Farma Mošna – místo pro odpočinek i dovolenou s dětmi

Farma Mošna vznikla na místě dřívější stejnojmenné osady, která zanikla po druhé světové válce. Naleznete ji na samotě za obcí Zbytiny na Prachaticku, kde hospodaří na přibližně 40 hektarech okolních luk, chovají zde různá hospodářská zvířata a produkují vlastní hovězí, skopové a jehněčí maso v biokvalitě.


Biofarma na okraji Šumavy

Z původních staveb se podařilo zachovat jen nepatrný zlomek, i přesto na vás po příjezdu dýchne historie díky zachovalé části zdi, která plynule navazuje na první budovu a utváří tak jednu stěnu terasy s krbem.

Farma nabízí celkem 6 apartmánů různých velikostí pro 1-4 osoby s krásnými výhledy do okolí. Můžete zde pozorovat hospodářská zvířata – ovce, kozy, krávy plemene Highland a Salers, koně, husy, prasata, slepice, králíky. Některá zvířata se nechají krmit z ruky, jiná jsou plachá a nepřiblíží se k ohradníku.

Kráva na Šumavě

Dovolená pro rodiny s dětmi i pro páry toužící po klidu a relaxaci

Rodiny s dětmi uvítají velkou trampolínu a dětské hřiště včetně houpačky, klouzačky či pískoviště. Při nepřízni počasí, lze čas strávit ve společenské místnosti, kde je k dispozici kromě samoobslužného baru s jídelnou i dětský koutek vybavený různými hračkami. Naopak hosté toužící po relaxaci a klidu mohou využít za poplatek krytý bazén se slanou vodou či saunu.

Každý pokoj disponuje vlastním kuchyní včetně nádobí, můžete však využít možnost objednat si snídaně či polopenzi, kterou tvoří domácí kuchyně.

Farma Mošna výhled z okna pokoje

Okolí farmy a tipy na výlet

Samotná procházka po farmě je velmi příjemná. Po polní cestě podél statku se dostanete až k výběhu pro prasata. Cestou minete husy a maličký rybníček, možná vás i doprovodí nějaká místní kočka.

Matýskova stezka

Celý areál je do nejbližší obce Zbytiny po silnici přibližně 3,5 km. V této vesnici začíná i naučná Matýskova stezka, která je dlouhá přibližně 1,3km a končí právě u zaniklé osady Mošna. Na farmě je možné zakoupit knihu s příběhem o Matýskově stezce a zároveň je zde k dispozici pracovní list pro sbírání razítek na jednotlivých zastávkách.

Obora praturů

V obci Křišťánov, která je opačným směrem lze bezplatně navštívit oboru praturů. Tam jsou k vidění nejen tito, ve volné přírodě vyhynulí, tvorové, ale také jeleni, zubři či bizoni.

Soumarské rašeliniště

Milovníkům přírody mohu doporučit výlet na Soumarské rašeliniště, přes které Vás provede naučná stezka. Nezapomeňte si vzít repelent, komáři a ovádi vás budou doprovázet na každém kroku. Volte vhodnou obuv, místy je cesta zpevněná, ale pravděpodobně se nevyhnete ani blátu. Zhruba uprostřed Vás čeká rozhledna a na konci můžete navštívit muzeum vojenského opevnění, které je přímo u kempu na břehu Teplé Vltavy.

Vlčí výběh a soví voliéry

Jste-li na dovolené autem, máte možnost dostat se například do téměř 60 km vzdáleného Srní k vlčímu výběhu. Budete-li mít štěstí, stihnete krmení, které vám dá jistotu vlky zahlédnout. Mezi farmou a vlčí oborou se nachází i voliéry se sovami v Borové Ladě. Obě tato místa jsou přístupná zdarma.

Šumava nabízí nepřeberné množství dalších krásných míst ať už přírodních či vytvořených člověkem.

Ubytování v okolí

Další nedaleké zajímavosti:

Napsat komentář