Edinburgh – skotské město plné přírody

Město Edinburgh představuje hlavní město Skotska, země, jež si opět s hrdostí vydobyla svou, alespoň částečnou, nezávislost. Po 300 letech sporů s britskou vládou byl v Edinburghu k velké radosti snad všech Skotů zřízen parlament, a město tak dovršilo svou roli  jakéhosi symbolu skotských dějin.


Edinburgh – stručné informace

Přestože je největším městem Skotska Glasgow, nic to nemění na tom, že Edinburgh spolu s regionem Lothians odjakživa tvoří centrum této divoké a nespoutané země. A stejně jako mnohá další slavná města má i Edinburgh svou přezdívku – říká se mu ,,Athény severu“. Vděčí za ni své skvělé poloze v ústí řeky Forth v kombinaci s jedinečnou dochovanou architekturou. Není tedy divu, že se město zařadilo na seznam světového dědictví UNESCO – tedy konkrétně jeho části Staré a Nové město, na něž se teď podíváme zblízka.

Staré město je tvořeno labyrintem středověkých uliček, ve kterém je duch minulosti stále přítomný. Nezaměnitelnou atmosféru dotvářejí hospůdky, kavárny a restaurace, tato část města je proto oblíbeným cílem turistů.

Skotsko ubytování a zájezdy

Rezervujte ubytování v Edinburghu

Vybírejte zájezdy do Skotska

Hrad Edinburgh a další památky ve městě

Nejvíce turisticky navštěvovaná památka, která se majestátně tyčí nad městem Edinburgh. Hrad původně sloužil coby sídlo skotské královny Marie a možná díky tomu je velmi dobře zachovalý. Projít si zde můžete četné výstavy, nebo využít služeb průvodce a nově i audioprůvodce. Mezi muzea umístěná uvnitř hradu se řadí Národní vojenské muzeum, jehož expozice dokumentuje historii i současnost skotských vojsk, v Korunním domě vás pak oslní krása skotských korunovačních klenotů. Návštěvníkům je přístupné i sklepení hradu, které působí poněkud pochmurně, jde totiž o bývalé vojenské vězení, což dokládají nápisy a kresby na zdech vytvořené dávnými vězni.

Hned u hradu začíná asi nejkrásnější ulice ve městě, Královská míle, která si i přes množství kýčovitých obchodů se suvenýry stále uchovává svou vznešenost. Její části se jmenují různě, a pokud se tedy neztratíte (což se snad nestane, protože ulice vede pořád rovně), můžete po ní kolem St. Giles Cathedral, kostela Tron Kirk a Skotského parlamentu dojít až k paláci Holyroodhouse.

Tento palác je majetkem britské královské rodiny, takže pokud je zde královna nebo nějaký její příbuzný přítomný, prohlídky se nekonají. A přijít o možnost prohlédnou si interiér paláce by byla věčná škoda, neboť jsou místnosti vyzdobeny úchvatnými olejomalbami, historickým nábytkem a hlavní atrakcí je pak postel královny Marie Stuartovny, na níž málem potratila své dítě, budoucího krále Jakuba VI.

Na jih od Královské míle vede další ulice s nezaměnitelným kouzlem středověku, a tou je Victoria Street. Ta končí na náměstí Grassmarket, kde se v minulosti konaly popravy, dnes na něm najdeme typicky skotské hospody.

Nové město vlastně není tak úplně nové, jeho historie totiž sahá ,,jen“ do 19. století. Tato část Edinburghu se vyznačuje klasicistní architekturou, ulicemi uspořádanými do pravoúhlého systému a  těmi nejlepšími britskými výtvarnými galeriemi.

Oblíbeným rekreačním místem obyvatel Edinburghu jsou zahrady na jižní straně ulice Princess Street. Zahrady se dělí na dvě části – Západní a Východní. V Západních zahradách můžeme obdivovat např. Rossovu zlatou fontánu, kostel sv. Jana s působivým interiérem, či Skotsko – americký válečný památník postavený na počest Skotů bojujících v 1. světové válce. Východní zahrady ožívají hlavně v období Vánoc, kdy tu lidé navštěvují kluziště, pouťové kolo a vánoční trhy.

