Dva dny ve Slovinsku u jezera Bled a v hlavním městě Lublani

Slovinsko je zemí, kde najdete vyžití po všechna roční období. Je to země malá, ale zajímavá jak svými památkami, tak především svou čistou a nedotčenou přírodou. Země má také sjednocený vzhled domů, který je podobný rakouskému stylu bydlení.


Především kvůli krásné přírodě jsem si vybrala Slovinsko pro krátký víkendový výlet. Navštívila jsem městečko Bled, středověký hrad i jezero s kouzelným ostrovem uprostřed, které nesou stejné jméno.

Bled Slovinsko

Jak již výše uvádím, jedná se o městečko, středověký hrad a jezero s ostrovem uprostřed, vše se shodným jménem Bled. Na cestě k Bledu budete projíždět krásnou, neponičenou přírodou, kdy cestu lemuje průzračná řeka plná ryb.

Jezero Bled Slovinsko
Kostelíček na jezeru Bled ve Slovinsku

Nad jedním ze skalnatých břehů jezera se tyčí středověký hrad, který zdobí několik věžiček a cimbuří. Do některých z hradních vežiček lze vstoupit a rozhlédnout se po kouzelném okolí. Je nutno podotknout, že v letním počasí je výstup k hradu poněkud náročnější.

Uprostřed jezera se nechází barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 17. století, kam je možné se dostat zapůjčenou loďkou.

Co se týká samotného jezera Bled, může dosahovat hloubky až 30 metrů. Návštěvníci jezero využívají jak k projížďkám na loďkách, tak ke koupání. V okolí jezera je možnost krásných procházek po okolí.

Booking Bled

V okolí Bledu narazíme na lázně, a to v četném počtu, jelikož jezero Bled se nachází v oblasti hojného výskytu termálních vřídel a pramenů.

Lublaň – hlavní město Slovinska

Hlavní a největší město Slovinska Lublaň si získá snad každého, a to především svou promenádou podél řeky Lublaňka. Je to spíše městečko, než město, jelikož jeho počet obyvatel je přibližně stejný jako „naše“ Ostrava, avšak městečko s velkým charisma. Hned první věc, co mě zaujala při příjezdu do Lublaně, byla jízdní kola na každém rohu. S tak hojným používáním jízdních kol a jejich dostupností se můžeme setkat snad jen v Nizozemí.

Navštívila jsem také rozsáhlé trhy, nacházející se poblíž řeky Lublaňky, kde trhovci nabízí čerstvé ovoce, zeleninu, ale také své originální výrobky.

V těsné blízkosti centra města se nachází most, na jehož začátku ho střeží z každé strany jeden drak. Jedná se o symbol města na tzv. Trojmostí.

Lublaň Slovinsko - drak symbol města
Drak – symbol slovinského města Lublaň

Ubytování v Lublani