Dziwnówek Polsko – autem až k divokému Baltu


Výběr letošní dovolené nebyl jednoduchý, tolik krásných míst, co svět nabízí! Koho láká teplé moře a slunce, které si vás pomalu a jistě griluje, proč nezamířit na jih? Ale kam mají jet lidé, kteří se nechtějí jen grilovat na pláži, ale chtějí navštívit zajímavá místa a poznat nespoutanou přírodu? Zároveň by se občas rádi také smočili?

Pro takové dobrodruhy je Baltské moře tím pravým! Palmy tu nenajdete, ale zato nádherné a nekonečné písečné pláže, které lemují pobřeží Baltu.

Polský Balt - moře

Dziwnowek Polsko – dovolená v kempu u Baltského moře

My se vydali k polské straně do městečka s názvem Dziwnowek. Chtěli jsme jet autem, už jen z důvodu spousty vybavení do kempu, jako je stan, spacáky a nádobí. Abychom se příjemně vyspali, pořídili jsme si i nafukovací matraci. Cestu jsme naplánovali nezpoplatněnou, od nás z Dobrušky přes Zielona Gora okolo Gorzów Wielkopolski a stále na sever po rychlostní silnici E65. Nutno podotknout, že polské rychlostní silnice jsou ve velmi dobrém stavu a vyrovnají se i našim dálnicím. Těm lepším samozřejmě.

Jelikož jsme nikam nespěchali a užívali si samotné cesty, do cíle jsme přijeli přibližně po devíti hodinách (dle map by ale trasa měla trvat maximálně sedm hodin).

Camp Wiking

Předem jsme si vybrali kemp Wiking, který má na internetu velice dobré ohlasy a žádná negativa, dokonce získal hodnocení Mister camping v letech 2005 – 2016. Byli jsme si tedy jisti, že zklamaní být nemůžeme.

kemp viking dziwnowek

Přijeli jsme až kolem desáté večerní hodiny, tudíž byl kemp Viking plný a první noc jsme museli strávit v autě. Od rána jsme již čekali před kempem, až se uvolní první místa a my se budeme moci zabydlet. Fronta na kemp byla veliká, takže jsme se na řadu dostali asi po třech hodinách. Ale stálo to za to! Naše prvotní nadšení z kempu totiž neopadlo ani do odjezdu. Bylo tam totiž nádherně. Příště to chce rezervovat ubytování předem.

rezervujte ubytování

Celý kemp byl situován v borovém lese, všude vonělo jehličí a v dáli jsme slyšeli šumět moře! Pláž byla od kempu vzdálená 50 metrů, stačilo jen obléknout plavky a popadnout deku a byli jsme u vody. A co teprve „relaxační sprchy a wc“? Všude v umývárnách hrála příjemné hudba a čistota se tam dodržovala více, než kde jsme kdy viděli. Uklízečky nepřetržitě umývaly podlahy, doplňovaly toaletní papír, ubrousky a mýdlo.

V kempu byl také obchůdek a restaurace. Ceny v restauraci byly vyšší, jednou jsme si tam zašli na snídani ve stylu švédského stolu (která byla mimochodem výborná) a trochu se nám protočily panenky, ale co už, byla to přece dovolená.

Ostatní dny jsme si vařili v kuchyňce, která byla také velmi dobře uspořádaná a vybavená. Kromě dvou lednic, mrazáků a sporáku nechybělo ani kompletní nádobí, nože, příbory… dokonce i dřezy a veškeré vybavení na kuchání ryb.

Pokud byste raději na jídlo zamířili do města, výběr je veliký. V Dziwnowku naleznete mnoho restaurací, výbornou pizzerii a spousty přímořských stánků s rychlým občerstvením, kde jsou povětšinou hlavním pokrmem rybí speciality.

A co moře?

Náš první den v kempu jsme ihned zamířili k moři. Bylo krásně a slunečno, teploty nad 25°C a voda byla dle místních také teplejší než normálně, měla přibližně 20°C. Na pláži profukoval mírný větřík a v moři se tvořily vlny. V těch se dá opravdu řádit! Nakonec jsme u vody strávili pomalu celý den. Dokonce jsme se kromě koupání i opalovali. Klasická letní dovolená.

Polský Balt - moře

Na další dny jsme si naplánovali výlety. Chtěli jsme poznat trochu přírody a zároveň kultury.

Loděnice a rybářský přístav

Navštívili jsme rybářský přístav v městečku Dziwnow (asi 12 minut autem od Dziwnowku) a měli možnost nahlédnout do života rybářů. Nebyly tu žádné supermoderní lodě, nýbrž obyčejné, až řekla bych zastaralé rybářské lodičky a okolo nich se to hemžilo starými rybáři, kteří měli napilno. Někteří kuchali ryby, jiní opravovali loď nebo jen tak pokuřovali a povídali si. Ta atmosféra byla jedinečná. Kousek od přístavu jsme viděli vyplouvat výletní pirátskou loď, která byla slyšet již na dálku, hrála totiž pirátskou hudbu a přitom mířila s turisty na otevřené moře.

Pirátská loď v Polsku na moři

Kolobrzeg

K další návštěvě nám byl doporučován lázeňský Kolobrzeg, který nabízí mnoho kulturního a poznávacího vyžití. Z těch nejdoporučovanějších mohu jmenovat známý maják (Lighthouse Kolobrzeg), moderní molo dlouhé 220m a na konci dvouúrovňové, lázně a také prohlídka rašelinových dolů. V Kolobřehu najdete také oceanárium, muzeum zmenšenin, muzeum minerálů a spousty dalších muzeí.

Nespoutaná příroda

Příroda u Baltského moře má své kouzlo. Na každém kroku naleznete borovicové lesy, které jsou ohraničeny nádherným bílým pískem. Borovice mnohdy zasahují až na pláž a vytvářejí dokonalou scenérii společně s rozbouřeným mořem, které je bičováno severským větrem.

Při naší dovolené jsme si stále více uvědomovali, že ačkoliv je Baltské moře studenější, má své kouzlo a příroda, která se okolo něj nachází, nás dokáže uchvátit víc, než kdybychom byli v teplých krajích.

Dziwnówek a okolí – ubytování u moře