Gelmersee jezero ve Švýcarsku je super tip na výlet


Švýcarsko je zemí monumentálních horských masívů a krav, respektive spíš kravských zvonů. Někdy totiž celé dny chodíte po horách a na žádné krávy nenarazíte, díky ozvěně z jejich zvonů je však za všech okolností slyšíte. Teď už ale nechme krávy krávami a pojďme se trochu blíž podívat na přehradu a jezero Gelmersee. Ta totiž rozhodně stojí za pohled!

gelmersee jezero přehrada

Těšte se na hned několik jedinečných zážitků!

Lanovka na Gelmersee

gelmersee jezero lanovka

Výchozím místem vaší túry se stane město Handegg, od kterého už za pomoci turistických ukazatelů snadno trefíte k lanovce. Gelmersee, ležící v nadmořské výšce 1 850 m. n. m., je totiž oblíbenou turistickou destinací nejen kvůli sobě samému, ale i díky jedinečnému přístupovému bodu. Ten tvoří Gelmerbahn, nejprudší kolejová lanovka v Evropě, která v některých bodech své dráhy stoupá o neuvěřitelných 106%! Za zpáteční lístek sice zaplatíte v přepočtu 700,- korun, koupíte si ale zážitek tak jedinečný, že na něj jen tak nezapomenete.

TIP: Před samotným nástupem do lanovky nezapomeňte prozkoumat lanový most, který je od nástupiště vzdálený jen několik málo metrů. Ten se pne se přes soutěsku řeky Aare v úctyhodné výšce 70 metrů.

Hned jak necháte adrenalinový zážitek v podobě lanovky za sebou, čeká vás další vzrušení. Průzračná přehrada Gelmersee, obklopená ze tří stran horskými masívy, se dá totiž obejít kolem dokola. Cesta není příliš náročná, rozhodně ji však nepodnikejte bez pevných turistických bot. Vhodná není ani pro jedince, kteří trpí závratěmi, částečně je totiž vytesaná do skály a jen výjimečně je opatřená zábradlím.

Jde o zhruba šestikilometrový pochod, který se dá bez přestávek zvládnout během dvou hodin.

gelmersee jezero přehrada 2

Pokud však nebudete nikam pospíchat, dopřejte si svačinu na úbočí horských masívů. Zhruba v polovině trasy narazíte na místo, které bude k odpočinku přímo vybízet! Ze svahu zde stéká několik vodopádů a najdete tu i pár příhodně rozmístěných kamenů, na kterých se dá uspořádat improvizovaný piknik!

Jak už bylo několikrát řečeno, nejedná se o přírodní jezero, nýbrž o přehradu.

Turistická trasa proto vede i po betonové hrázi. Ta se dá buďto klasicky přejít, nebo podejít! Najdete zde různé mostíky a schůdky, hlavně se však budete moci pokochat dalším nádherným výhledem.

Co říci závěrem? Přehrada Gelmersee nabízí opravdu nespočet krásných panoramat, nezapomeňte si proto pořádně nabýt svůj fotoaparát! Šťastnou cestu.

Ubytování v okolí přehrady Gelmersee

Důležité odkazy

Jízdenky na lanovku, otevírací doba

Předpověď počasí

Mapa