Eibsee – ledovcové jezero v Německu


Jezero s průzračně tyrkysovou vodou, se spoustou malých zátok a ostrůvků, nad kterými se tyčí hora Zugspitze. To je Eibsee, ledovcové jezero nacházející se na jihu Německa. Z Prahy se sem dostanete zhruba po pěti hodinách cesty autem a zaparkovat se dá přímo u něj.

Jezero Eibsee

Kolem dokola vede písčitá stezka, která má necelých 7 kilometrů. Je dostatečně široká, pohodlná i pro cyklisty a vhodná i pro procházku s kočárkem. Začátek stezky je přímo na parkovišti u jezera. Nejhezčí částí okruhu je rozhodně severní strana jezera, která nabízí výhledy na ostrůvky a horu Zugspitze.

Celý okruh kolem jezera se dá zvládnout pohodovou chůzí se zastávkami zhruba za tři hodiny. Doporučuji si ale vyhradit více času, pokud se chcete vykoupat, vyfotit nějaké fotky a občas jít prozkoumat břehy jezera i mimo stezku. To můžu jen doporučit, jelikož hlavní okruh nevede celou dobu po břehu jezera. Když z něj odbočíte, často narazíte na malé pláže zcela pro vás, umožňující výhledy na ostrůvky, které byste ze stezky neměli šanci vidět. Stačí se vydat po některé z mnoha malých cestiček odbočujících z hlavní stezky, které vás zavedou na břeh jezera se skvostným výhledem.

My jsme zde při naší návštěvě strávili podvečer, kdy jsme zhruba kolem 19. hodiny přijeli na parkoviště a stihli jsme za světla obejít celé jezero včetně koupání. Západ slunce u jezera byl krásný.

Pak jsme přespali na nedalekém odpočívadle v autě a ráno vyrazili opět k jezeru na východ slunce. Přivstat si se vyplatilo, jelikož jsme u jezera potkali za celou dobu asi jen tři další fotografy a dva spáče zavěšené mezi stromy v hamakách.

Kempování je ale přímo u jezera zakázáno.

Moc lidí zde nebylo ani ráno, ani večer, ale podle počtu aut, které jsme při našem příjezdu potkávali v protisměru, lze odhadnout, že přes den zde bude docela plno. Naštěstí je tu skryto spoustu míst, kam se můžete ztratit a vychutnat si toto kouzelné místo sami pro sebe.

Přímo u jezera najdete parkoviště, zastávku autobusu, stanici vlaku a lanovky, hotel a dvě restaurace. Funguje zde i půjčovna lodiček a šlapadel. Větší pláž najdete na jižním břehu, ale není problém se vykoupat i mimo tuto pláž. Většina pláží je kamínková, takže pokud berete menší děti nebo vám kamínky vadí, je lepší přibalit si boty do vody.

Parkování

Co se týče poplatku za parkování, parkovné je rozděleno do dvou tarifů. Od 5 do 9.30 zaplatíte za hodinu parkování 2 €, od 9.30 stojí parkování na čtyři hodiny 5 €, každá další hodina potom jedno Euro. Pokud chcete za parkovné ušetřit, můžete zkusit zaparkovat na jednom ze dvou odpočívadel cestou na Eibsee. Tato odpočívadla jsou ale obvykle přes den dost zaplněná.

Pokud nemáte k dispozici auto, můžete se k jezeru vydat vlakem nebo autobusem. Hromadná doprava jezdí z městečka Grainau a Garmisch-Partenkirchen. Grainau je od jezera vzdálené pět kilometrů.

V případě, že budete mít štěstí na hezké počasí, můžete se nechat vyvézt lanovkou od jezera na horu Zugspitze. Jedná se o nejvyšší horu Německa, která nabízí výhledy na rakouskou stranu a také na jezero Eibsee. My jsme vrchol hory nenavštívili kvůli obláčku, který seděl přesně nad vyhlídkovým místem. Za cestu lanovkou nahoru a zpět zaplatí dospělý 48 €. Kromě lanovky můžete využít vlak na druhou stranu této hory. Nástupním místem je opět parkoviště přímo u Eibsee.

Když se k jezeru vydáte a budete mít více času, za návštěvu v okolí stojí třeba rakouský lanový most Highline 179, který je zavěšen nad údolím mezi dvěma zříceninami ve výšce 114 metrů. Se svou délkou 408 metrů je nejdelším podobným mostem na světě. Nedaleko Eibsee je i oblíbený zámek Neuschwanstein a městečko Füssen. I pokud najdete čas pouze na návštěvu jezera, určitě nebudete litovat. Je to dechberoucí místo, které stojí za to vidět.

Fotogalerie

Napsat komentář