Egypt a Marsa Alam – ráj pro šnorchlující nadšence

Egypt – napadne vás jen levná dovolená u moře s all inclusive? To je rozhodně příliš zjednodušující! Letovisko Marsa Alam není tak hojně naštěvované jako Hurghada, ale stejně jako jeho větší konkurent nabízí zážitky vskutku královské.


Marsa Alam Egypt

Letovisko Marsa Alam má svoje letiště a první hotelové komplexy jsou od něj takřka na dohled. Dobrou volbou je hotel, který je umístěn v zátoce, a to jednak proto, že se budete koupat v klidném moři teplém jako vana, a mělkou vodou si snadno doplavete ke krásným korálovým ostrůvkům. Zdatnější plavci si mohou zaplavat až na hranici útesu, kde kolem vás plavou nebojácné rybičky a z ohromného přechodu útesu v neproniknutelnou hlubinu se vám zatočí hlava. Nejlepší podívaná je ráno, když je moře ještě klidné.

Egypt Marsa Alam
Moře v oblasti Marsa Alam

Pokud chytnete příznivý vítr, některé hotelové komplexy nabízí výuku kitesurfingu. Usměvaví instruktoři se zaručují, že kitovat naučí každého. Večer se můžete vydat utrácet do přeplněných obchůdků v Port Ghalib, což je komplex hotelů, restaurací a obchodů v přístavu nedaleko letiště. Koupíte tu všechno od exotického koření po Gucci kabelku.

Za ohromující egyptskou historií

Abyste se dostali na dosah neuvěřitelným egyptským památkám, musíte se dostat blíže k Nilu, srdci celé země. Z letiště se za zhruba 5 hodin cesty dostanete do města Luxor, kde se nachází obrovský chrámový komplex. Karnacký chrámový komplex je velmi zachovalý, na obrovských sloupech najdete symbolické rytiny a tzv. kartuše, tedy jméno ve zdobném rámu, které zajišťuje magickou ochranu nositele jména. Pokud uvidíte obíhat lidi kolem podivné placaté sochy na vysoké podestě, vězte, že neblouzní z horka, ale obcházením kolem mocného skarabea si přivolávají zdraví a peníze.

Egypt Luxor
Sfingy lemující vstup do chrámu v Karnaku
Sfingy chrám Karnak Luxor Egypt
Seznamte se, skarabeus. Nepřehlédněte ho, přinese vám zdraví a peníze

Zádušní chrám královny Hatšepsut vás ohromí svou neporušeností, čemuž vděčí profesionální práci restaurátorů a archeologů, kteří zničenou stavbu objevili. Královna zhlíží z vrchního patra chrámu s typickou bradkou, která jí propůjčovala stejnou královskou důstojnost jako jejím mužským předchůdcům. Její mumie se nalezla v Údolí králů, kam byli ukládáni zemřelí panovníci.

Na základní vstupenku můžete navštívit tři bohatě zdobené hrobky, kde se můžete kochat pouze pohledem a čočku fotoaparátu musíte nechat zavřenou. Nevynechejte hrobku velkého panovníka Ramesse II., která vás přenese do jiného světa. Čekají vás dlouhé chodby hloubené do skal a barevné mýtické výjevy všude kolem vás na stěnách i stropě.

Královna Hatsepsut Egypt
Královna Hatšepsut, kyprá dáma s bradkou, ale hlavně silná panovnice na trůnu a její zádušní chrám

A na závěr pár tipů a postřehů. Cestování na exponovaná turistická místa se zdá být bezpečné, cesty pouští jsou střeženy hlídkami, při vstupech na památky vás zaměstnanci kontrolují a procházíte bezpečnostním rámem. Vlezlých prodejců, kteří vám strkají falešné papyry a alabastrové sošky přímo do ruky, si vůbec nevšímejte. Spalující horko k poušti patří, tak se jím nenechte otrávit a raději se kochejte při setkáním s tisíce let starou kulturou.

Zájezdy do Egypta do Marsa Alam

Související recenze zdejších hotelů:

Napsat komentář