Emilia-Romagna. Italský region plný památek a dobrého jídla


Zajímavým způsobem, jak během pár dní navštívit významné památky, vykoupat se v moři a trochu poznat i život místních, je vydat se do regionu Emilia-Romagna v severovýchodní části Itálie.

Emilia-Romagna leží v rovinaté pádské nížině a je jedním z nejbohatších regionů Itálie. Právě z této oblasti pochází speciality jako je mortadella, lasagne, či parmská šunka. Zdejší nížina s dobrou silniční sítí také dělá dopravu po regionu relativně rychlou. Nezáleží tedy na tom, jestli se ubytujete v některém z autentických městeček ve vnitrozemí, v přímořském letovisku nebo ve větším městě s bohatou historií. Památky a zajímavá místa najdete po celém regionu.

Emilia Romagna – nejlepším výchozím bodem je vnitrozemí

Jste-li nadšenci do historie, pak si v tomto severovýchodní regionu Itálie opravdu přijdete na své. Snad v každém městečku najdete nějaký kostelík, významnou budovu nebo umělecké dílo, které zaujme svou minulostí. Budete-li se navíc držet ve vnitrozemí, poznáte o něco více i každodenní život Italů. Nicméně fotky krásných přírodních scenerií si odtud nepřivezete.

Emilia Romagna Itálie

Pokud zatoužíte i po přírodních krásách, které si v tomto „placatém“ regionu příliš neužijete, stačí se vydat kousek za jeho hranice. Přibližně hodinu cesty dolů od Bologni leží Florencie a už po cestě do této romantické italské metropole, můžete obdivovat vznešenost Apenin i krásy Toskánska s malebnými kopci a vzrostlými cypřiši.

Emilia Romagna Itálie 4

Ve Florencii si pak můžete prohlédnout díla významných italských malířů nacházejících se v bazilice Santa Croce, San Lorenzo a dalších kostelech. Rozhodně nemiňte Akademii, kde najdete i Michelangelova Davida.

Bologna památky i za dobrým jídlem

Útulná Bologna určitě stojí za vícedenní výlet, protože nabízí nejen památky, ale také příjemné procházky četnými podloubími, posezení v kavárnách a rychlé navyknutí zdejšímu pozitivnímu životu. Díky nejstarší evropské univerzitě je to pulzující město plné studentů, které je pověstné i svou kuchyní. Můžete se vydat po trase Bologna Walking Food Tour a Bolognu v podstatě ochutnat – od sýrů až po zmrzlinu. Navštivte také obrovskou baziliku San Petronio, středověké věže Asinelli a Garisenda nebo Palazzo dell´Archiginnasio, kde původně univerzita sídlila.

Historická Ravenna

Ve východní části regionu zaujme především Ravenna, která byla hlavním městem západořímské říše. Dnes tady najdete důležité historické památky a zejména velké množství nádherných mozaik, kterými je město proslulé. Můžete si je prohlédnout například v basilice San Vitale. Navštivte také mauzoleum Gally Placidie nebo hrobku Dante Alighieriho.

Emilia Romagna Itálie 2

Úchvatné San Marino

Nádherné výhledy do daleka se vám však naskytnou z nejstarší evropské republiky San Marino, která leží na hoře Monte Titano a obklopují ji tři pevnosti. Do centra je lepší se nechat vyvézt lanovkou, protože cesta nahoru je prudká a ne všude jsou chodníky. Nahoře si však užijete nejen opravdu úchvatné výhledy, ale také spoustu krámků a návštěvu oněch pevností nebo Basiliky San Marino.

Emilia Romagna Itálie 3

Do Rimini nejen za koupáním

I přímořská letoviska v oblasti nabídnou víc než jen proslulé rozsáhlé písečné pláže s aquaparky, zábavnými centry a rušným nočním životem. V největším italském letovisku Rimini můžete obdivovat barvy města ze starého Tiberiova mostu (21 př. n. l.), římský oblouk Arco d´Augusto nebo kostel Tempio Malatesta, kde najdete fresky od Piera della Francesca. Zajímavá je i rybářská čtvrť s barevnými domečky, která přímo zve k procházkám podobně jako největší městský a udržovaný park Parco XXV. Aprile.

Emilia Romagna Itálie 5

A přestože i v hojně navštěvovaném lázeňském Riccione toho můžete poznat také daleko více než jen široké pláže a rušné korzo, nenabídnou vám tato dovolenková střediska prožitek autentičnosti Itálie. Masový turismus tady zcela přebil kouzlo původní atmosféry rybářských městeček.

Ubytování (booking) Emilia Romagna Itálie