Geocaching – hra, kdy hledáte kešky, je pro každého


Snad každý z nás toužil někdy prožít dobrodružství jako Indiana Jones, luštit zašifrované zprávy, plnit obtížné úkoly a hledat ukryté poklady. Ale jen málokdo má příležitost odjet bádat do jihoamerické džungle a objevovat dávná tajemství.

A pokud tyto možnosti nemáte ani vy, ale přesto byste chtěli svůj dětský sen uskutečnit, neváhejte a zkuste hrát geocaching.

Co je Geocaching

Nejde o žádnou počítačovou hru, tady strávíte spoustu času venku, budete luštit šifry, hledat poklady, a ještě se dozvíte něco více o významných místech kolem sebe. Hra funguje na principu GPS systému. Na webových stránkách hry po zaregistrování pod hráčskou přezdívkou můžete najít mapu s keškami, poklady, které se nacházejí poblíž hledaného místa (například jen v Praze jich je několik tisíc).

Ideální je pro turisty a lidi, kteří mají rádi outdoor – pohyb a pobyt venku.

Geocaching - keška
Keška

V popisu kešky kromě informací o ní samotné a o místě, ke kterému se vztahuje, naleznete i souřadnice, na nichž se poklad nachází.

A pak stačí jen souřadnice zadat do GPS a vyrazit na místo. Ale ne vždy je to tak jednoduché.

Některé kešky vám své tajemství nevydají snadno, musíte si souřadnice vyluštit nebo třeba vypočítat ze zadaných indicií, které naleznete přímo v terénu.

Každá keška by se měla tematicky vztahovat k určité zajímavosti, o které návštěvníky informuje. V jejím popisu, tzv. listingu se tak dozvíte pár zajímavostí o místě, kde je poklad uložen a odejdete o něco vzdělanější. Kešky se většinou zakládají u hradů, rozhleden nebo přírodních rezervací. Ale mohou být i tematicky vztažené k nějaké knize nebo filmu. Některé bývají pořádně adrenalinové a pro jejich získání se musíte potápět do lomů nebo lézt po skalách.

A co udělat, když kešku naleznete? V každé krabičce se nachází notýsek, kam se podepíšete svou hráčskou přezdívkou a uvedete datum, kdy jste poklad nalezli.

Pod odkazem www.geocaching.com naleznete webovou stránku hry, kde se můžete zaregistrovat a rovnou začít s „lovem“. Více informací o českém geocachingu můžete najít na www.geocaching.cz.

Napsat komentář