Sjíždění Vltavy Vyšší Brod – Český Krumlov


V létě o prázdninách jsme vyrazili s partou přátel na vodu, naše expedice Vltava začíná.

Sjíždění Vltavy – Vyšší Brod – Český Krumlov – Boršov nad Vltavou

Cesta autem z Litoměřic v Severních Čechách sice trvala pár hodin, ale když máte kolem sebe skvělé lidi, tak to vždy velmi rychle uteče. Do Vyššího Brodu, odkud většina vodáků Vltavu sjíždí (a před lety jsme zde byli na rodinné dovolené v Pensionu Adam v nedaleké obci Horní Planá), jsme dorazili bez problémů, auta nechali také zde, lodě jsme již měly zamluveny a tak stačilo jen zaplatit a pro nás 8 si 5 lodí převzít.

Většina z naší skupiny jsme jeli vodu poprvé, takže v několika prvních kilometrech nebyla nouze o pády do vody, jak se ve vodácké hantýrce říká „udělat se“ :)

Já jel na lodi s Mírou (ano s velkým M, ono po zjištění, kolik barů a hospod u řeky je, jsem byl rád, že jedu s ním :D) a na dalších lodích jela hlavně jeho rodina, včetně táty, strýce, dvou bratranců, švagra a ještě jednoho kamaráda.

Nejvíce jsme se pobavili, když se starší posádka hádala, kdo mohl za to, že se zase udělali – na prvním kilometru snad 5x :D Holt ne všichni vodáci a Vltava jsou hned kamarádi :)

Expedice Vltava

Postupem času se nám ale pádlování a udržení stability celkem vedlo, že jsme si troufli i na několik jezů, které se nám podařilo zdolat, ale pravda, ten sjezd Vltavy v Českém Krumlově nedal skoro nikdo, jak se můžete podívat na fotkách.

Jez v Českém Krumlově

Kdo nechcete spát ve stanu, kor když nevyjde počasí, rezervujte si ubytování zde, lze to i z mobilu.

Po prohlídce a obědě v tomto nádherném jihočeském městě jsme pokračovali dál směrem na České Budějovice, ale naše putování jsme ukončili dříve v obci Boršov nad Vltavou, cedule Poslední štace označuje cíl cesty většiny vodáků.

Český Krumlov - Expedice Vltava

Odtud jsme jeli vlakem zpět do „Vyšáku“ pro auta a hurá domů.

Dovolená to byla nezapomenutelná, užili jsme si spoustu srandy, počasí bylo skvělé, plavba po Vltavě se povedla, krajina vedoucí nádhernou jihočeskou přírodou nás za každou zatáčkou překvapovala svojí rozmanitostí, prostě paráda. Šumava je nádherný kus naší země.

Kdo jste „na vodě“ nikdy nebyl, určitě vyrazte, sjízdných řek je u nás v zemi dost. Zjišťovat si trasy kudy poplujete, je zbytečné, je v podstatě jen jedna a ani žádná vodácká navigace nebude potřeba.

Článek č.2 o sjíždění Vltavy

Už nevíte kam na víkend a nechcete jít pěšky, na kole, autem. Zkuste si sjet řeku. Vltava je jedna z nejkrásnějších řek, která je sjízdná po celý rok a je vhodná pro všechny.

Vltava pramení na Šumavě a ústí do Labe v Mělníku. Tok se rozděluje do tří částí horní, střední, dolní. Horní tok se nazývá část z Kvildy po Lenoru. Střední tok od Lenory po hráz Lipna II.. A dolní tok je od hráze Lipna II. Po ústí do Labe.

Řeka se nejčastěji splouvá z Borové Lady přes Lenoru, Soumarský most do Nové Pece. Tato část má 53 km. Většinou se rozděluje do dvou až tří dnů. Z Nové Pece se převáží lodě do Vyššího Brodu, odkud se zase vyplouvá.

1.den – Vodák Vltava

I my jsme první den vyrazili z Vyššího Brodu přes Rožmberk do Českého Krumlova, celkem jsme měli před sebou 34 km. Po cestě do Rožmberka nás čekali tři jezy. U Bílého mlýna, Horní mlýn – Herbertov a Dolní mlýn. Všechny naprosto parádní. Než vyjedete, můžete ve Vyšším Brodě navštívit klášter a poštovní muzeum. Po cestě se můžete zastavit na hradě Rožmberku nad Vltavou, který založil Vok I. z Rožmberka ve 13. století. Z Rožmberka do Českého Krumlova je Vltava velice klidná. Proto není špatné si dát na chvilku pohodičku a leháro. Po cestě se můžete zastavit v obci Zátoň a podívat se na zdejší hradiště. My ale plujeme dál a čeká nás nepěkná část, papírny Větřní. Před komínem nás čeká Pečkovský jez a honem pryč. Blížíme se ke Krumlovu. Kilometr před Novým Spolí sjíždíme jez U Papouščí skály. Poslední kilometr se necháváme unášet proudem Vltavy. Neváhejte navštívit historické centrum města Krumlova, zajděte si na hrad a zámek, na náměstí atd.

2.den

Druhý den vyrážíme z kempu Nové Spolí na Zlatou Korunu. Celkem 13,5 km. Nejprve nás čeká pět parádních jezů v Českém Krumlově. První pod mostem Na Rechlích, další U Liry, potom před mostem dr. E. Beneše, Mrázkův mlýn a nakonec nově upravený jez pod zámkem, U Jelení lávky. To byla jízda. Dál nás čeká klidná jízda přes lesy a louky k jezu Zlatá Koruna a odtud půl kilometru do kempu. Určitě ve Zlaté Koruně nezapomeňte navštívit klášter.

Vltavu všem můžu jen vřele doporučit. Řeka je klidná, v krásné přírodě, jezy jsou lehce sjízdné. Všude plno kempů, půjčoven atd. A nejlepší je, že je dopravně velmi dostupná. Do Vyššího Brodu jezdí autobus a vlak. Rožmberk je spíše dostupný autobusem. Český Krumlov je taky velice dobře dostupný a ze Zlaté Koruny se dá dojít 2 km na vlak. Za sebe musím říct, ideální strávení víkendu.

Český Krumlov

Český Krumlov 2

Český Krumlov 3

Rožmberk nad Vltavou

Sjíždění Vltavy

Řeka Vltava z lodi

Autor textu a fotografií: Kristýna Kučerová

Související:

Napsat komentář