Elba – třetí největší italský ostrov


Elba je bez pochyby jeden z nejkrásnějších ostrovů Evropy a jako turistický cíl má mnoho co nabídnout. Stejně tak jako oblíbené letovisko ostrova – Marina di Campo. Je to nádherný záliv s bílou písčitou pláží, odkud se i pěšky bez auta dostanete na spoustu zajímavých míst.

Možností ubytování je v tomto městě nespočet od kempování ve stanu, přes soukromé apartmány, až po luxusní 5hvězdičkové hotely. My jsme byli v klimatizovaném karavanu v kempu Ville degli Ulivi.

Camping Ville degli Ulivi

Velký, krásný a plně vybavený kemp. Spousta udržované zeleně, která vytváří nejen příjemný stín, ale také navozuje atmosféru exotické dovolené. Je zde několik sportovních ploch, bazén, wellness, fitness, plácek na grilování, dětské hřiště a dokonce i hřiště pro psy. Pro celý kemp jsou k dispozici pouze dvě budovy se sociálním zařízením, ale pokud budete mít ubytování typu mobilhome a výš, nemusí vás to trápit, protože tam je WC vlastní. Musím vyzdvihnout především pořádek a hygienu v celém kempu, která je opravdu špičkově udržovaná po celý den i noc.

Camping Ville Degli Ulivi Elba
Camping Ville Degli Ulivi Elba

Samozřejmě jedete na Elbu kvůli památkám, přírodě a zážitkům, a tak nezůstanete jen v místě ubytování, i kdyby bylo sebelepší. Marina di Campo je díky skvělé poloze ideální na válení se celý den na pláži, i na procházky okolo pobřeží. Večer je samozřejmostí projít se po promenádě až k osvětlenému přístavu, kde se nachází spousta restaurací a barů. A pokud hledáte víc, zde je několik tipů na výlety.

Plavba lodí na ostrov Pianosa

Pokud jste na Elbě, je tento výlet nezbytností. Kde jinde se snoubí divoká příroda národního parku s tajemnými historickými budovami, které v minulosti sloužily jako vězení pro ty nejhorší italské mafiány, a s plážemi připomínajícími Karibik.

Ostrov Pianosa písčitá pláž
Písčitá pláž na ostrově Pianosa

Už jen z informace, že zde mohou kotvit pouze dvě lodě denně s maximálním počtem 300 návštěvníků, a to na zvláštní povolenku ústředí národního parku, mi bylo jasné, že nepůjde o tuctový cíl plavby. Strávili jsme zde 5 hodin, a i když je volně přístupná jen malá část ostrova (zbytek pouze za doprovodu průvodce), byl to krátký čas. Nedalo se dosyta nabažit urbex atmosféry ani krásné exotické pláže. Na tomto ostrově se doslova zastavil čas a vy se nebudete chtít vrátit.

Bývalé vězení na ostrově Pianosa
Bývalé vězení na ostrově
Bývalé vězení na ostrově Pianosa 2
Vězení mělo vysoké hradby kolem dokola

Elba zajímavosti

Túra na horu Monte Perone

Přímo z Marina di Campo trvá cesta pěšky na 630 metrů vysokou horu přes 3 hodiny a budete mít v nohách více než 12 kilometrů, ale nebudete litovat. Po cestě vás čekají nádherné výhledy na moře, panenská příroda toskánských lesů a pár historických památek, o které byste se připravili, kdybyste zvolili kratší 8km úsek, který zabere pouhé 2 hodiny.

Výhled z Monte Perone
Výhled z Monte Perone

Což by byla škoda, protože zřícenina obranné věže Torre di San Giovanni je častou dominantou panoramatických fotografií Marina di Campo a nesmí chybět ani ve vašem fotoaparátu.

Zřícenina obranné věže Torre Di San Giovanni Elba
Zřícenina obranné věže Torre Di San Giovanni na Elbě

Když půjdete dál po hlavní cestě, objevíte zanedlouho trosky farního kostela Pieve di San Giovanni in Campo.