Z Východních zahrad je to coby kamenem dohodil ke Scottovu památníku, vybudovanému k poctě nejslavnějšímu skotskému spisovateli Walteru Scottovi (autor románů Ivanhoe, Waverley). 61 metrů vysoký památník poskytuje úžasný výhled na centrum města. Nicméně výhled na celé město i se zálivem Firth of Forth a Ochil Hills na severozápadě nabízí kopec Calton Hill, na kterém bylo plánováno postavit národní památník, jakýsi ,,edinburský parthenon“, ale projekt ztroskotal a tak tu dodnes stojí pouze oprýskané dórské sloupy, mimo nich tu lze obdivovat také Nelsonův památník a městskou hvězdárnu.

Muzea a galerie v Edinburghu, která byste měli navštívit

The Scotch Whisky Experience na Královské míli

Milovníkům skotské nemusíme určitě připomínat, že se jedná o muzeum pravé skotské whisky, jehož součástí je i whisky bar a skotská restaurace.

Real Mary King´s Close (ulice Warriston´s Close)

Expozice pojednává o temné kapitole historie města, kdy jeho nejchudší obyvatelé nakažení morem umírali zavření v karanténách, nad kterými byly postaveny síně City Chambers. Strašidelná prohlídka seznamuje s životními podmínkami těchto ubožáků.

Národní skotské muzeum (Chambers Street)

Výstava dokumentuje kompletní dějiny Skotska od pravěku po současnost.

Národní skotská galerie a Královská skotská akademie (ulice The Mound)

Jsou v nich uložena ta nejlepší díla skotského umění, obě budovy jsou spojeny rozšířenou chodbou Weston Link, ve které jsou i restaurace.

Královská botanická zahrada (ulice Inverleith Row)

V deseti velkých sklenících vegetují rostliny ze všech koutů světa; nejlepší doba pro návštěvu je jaro, kdy zde všechno kvete.

Edinburgh MHD

Co se týče edinburské městské hromadné dopravy, nejlepším řešením je autobus, celodenní jízdenka platná následujících 24 hodin umožňuje cestovat autobusem neomezeně. Možné je také využít taxíku, po městě jezdí buď klasické černé vozy, které stačí jen odmávnout přímo na ulici, nebo levnější taxíky soukromé, které je nutné si předem objednat po telefonu.

Pokud jedete na delší dobu, důrazně doporučujeme využít nabídky tzv. RIDAPASS. Tato karta Vás opravňuje k neomezenému využívání MHD v Edinburghu a také k transferu z letiště. Více info na https://www.lothianbuses.com/

Transfer z letiště

Dopravu z letiště taktéž zajišťuje taxi, levnější variantou jsou autobusy Airlink, které z letiště odjíždí každých 10 minut. Autobus č. 35 jezdí do města každých 15 – 30 minut, zato cesta trvá asi hodinu. Další možnosti transferu z letiště do Edinburghu naleznete zde https://www.edinburghairport.com/.

Nákupy v Edinburghu

Chcete-li si v Edinburghu vyrazit na nákupy, doporučujeme ulici Multrees Walk, v níž kdysi sídlily banky a podobné instituce, které teď nahradily módní butiky. Město se může pyšnit i tím, že se v něm nachází i jeden z mála slavných obchodů Harvey Nichols mimo Londýn.

Kulturní akce v Edinburghu

Nejvíce kulturních akcí se v Edinburghu koná v létě, např. vyhlášený Mezinárodní edinburský filmový festival, ale město má co nabídnout i v jiná roční období. Pro všechny turisty je jistě atraktivní  skotská hudba či tradiční tanec ceilidh. Pravidelné večery tohoto tance se konají třeba v Queen´s Hall na Clerk Street, podrobnosti na www.thequeenshall.net.

