Dutý kámen u Cvikova – pískovcový skalní hřbet


Na severu Čech v Lužických horách se nacházejí nádherné skalní útvary s vyhlídkou. Pískovcový soubor se nazývá – „Dutý kámen“. Vydáte se po zelené turistické značce, mírně náročné asi čtyřkilometrové trase, která začíná krásnou loukou, obestřenou dominantním zalesněným zeleným kopcem.

Kudy autem

Z města Liberec přes obec Chrastava – Jítrava – Rynoltice – Jablonné v Podještědí a před městem Cvikov odbočte doleva na malé parkoviště.

Dutý kámen v Lužických horách – Chráněná přírodní památka

Dále stoupáte lesní cestou do prudkého kopce přes mohutné kořeny. Nelekněte se černého pejska, který poctivě hlídá a štěká u osamoceného domku. Když však na něj promluvíte klidným, ale rozhodným hlasem, pes štěkat přestane.

Pak už se lesní stezka tu a tam promění ve skalní schody. Otevírá se nám nádherný výhled na nedaleké město Cvikov a zároveň na okolní kopce jako je Klíč, Ortel a Zelený vrch. A zblízka můžete obdivovat přírodní pískovcové skály různorodých tvarů. Některé jsou zvrásněné a některé připomínají palačinkový dort. Říká se jim „vějíře“ nebo „varhany“. Zajímavostí je působení sopečného magmatu na pískovec, a tím vznikly neobvyklé pěti a šestiboké sloupky dosahující výšky dvou až tří metrů.

Dutý kámen u Cvikova

Šustrova jeskyně

Během stezky narazíte na „Šustrovu jeskyni“. Nese název po jednom ze stavebníků nedaleké železniční tratě, která ale bohužel již neexistuje. Vaše kroky dále směruje zelený trojúhelník, což je znak vyhlídky. Pokračujte dál, někde je postavené i zábradlí, ale dávejte pozor, kam šlapete kvůli terénu.

Vyšlápnete několik schodů orámovaných překrásnými ojedinělými skalami, takže se budete cítit bezpečně. Než vystoupíte schody na vyhlídku, zaujme vás vytesaná busta básníka Theodora Körnera, který padl ve 22 letech během napoleonských válek.

Vyhlídka Karolínin odpočinek

A jste vysoko. Na nádherné vyhlídce, na Širokém kameni, kde jste obklopeni nezdolností skal, krásnými svěže zelenými stromy a malebným výhledem na okolní kopce. Dohlédnete na Ortel, Klíč, na Zelený vrch a na město Cvikov a na obec Drnovec. Pokochejte se již nedochovanými slunečními hodinami a také okolní přírodou.

Atmosféra skal, stromů i okolních kopců je nádherná i uklidňující, avšak zároveň zde určitě dobijete baterky. Takže neváhejte vyrazit do Lužických hor za malebným místem.

Pro koho není trasa vhodná?

Máte-li malé miminko, které vozíte v kočárku, tuto trasu vám bohužel nemohu doporučit. Pro kočárek ani pro odrážedla, koloběžky ani kola není vhodná.

Ubytování v okolí

Související:

Napsat komentář