Trosky farního kostela Pieve di San Giovanni In Campo Elba
Trosky farního kostela Pieve di San Giovanni In Campo

Až se nabažíte atmosféry 12. století plné bohoslužeb, půjdete dál a za hodinu jste na vrcholu hory Perone. Tam vás čeká dřevěná vyhlídka, která za odměnu nabídne ještě úchvatnější pohledy na Marina di Campo, než jste mohli vidět doposud. Zdatnější horalové mohou pokračovat 4,5 km na Monte Capanne vysokou 1019 metrů, kam dorazí asi za hodinu a půl. Ostatním, kterým stačí 15km výšlap s převýšením přes 600 m, doporučuji sejít zkratkou do malebného města Sant’Ilario a svézt se zpět do Marina di Campo autobusem.

Pláž Spiaggia di Fonza

Kamenitá pláž v zátoce, ke které se dostanete nenáročnou procházkou po levém pobřeží. Moře tady má vstup velmi pomalý a postupný, což způsobuje, že je celé zbarvené do tyrkysových odstínů.

Spiaggia Di Fonza - pláž Elba
Pláž Spiaggia Di Fonza

Kromě toho a většího klidu zde nenajdete ale nic. Důvod, proč je tento výlet speciální, je právě cesta, kterou se do cíle dostanete. Necelou hodinu jdete pořád podél skalnatého pobřeží s útesy a divokou přírodou, což vám zajistí dechberoucí výhledy. Nádherné fotografie jsou už jen cenným bonusem na tomto zážitku.

Skalnaté pobřeží ostrov Elba
Skalnaté pobřeží ostrova
Skalnaté pobřeží ostrov Elba 2
Jsou místa, kde se koupat asi nechcete

Závěrem můžu doporučit návštěvu nedalekých pláží Galenzana, Fetovaia, nebo Procchio, která je přímo na druhém konci Elby a vy tak projdete ostrovem skrz za necelou hodinu. Za zmínku stojí také trhy, které se konají každou středu. Zde si můžete zakoupit lokální výrobky, potraviny i suvenýry. Tohle všechno je jen zlomek toho, co můžete na Elbě objevit a zažít. Já cestu na tento ostrov vřele doporučuji a vím určitě, že se sem budu ráda a opakovaně vracet.

Ostrov Elba Napoleon

Wikipedie praví, že Elba se 3. května 1814 stala prvním ostrovem, na nějž se uchýlil do nuceného exilu Napoleon Bonaparte po vynucené abdikaci a podepsání Smlouvy z Fontainebleau. Byl jmenován císařem ostrova, na kterém bylo vyhlášeno Knížectví Elba a měl k dispozici osobní gardu čítající 700 mužů. Vládcem ostrova však byl pouze formálně, neboť v okolních vodách hlídkovaly britské lodě. Během svého pobytu provedl Napoleon na ostrově řadu ekonomických a sociálních reforem, které vedly ke zlepšení životních podmínek obyvatel. Navrhl také vlajku ostrova: bílou s červeným pruhem a třemi zlatými včelami. Napoleon pobýval na Elbě 9 měsíců a 21 dnů; 26. února 1815 uprchl zpět do Francie.

Elba dovolená autem

Zajímá vás, jak se dostat na Elbu? Cesta autem je celkem dlouhá, z Prahy je to do města Piombino 1175km a zabere vám to cca 12hodin a 30 minut.

Trasa:

  • Praha
  • Plzeň
  • Řezno
  • Mnichov
  • Innsbruck
  • Bolzano
  • Modena
  • Boloňa
  • Florencie
  • Piombino

Odtud jede dále trajekt na ostrov Elba.

Trajekt na Elbu

Jeden trajekt jede do letoviska Cavo, to je nejblíže Itálii. Délka jízdy cca hodinu a trasa 18 km.

Druhý jede do Portoferraio hodinu a půl a je to vzdáleno 28 km.

Aktuální ceny zjistíte na directferries.cz

Elba ubytování (booking)

Související články: