuje Srď (někdy psáno Srdj).

Napsat komentář