Edinburgh – skotské město plné přírody


Nemohu si odpustit rozepsat se více o přírodě, protože té je v Edinburghu skutečně bohatě, není to žádné město, kde byste zoufale hledali kousíček zeleně.

Jako krále místních přírodních celků vidím Holyrood Park, naprosto úchvatné místo, navíc doslova přiléhající k historickému centru města a natolik obrovské, že byste se zde mohli procházet od úsvitu do soumraku a pořád by to bylo málo.

edinburgh holyrood park athurs seat

Edinburgh Skotsko – výlety

Ze své zkušenosti doporučuji i večerní výlet s pohledem na noční město za odměnu po výšlapu na Arthur’s Seat, nejvyšší bod celého parku. Jen pak člověk musí pořádně napínat zrak a koukat se pod nohy, protože spousta pádů by tady pro vás mohla být posledním, a na to je snad i tak nádherné místo málo nádherné.

TIP: Jaká byla dovolená autem po Skotsku.

Tím však příroda v Edinburghu nekončí, můžete si za hezkého počasí vyrazit do piknikového Meadows Park, případně si vyjít menší kopec na Calton Hill, kde máte jak řadu monumentů, tak i krásné vyhlídky všude okolo.

edinburgh meadows park

Dle mého názoru je zcela zbytečné platit si vstupné na tamní věž – na to máte krásných vyhlídkových míst v celém Edinburghu habaděj a z věže to není o nic lepší.

edinburgh calton hill

Pokud vás už taková místa ale omrzí a chcete raději oázu klidu a útulna, vyjděte či vyjeďte si jen o něco málo z centra dál do Royal Botanic Gardens, do kterých se dostanete až na viktoriánské skleníky zcela zdarma a můžete se tu přes léto libovolně procházet do 18.00 tamního času.

edinburgh royal botanic gardens

Turisté sem sice také chodí celkem dost, ale v celém prostoru se to víceméně rozptýlí, a tak si najdete i řadu míst, kde se schovat například s knížkou či si prostě jen na chvíli odpočinout od ruchu města.

To se vám nakonec poštěstí i v blízkosti kanálu (a ne, nemyslím tím žádnou smrdutou stoku, u které byste byli sami jen z důvodu šířícího se zápachu) Water of Leith – krásná místa najdete zejména okolo Dean Village, a to ať už se podél kanálu vydáte do směru od centra města, kde začíná tzv. Water of Leith Walkway, nebo na opačnou stranu, při které najdete najdete kupříkladu zajímavý monument St Bernard’s Well a několik laviček k příjemnému odpolednímu posezení.

edinburgh water of leight walkway

A je vám to pořád málo? Vyražte na Pentlands, které najdete hned za městem. Jsou to krásné kopce (pro Skoty kopce, pro nás už málem hory), kde se můžete procházet klidně několik dní a kromě mnoha dalších výhledů získáte i ten na opravdu celé město!

Jen na jednu věc při plánování výletů v Edinburghu nezapomínejte:

edinburgh irsko

Autor: Eliška Fleischmannová

Skotsko ubytování a zájezdy

Rezervujte ubytování ve Skotsku

Vybírejte zájezdy do Skotska

Napsat komentář