Food Festival Litoměřice


Každý milovník dobrého jídla musí být nadšen, když se v okolí jeho bydliště koná podobná akce. A právě jedna taková byla v Litoměřicích a to již 6.ročník, takže jsme se sem vydali poprvé.

Festival jídla v LT

I když jsem rodák z Litoměřic a vím, kde se dá bezplatně parkovat, tentokrát předpověď počasí hrozila bouřkami, proto jsem se rozhodl autem dojet ulicí Na Vinici na velké parkoviště hned u Zahrady Čech. Cena 100kč dnes už je bohužel standard. Místo na parkování zde mělo být po 1000 aut, pravda, plocha to je opravdu velká, neboť zde dříve hned vedle byly Jiříkovy Kasárna. V LT byly ještě jedny, Pod Radobýlem, jen tak na okraj (zde jsem byl na vojně).

Ale zpět k jídlu.

Vstupné

Vstupné bylo možné zakoupit online nebo přímo v pokladně v předprodeji v litoměřickém kulturáku. Měli jsme lístky, takže paní u vstupu je jen „sejmula“ čtečkou a mohli jsme se vydat za chutěmi linoucími se z areálu.

Čím se zde platilo

Bohužel nebylo možné platit korunami, ale museli jste si ve stánku koupit měnu, tzv. Liťák. Hodnota jednoho byla 25kč.

Prodej Liťáků

Dostali jste na ruku malou plastovou destičku NFCtron, která byla nabitá podle toho, kolik jste si směnili peněz a poté jste tímto způsobem platili. Každý stánek měl čtečku, kde se jen „píplo“ podobně jako když platíte třeba mobilem nebo hodinkami v obchodě.

NFCtron

Rád bych se zastavil u toho dobití. Dobil jsem za 1000kč, platba provozovateli byla 30kč a z logiky věci, když 1 Liťák stál 25kč a veškeré jídlo a pití zde od 1 do cca 7, tak nebylo možné, abych to zde projedl až do nuly, ale vždy na tom „čipu“ zbylo 20kč. Při odchodu nebylo možné si nechat peníze vrátit zpět, pokud vám nějaké Liťáky zbyly, museli jste si je složitě přes QR kód na účtence sejmout mobilem přes fotoaparát, zaregistrovat se na webu provozovatele, tam zadat svůj účet a peníze si tam nechat poslat. Podle mě toho hodně lidí odradilo a firma, která za tímto způsobem placení stojí, si určitě přišla na pěkné peníze.

To mohli rovnou nechat „servisní poplatek 50kč“.

Paradoxně když jsme si šli koupit třeba víno, které stálo jedna 2 dcl 2 Liťáky, tak slečna povídá stojí to 50 korun. Tak nevím, toto se nám stávalo skoro u každého stánku, pak nechápu proč nebylo možné platit kartou nebo korunami rovnou.

Doporučuji vám se podívat na hodnocení firmy NFCtron a.s. na Google, známka 1.7 z 5 asi moc nesvědčí o spokojenosti, jelikož se toto používá třeba i na koncertech.

Jídlo na gastro food fest Litoměřice

I když to z počátku nevypadalo, jídla zde bylo tak akorát, i když jsme čekali tedy více. Největší fronta byla u Tradičních belgických hranolek, ty byly opravdu vynikající a museli jsme si je taky dát.

Tradiční belgické hranolky stánek

Kuřecí plátek, vepřové koleno nebo Langoše, to jsme vynechali a raději ochutnali u dalšího stánku asijskou kuřecí směs se zázvorem a rýží. Cena vyšší, ale chutné.

V jedné z hal bylo možné si dát i jídla zdravější, vegetariánská, ale také klasiku – hamburger s trhaným masem.  V nabídce byly i domácí limonády, bohužel na podobných akcí to je klasická šťáva zalitá sodovkou, takže to si může každý udělat doma.

Měli zde třeba i domácí marmelády, ale zde jsme třeba neviděli kolik stojí a zda se prodávají, to byl také divný stánek, když přece chci vydělat, tak informace vystavím jasně a do výše očí, no nic. V této hale byl hrozný hluk, stále zde bylo nějaké představení barmana, který předváděl své kousky, ale to nás neoslovilo, tak jsme pokračovali dále.

Nejzajímavějším místem se nakonec stala hala u hlavním vstupu, kde byla bohatá nabídka Žernoseckých vín, dále zde měli velmi chutné koláče, knedlíčky se sladkou omáčkou, netradiční hotdogy, palačinky a taky delikatesní zákusky, jak vidíte na obrázcích, na ty si budeme ještě dlouho pamatovat.

Knedlíčky s náplní

Srdíčko zákusek

A toto bylo v podstatě vše, 2 haly a venku několik stánků.

Pouť

Pro děti byla zajímavá i pouť, kde nechyběl kolotoč labutě. Věděli jste, že už se neovládají pákou, ale jen vypínačem jako když doma rozsvítíte? Retro je pryč :)

Kolotoč labutě

Autíčka na dráze byly super, pobavili jsme se celá rodina.

Mnoho lidí se neodvážilo na atrakci zvanou Hammer, kde jste se otáčeli hlavou vzhůru.

Hammer atrakce

Kolotoče jsme tu také našli a pár dalších atrakcí. Bohužel pryč je doba, kdy třeba 5 minut jízdy stálo 30kč. Dnes jedete minuty 3 a platíte „kilo“.

Hodnocení

Byli jsme zde poprvé, a i když se zde dalo najít několik míst a stánků, které za to stály, pokud by bylo i za rok stejné „složení“ prodejců nabízejících to samé, asi nemá význam sem jet znovu.

Související články: