Duchcov – město, kde pobýval Giacomo Casanova


Duchcov, německy Dux, zná většina z nás jen jako místo pobytu italského kněze, spisovatele, intrikána, špiona, diplomata, ale i proutníka Giacoma Casanovy. Město v teplickém okrese stojí za to navštívit.

Duchcov zámek + památky

Zámek Duchcov postavený ve 13. století má otevřen zámecký areál (první a druhé nádvoří, Knížecí zahrada) i mimo sezónu, a to jen ve všedních dnech od 8-16ti hodin. Doporučujeme jen ověřit si otevírací dobu telefonicky ještě před návštěvou zámku. Otevírací doba se může každým dnem malinko lišit. Více informacích o zámku naleznete na www.zamek-duchcov.cz.

V minulosti se v Duchcově nacházelo více památek než dnes. Kostel sv. Jiří byl v roce 1845 odstraněn, stará radnice vyhořela i s velkou částí města v roce 1709 a kostel sv. Kříže ze 14.století byl v 18.století nahrazen zámecký špitálem s kaplí Nanebevzetí panny Marie, později ve 20.století zbořen.

Duchcov zajímavosti

Dnešní Duchcov má ale i dostatek pěkných míst, které stojí za to navštívit. Sloup Nejsvětější Trojice stojí přímo v zámecké zahradě, která okouzlí nejednoho turistu. Další sloup, a to morový stojí na náměstí Republiky. Nechal ho postavit František Josef Jiří z Valdštejna a sousoší vytvořil v 18.století duchcovský sochař Matyáš Kuhnel.

Muzeum a Casanova Duchcov

Muzeum města Duchcova je dobré navštívit za nepříznivého počasí. Zde nalezte otevírací dobu a cenu vstupného. Muzeum vniklo v roce 1896. Návštěvníci se mohou v muzeu seznámit s bohatou historií města. Je zde také expozice o již zmíněném lamači srdcí a bývalém knihovníkovi Duchcova G. Casanovi. Ten nalezl v Duchcově i poslední místo odpočinku.

Autor textu a fotografií: Katka H.

Fotogalerie

Ubytování v Duchcově