Škoda je, že většina návštěvníků Edinburghu po celou dobu pobytu vůbec neopustí město a přichází tak o hodně, protože regiony obklopující Edinburgh, souhrnně nazývané Lothians, jsou bohaté na přírodní i kulturní pamětihodnosti. Tak například ve Východních Lothians, konkrétně v East Fortune se naléze stará letecká základna, ve které je dnes umístěno Národní letecké muzeum. Jeho hlavním lákadlem je letadlo Concorde, jehož vnitřek je možné si prohlédnout, se svými zážitky se podělí i někdejší piloti a cestující. Muzeum je domovem pro stařičký Spitfire z 2. světové války a bombardér Vulkán, jenž kdysi nouzově přistál v Brazíli a díky probíhající válce o Falklandy tak způsobil poprask na politické scéně.

Krajina Lothians je také ,,posetá“ středověkými hrady a výborně se hodí pro pěší turistiku nebo vyjížďky na koni, během těchto výletů se můžete zastavit i v některé z malebných vesniček, kde na vás dýchne atmosféra starých časů.

Příroda

Nemohu si odpustit rozepsat se více o přírodě, protože té je v Edinburghu skutečně bohatě, není to žádné město, kde byste zoufale hledali kousíček zeleně.

Jako krále místních přírodních celků vidím Holyrood Park, naprosto úchvatné místo, navíc doslova přiléhající k historickému centru města a natolik obrovské, že byste se zde mohli procházet od úsvitu do soumraku a pořád by to bylo málo.

edinburgh holyrood park athurs seat

Edinburgh Skotsko – výlety

Ze své zkušenosti doporučuji i večerní výlet s pohledem na noční město za odměnu po výšlapu na Arthur’s Seat, nejvyšší bod celého parku. Jen pak člověk musí pořádně napínat zrak a koukat se pod nohy, protože spousta pádů by tady pro vás mohla být posledním, a na to je snad i tak nádherné místo málo nádherné.

TIP: Jaká byla dovolená autem po Skotsku.

Tím však příroda v Edinburghu nekončí, můžete si za hezkého počasí vyrazit do piknikového Meadows Park, případně si vyjít menší kopec na Calton Hill, kde máte jak řadu monumentů, tak i krásné vyhlídky všude okolo.

edinburgh meadows park

Dle mého názoru je zcela zbytečné platit si vstupné na tamní věž – na to máte krásných vyhlídkových míst v celém Edinburghu habaděj a z věže to není o nic lepší.

edinburgh calton hill

Pokud vás už taková místa ale omrzí a chcete raději oázu klidu a útulna, vyjděte či vyjeďte si jen o něco málo z centra dál do Royal Botanic Gardens, do kterých se dostanete až na viktoriánské skleníky zcela zdarma a můžete se tu přes léto libovolně procházet do 18.00 tamního času.

edinburgh royal botanic gardens

Turisté sem sice také chodí celkem dost, ale v celém prostoru se to víceméně rozptýlí, a tak si najdete i řadu míst, kde se schovat například s knížkou či si prostě jen na chvíli odpočinout od ruchu města.

To se vám nakonec poštěstí i v blízkosti kanálu (a ne, nemyslím tím žádnou smrdutou stoku, u které byste byli sami jen z důvodu šířícího se zápachu) Water of Leith – krásná místa najdete zejména okolo Dean Village, a to ať už se podél kanálu vydáte do směru od centra města, kde začíná tzv. Water of Leith Walkway, nebo na opačnou stranu, při které najdete najdete kupříkladu zajímavý monument St Bernard’s Well a několik laviček k příjemnému odpolednímu posezení.

edinburgh water of leight walkway

A je vám to pořád málo? Vyražte na Pentlands, které najdete hned za městem. Jsou to krásné kopce (pro Skoty kopce, pro nás už málem hory), kde se můžete procházet klidně několik dní a kromě mnoha dalších výhledů získáte i ten na opravdu celé město!

Jen na jednu věc při plánování výletů v Edinburghu nezapomínejte:

edinburgh irsko

Autor: Eliška Fleischmannová

Napsat komentář