Tento nápad se zrodil v půlce mé směny, kdy jsem přišla na to že moje kolegyně je z Polska a ještě ke všemu z Gdaňska. Byla jsem nadšená, jelikož jsem vášnivý cestovatel. A je jedno jestli mám jet tisíc kilometru autem nebo jít pěšky z jedné republiky do druhé.
Domluvily jsme se proto, že v září 2019 se sejdeme na pobřeží Polska v krásném historickém městě Gdaňsk.
Jediné co mě dělilo od prodlouženého víkendu bylo 973 km, což znamená přibližně deset hodin na cestě, když nepočítám přestávky na benzínkách.
Start mé cesty začínal v Plzni. Jela jsem časně ráno abych se v Praze vyhnula zácpám a po zdolání pražského okruhu, už jsem měla namířeno směr Wroclaw, Lodź, Wloclawek a nakonec Gdaňsk. Celou trasu jsem zvládla za jedenáct hodin a třicet šest minut. Se zásobou kávy jde přece jenom vše jednodušeji.
Obsah článku
Den 1. – Gdaňsk a jeho centrum
Zbývalo mi už jenom půl dne. Jelikož jsem nechtěla po příjezdu hnedka padnout do postele, domluvila jsem se s Joannou, že se sejdeme ve starém městě (Old Town) u Brama Wyzynna (ostatky z opevnění).
Pokračovaly jsme směrem do Dlouhé ulice (Dluga street) přes Zlatou bránu (Golden Gate). Jedná se o monumentální stavbu ze 16. století. Je to i jeden z hlavních vstupů na jednu z nejfrekventovanějších ulic (Dluga street). Mnozí jí nazývají srdce Gdaňska. Najdete zde plno kaváren, restaurací, obchody se suvenýry,dech beroucí atmosféru a krásu budov, které byly zrekonstruovány po druhé světové válce.
Na konci Dlouhé ulice se tyčí do výšky 83 m goticko-renesanční budova The Main Town Hall (historické muzeum města). Opodál můžete vidět fontánu Neptuna, která se již nachází na ulici Dlugi Targ (Long Market). Co určitě nepřehlédnete je jedna z dalších historických památek Zlatý dům (Golden House) a nakonec Zelená brána (Green Gate), která uzavírá hlavní část centra. Pokud byste pokračovali dál, dostanete se k Zelenému mostu. My jsme ovšem změnily směr a to k bazilice nejsvětější Panny Marie (Basilica of St. Marry of the Assumption of the Blessed Virgin Marry in Gdańsk). Jedná se o gotickou stavbu ze 14. století. Je neuvěřitelná. Náš bod, byl ale na vrcholu. Je tam vyhlídková věž, ze které můžete vidět celé centrum oplývající kanály, městské parky a pokud máte štěstí na dobrou viditelnost, můžete zahlédnout Baltské moře. Výhled je úchvatný a každému doporučuji vyšlapat do výšky 30 m.
Od baziliky vede další, pro mě nejzajímavější z ulic v Gdaňsku. Je to ulice Mariacka. Je stejně zajímavá jako ulice Dlouhá, jen s jedním rozdílem, je klidnější a mám mnohem větší atmosféru. Není přeplněná turisty a můžete zde najít nevšední suvenýry a zajímavé kavárny.
Touto ulicí se dostanete na tzv. Dlouhé nábřeží (Motlawa River Embankment). Zde najdete Amber Eye (ruské kolo), historické památky či pirátské lodě. Procházka po nočním nábřeží je krásné zakončení dnešního dne. Všechna ta světla, která se odrážela ve vodě, měnila toto místo na romantickou nevšední podívanou.
Den 2. – Muzea a parky
Druhý den jsme začaly časně z rána. Čekalo nás několik návštěv muzeí a hlavně jsme se chtěly vyhnout nadšeným turistům.
Začaly jsme u pomníku Poleglych Stoczniowców 1970 (Monument to the Fallen Shypiard Workers of 1970). Symbol pracovníků v loděnicích a hned vedle pomníku jsme pokračovaly do musea Solidarity (European Solidarity Centre). Interaktivní museum, které ukazuje na 80. léta v Polsku (podobně znázorněné jako je museum DDR v Berlíně).
Se zvukovým průvodce v angličtině, který je velmi dobře ozvučen se ponoříte do doby, kterou máte zrovna před očima. V museum jsme celkově strávily přes dvě hodiny.
Poté jsme se přesunuly do muzea 2.světové války (The Museum of Second World War). Při vstupu do muzea jsem byla uchvácena, kolik historie se uchovalo. A že každý mám přístup vidět vše svýma vlastním očima. Prohlídku opět můžete absolvovat i se sluchátky s anglickým překladem. Pokud ale chcete vidět vše, připravte se, že atmosféra bude houstnout. Alespoň mě to tak připadalo. Čím více jsem byla ponořená do historie, tím více mi naskakovala husí kůže. Jsem ale ráda, že jsme toto museum navštívila.
Chtělo to trošku čerstvého vzduchu a tak mě Joanna zavedla k tzv. Polska Filharmonia Baltycka im. Fryderyka Chopina. Budova je postavena v neo-gotickém stylu. A pohled na budovu z druhé strany nábřeží je prostě úchvatný.
Za ten den jsme navštívily ještě několik muzeí. Co se historie týče, město je jí plné a prodloužený víkend Vám určitě nestačí. Byla jsem ráda, že jsem jela autem, jelikož na konci dne jsme byly navštívit jeden z nejoblíbenějších parků ve městě – Park Oliwski. Je to krásné a klidné místo k relaxaci v centru města. A pro nás, klidné ukončení dalšího dne.
Den 3. – Kouzlo Baltského pobřeží
Čekal mě poslední den s Joannou, proto jsme se rozhodly že dnešní den si odpočineme a budeme obdivovat klid Baltského pobřeží.
Jako první jsme byly navštívily polský poloostrov Westerplatte. Zde začala, ale i skočila druhá světová válka. A na počest obránců byl vytvořen váleční památník.
Jelikož byl krásný slunečný den, rozhodly jsme se jít pěšky po plážích Gdaňska.
Jako první jsme míjely Brzezno beach, je velmi dobře dostupná z města a kvůli tomu je také vcelku přeplněná. Hned za ní navazuje Jelitkowo beach, která se táhne mnohem dál, proto již zde můžete naleznout větší klid. Celkově u pobřeží naleznete spousty parků a malé restaurace. Je to krásná destinace pro dovolenou v létě.
Mne ovšem zaujala nejvíce pláž Orlowo. Pod malým útesem naleznete klid, a místo vypadá kouzelně. Pláž je přístupná z města, či od lesa. Je jen na Vás jakou cestu si zvolíte.
Jsem přesvědčena, že všechny budou stát za to. Vždyť srdce cestovatele je plně otevřeno, nejen pro svět, ale i pro lidi, které v něm potká.
Hodně štěstí na cestách, Veronika.