Finsko Helsinki – zajímavá místa, která musíte navštívit


Chystáte se do Helsinek – hlavního města Finska? Nejdůležitější památky už máte určitě podrobně nastudované. Za návštěvu určitě stojí oba velké chrámy: pravoslavná Katedrála Zesnutí Bohorodičky i známá Evangelická katedrála (Tuomiokirkko).

Finsko Helsinki

Finsko Helsinki co vidět za zajímavosti a památky

Stejně tak vám skvělý zážitek zajistí pevnost Suomenlinna.

Finsko Helsinki - Suomenlinna pevnost

Rozkládá se na několika malých ostrovech. Ty jsou spolu propojeny mosty. Pevnost postavili ji v osmnáctém století. Měla sloužit k obraně Helsinek. Dávná, a tak trochu tajemná atmosféra z ní jen sálá. Kromě ní si užijete také plavbu lodí a nádherné výhledy na moře.

Finsko Helsinki - přístav

Vedle těchto profláklých míst ovšem existuje i mnoho dalších. Která tři byste rozhodně neměli minout?

Tržnice

Helsinská tržnice se nachází přímo u přístavu. Nejedná se o žádnou obyčejnou tržnici. Bloudění mezi stánky si užijete. Co si můžete koupit? Asi vás nepřekvapí, že mnoho stánků nabízí hromady suvenýrů – trička s tematickými nápisy, vlaječky, pohledy, hrníčky apod. Potkáte také mnoho prodejců tradičních předmětů.

Finsko Helsinki - tržnice

Jelikož ale láska prochází žaludkem, pravé kouzlo helsinské tržnice objevíte teprve tehdy, až dojdete k úseku s jídlem. I když se na první pohled mohou zdát jako obyčejné fast foodové stánky, není tomu tak. K dostání jsou zde ty nejlepší pokrmy z ryb a jiných mořských živočichů. Přímořské státy si na ně potrpí. Určitě se zde zastavte a vychutnejte si finské pokrmy. Jedna porce vyjde přibližně na deset až patnáct euro.

Botanická zahrada Kumpula

Rádi byste po jídle vyrazili na procházku do přírody? Líbit se vám bude v botanické zahradě Kumpula. Nachází se v blízkosti nádraží Pasilla nedaleko centra. Zahrada je rozdělená podle jednotlivých kontinentů. K obdivu zde jsou rostliny ze všech koutů světa. Vstup je, vzhledem k finským cenám, sympaticky levný. Dospělý zaplatí šest euro, zvýhodněné vstupné stojí polovinu.

Hospoda Vltava

Co bychom byli za Čechy, kdybychom nešli na výletě na pivo. A proč nevyrazit do české hospody? Restaurace Vltava se nachází vedle historické budovy hlavního nádraží. Pro české vlastence je to opravdu úžasné místo. V nabídce jsou česká piva a naše oblíbená jídla. Kachna, vepřové, knedlíky a tak dále, vše, na co si jen vzpomenete. Českou atmosféru doplňují citáty z české literatury.

Finsko Helsinki - restaurace Vltava

Muzeum umění Ateneum

Je součástí finské Národní galerie, vlastní více než 20 000 uměleckých děl z let 1750 – 1950. Patří tedy mezi největší sbírky umění ve Finsku. Hlavní expozice jsou umístěny v přízemí a ve druhém patře. Muzeum kromě prohlídek s průvodcem pořádá pro milovníky umění také různé semináře. Budova Ateneum architektem Theodorem Höijerem  a byla dokončena v roce 1887. Ateneum Art Museum je součástí finské Národní galerie.

Helsinská katedrála

Dalším místem Vaší návštěvy může být krásná a zejména historicky významná Helsinská katedrála, která je pro mnohé turisty symbolem Helsinek. Tento Lutheránský kostel byl navržen architektem Carlem Ludwigem Engelem v 19. století jako součást empírového centra tehdejších Helsinek. Stavba katedrály byla dokončena v roce 1852.

Esplanade v Helsinkách

Park Esplanade se nachází v samém srdci Helsinek, slouží jako promenáda pro turisty a jako místo k odpočinku obyvatel města. V průběhu roku je také místem konání mnoha kulturních akcí, například Fashio show Marinekko, sérii Jazzových koncertů v průběhu července nebo vítání letního slunovratu.

Helsinky v noci

Zoo Helsinky

Zoo v Helsinkách, mezi Finy známá jako „Korkeasaari“ je jednou z nejstarších zoologických zahrad na světě, byla založena v roce 1889. Potkáte zde zvířata od arktické tundry až po tropický deštný prales. Kromě 200 druhů zvířat je k vidění také na 1000 různých druhů rostlin. Helsinská ZOO je také zapojena do sítě evropských zoologických zahrad, které pracují na zachování ohrožených druhů zvířat a zvýšení jejich počtu. Zvířata, která jsou na pokraji vyhynutí jsou v ZOO označena znakem nosorožce.

Zábavní park Linnanmäki

Linnanmäki baví rodiny již od roku 1950, na výběr máte z obrovského množství atrakcí od těch, které jsou určeny pro děti až po extrémní atrakce, které vám vyženou adrenalin do výšin. V parku stojí za vyzkoušení například více než 50 let stará dřevěná horská dráha, která patří mezi nejoblíbenější druh zábavy v parku. Do parku nelákají pouze atrakce, ale také různé zábavné vystoupení, kterých je tu během týdne nespočet.

Skanzen Seurasaari

Seurasaari muzeum v Helsinkách pod širým nebem poskytuje náhled na finské bydlení, tradice a folklór v dávných dobách. Budovy a interiéry jsou přenesené do muzea z finských provincií a odrážejí život rolníků a panstva z 18. až 20. století. V průběhu letní sezóny je skanzen otevřen v období od 15.6. – 15.9. Prohlídka probíhá v němčině ve finštině, švédštině nebo angličtině.

Náměstí Vlády

Náměstí Vlády a jeho okolí tvoří unikátní příklad neoklasicistní architektury. Dominanty jsou především čtyři budovy: Helsinská katedrála, vládní palác, hlavní budova univerzity v Helsinkách a Národní knihovna Finska. Helsinská katedrála je pravděpodobně nejfotografovanější budovou Finska, v roce 2002 oslavila své 150. výročí. Na stejném náměstí také naleznete nejstarší kamennou budovu v Helsinkách, je jím Dům Sederholm v jihovýchodním rohu náměstí.

Vodní akvárium Sea life Helsinky

Vodní akvárium Sea life v Helsinkách vás vezme na cestu od tropických oceánů, přes moře Baltské až k arktickým mořím. Během své návštěvy můžete objevovat fascinující podmořský svět, který je domovem krabů a hvězdic, stejně jako žraloků a rejnoků. Pro návštěvníky velmi zajímavá je možnost průchodu průhledným tunelem, kdy je vše okolo vás podmořský svět jako na dlani. Cílem této výstavy je nejen představit široké veřejnosti podmořský svět, ale také upoutat na problémy s tím spojené (ochrana životního prostředí, nadměrný rybolov, či znečištění oceánů). Sea life tedy určitě patří do vašeho itineráře výletů v Helsinkách.

Za navštívení stojí také například Olympijský stadion v Helsinkách s věží o výšce 72m, která zajistí nádherný výhled na Helsinky nebo Národní muzeum Finska.

Velmi zajímavá informace je, že město Helsinky nabízí turistům k zakoupení tzv. Helsinki Card.

V ceně: průvodce nebo audio průvodce, neomezené jízdné v MHD po Helsinkách, tištěný průvodce a mapy, VSTUPNÉ DO MUZEÍ v Helsinkách a slevy ve výši až 20% do určitých restaurací, hospod a podniků v Helsinkách.

Seznam vyhlídkových jízd po Helsinkách s průvodcem, které jsou v ceně naleznete zde.

MHD

MHD v Helsinkách jistě nepatří pro české turisty mezi nejlevnější, krátkodobé jízdenky jsou stejně jako v jiných městech nejméně výhodné. Doporučujeme tedy raději zakoupit buď Helsinki card nebo vícedenní jízdenku.

Svoji trasu MHD v Helsinkách si naplánujete zde.

Průvodce po Helsinkách ZDARMA (v angličtině) naleznete zde.

Šťastnou cestu a příjemný pobyt.

Ubytování

V samotných Helsinkách je hotelů poměrně poskromnu, celkem 90. V tomto čísle jsou však uvedeny také hostely, penziony a další menší ubytování. Pokud toužíte po úplném low-cost ubytování v Helsinkách, doporučujeme zhlédnout nějaký z místních hostelů. Cena bude sice nižší, ale budete muset obětovat část svého komfortu a nejspíše i soukromí (v pokojích může být více lidí).

Malé varování na závěr: Dávejte si pozor na racky. Jejich choutky na ryby jsou ještě větší než vaše. Proč by se obtěžovali lovením v moři, když mají maso naservírované na vašem tácku?

Související: